TARIFE ZA „ZELENE KILOVATE“

Jelica Putniković

Usvajanjem uredbe o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora Vlada Srbije obezbedila motiv svim koji su spremni da ulažu u proizvodnju „čiste“ struje

Posle skoro godinu dana usaglašavanja iznosa za fid-in tarife i nekih drugih detalja oko podsticanja korišćenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju struje, Vlada Srbije je na jučerašnjoj sednici konačno usvojila Uredbu o merama podsticaja za proizvodnju električne energije korišćenjem obnovljivih izvora energije i kombinovanom proizvodnjom električne i toplotne energije. U paketu sa ovim dokumentom usvojene su i izmene i dopune Programa ostvarivanja strategije razvoja energetike Srbije do 2012. godine, koje je Ministarstvo rudarstva i energetike predložilo. Da bi se povećalo korišćenje obnovljivih izvora energije u Srbiji isto ministarstvo je pripremilomo i Uredbu o sticanju statusa povlašćenog proizvođača, koju je Vlada usvojila u septembru ove godine.

"Ova pravna regulativa treba da doprinese da Srbija do kraja 2012. godine poveća proizvodnju električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora za 7,4 % u odnosu na 2007. godinu", kaže ministar rudarstva i eneregetike prof. dr Petar Škundrić, napominjuću da će predložene izmene Programa i usvojene Uredbe, pored efikasnijeg korišćenja sopstvenih potencijala, smanjenja emisija gasova, "staklene bašte”, smanjenja uvoza fosilnih goriva, razvoja lokalne industrije i otvaranja novih radnih mesta - doprineti i ostvarenju globalnih ciljeva Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), čiji je Srbija jedan od osnivača.

"Planiramo da se u periodu do 2012. godine izgradi najmanje 45 MWe kapaciteta u malim hidroelektranama, 45 MWe postrojenja koja koriste energiju vetra, 5 MWe solarnih elektrana, 2 MWe postrojenja na biomasu i 5 MWe na biogas", kaže Škundrić.

Za ostvarenje postavljenog cilja planirano je privlačenje i angažovanje privatnih investicija u iznosu od 200 miliona evra, za finansiranje izgradnje 100 MWe novih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore, čime bi se do 2012. proizvodnja „zelene električne energije“ u odnosu na 2007. godinu povećala za 7,4% tj. dodatnih 735 miliona kilovat časova. To je količina električne energije kojom je moguće podmiriti godišnje potrebe za energijom 175 hiljada domaćinstava, sa prosečnom mesečnom potrošnjom od 350 kWh, pri čemu bi se izbeglo emitovanje blizu milion tona CO2.

Na donošenje ovih propisa Srbija je bila obavezna i zbog harmonizacije sa evropskim propisima kroz implementaciju Direktive 2001-77 o obnovljivim izvorima energije i Direktive 2003-30 o promociji biogoriva. Sve ovo, takođe, treba da doprinese ostvarenju održivog razvoja Srbije.

Kao osnovni razlozi za predlog izmena Programa u oblasti obnovljivih izvora energije, Dejan Stojadinović, pomoćnik za obnovljive izvore u Ministarstvu rudarstva i energetike navodi efikasnije korišćenje sopstvenih potencijala u proizvodnji energije, smanjenje emisija „gasova staklene bašte”, smanjenje uvoza fosilnih goriva, razvoj lokalne industrije i otvaranje novih radnih mesta.

Privlačenje i angažovanje privatnih investicija će se obezbediti sprovođenjem politike podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, što je regulisano uredbom koju je Vlada usvojila na današnjoj sednici.

Politika podsticaja podrazumeva garantovane otkupne cene za svu električnu energiju proizvedenu u malim hidroelektranama, postrojenjima na biomasu, vetroelektranama, solarnim elektranama i elektranama koje koriste biogas, deponijski ili kanalizacioni gas, u periodu od 12 godina od početka proizvodnje

Cilj u korišćenju biogoriva je da 2012. godine učešće biogoriva u saobraćaju iznosi najmanje 2,2 %, što će se obezbediti stavljanjem u promet više od 130.000 tona biodizela na tržište (2010. godine 22.000 tona, 2011. 44.000 tona i 2012. godine 66.000 tona). Planirano povećanje učešća biogoriva u saobraćaju u Srbiji će se obezbediti korišćenjem biodizela, s obzirom da u Srbiji postoje mogućnosti za proizvodnju - od sirovina do proizvodnih kapaciteta (procenjena mogućnost proizvodnje je od 140 do 250 hiljada tona biodizela godišnje, u zavisnosti od strukture setve), a ostvarenje ciljnog učešća od 2,2% u 2012. godini će se obezbediti umešavanjem biodizela u dizel goriva koja se koriste u sabraćaju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...