Otkup električne energije iz obnovljivih izvora uskoro zakonska obaveza

Autor:   BM

Vlada Srbije usvojila je predlog Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije (OIE), koji predviđa više načina za podsticanje proizvodnje "zelenije" energije. Pored postojećih "fid in" tarifa, kojima se proizvođačima električne energije iz OIE obezbeđuje viša otkupna cena, novi propis obavezuje javna preduzeća iz oblasti energetike da električnu energiju iz takvih izvora preuzimaju pre svih ostalih. (Novi propis treba da stvori pravnu sigurnost za investiranje u sektoru elektroenergetike, grejanja i hlađenja, kao i sektoru transporta. Foto: Pixabay)

Operatori prenosnog ili distributivnog sistema su tako dužni da prioritetno preuzimaju električnu energiju iz OIE, bez obzira da li je proizvođač u sistemu podsticaja, osim u slučaju kada je ugrožena sigurnost rada energetskog sistema.

Predlog zakona definiše sistem podsticaja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, koji će i ubuduće biti isplaćivani putem tržišnih premija i "fid-in" tarifa, odnosno više otkupne cene električne energije.

"(Novi propis) treba da stvori pravnu sigurnost za investiranje u sektoru elektroenergetike, grejanja i hlađenja i sektoru transporta", navodi se u obrazloženju predloga zakona, a prenosi Nova ekonomija.

Među prvim stvarima koje predlog zakona definiše su vrste elektrana koje koriste obnovljive izvore energije

Tu spadaju: hidroelektrane, elektrane na biomasu, biogas, vetroelektrane, solarne elektrane, geotermalne elektrane, elektrane na biorazgradivi otpad, elektrane na deponijski gas, elektrane na gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda, kao i elektrane koje koriste druge obnovljive izvore energije.

Jednu od važnih odredbi koja je ranije najavljena i koju ovaj predlog zakona donosi je zabrana izgradnje hidroelektrana u zaštićenim područjima.

Ipak, kako se navodi, na predlog ministarstva energetike i uz prethodno pribavljeno mišljenje ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine, moguća je njihova izgradnja u zaštićenim područjima.

Otkup električne energije iz obnovljivih izvora uskoro zakonska obaveza
Кupac ili proizvođač električne energije, treba da ima pravo da je samostalno proizvodi za sopstvenu potrošnju, skladišti je i višak isporuči u distributivni sistem. (Izvor: Pixabay)

Obaveza distributera

Pored obaveze da prioritetno preuzima električnu energiju iz OIE, predlogom zakona propisuje se i dostupnost informacija o njenom udelu u toplotnoj energiji, kao i priključenje nezavisnog proizvođača na distributivni sistem toplotne energije.

Definiše se i korišćenje obnovljivih izvora energije u saobraćaju, kao i podsticaji za proizvodnju biogoriva, a najavljuju se i kriterijumi za smanjenje emitovanja gasova sa efektom staklene bašte za biogoriva, biotečnosti i goriva iz biomase.

Zakon propisuje veću upotrebu inovacionih tehnologija i novih izvora obnovljive energije, kao i institut strateškog partnera države u oblasti OIE.

Utvrđena je i mogućnost javnog interesa za eksproprijaciju kada država gradi elektrane sa strateškim partnerom, dok će mere koje lokalne samouprave preduzimaju u takvim situacijama biti određene naknadno, podzakonskim aktima.

Otkup električne energije iz obnovljivih izvora uskoro zakonska obaveza
Operatori prenosnog ili distributivnog sistema su dužni da prioritetno preuzimaju električnu energiju iz OIE, bez obzira da li je proizvođač u sistemu podsticaja. (Izvor: airclim.org)

Garancija o poreklu imovine

Novim zakonom predviđa se da operator prenosnog sistema proizvođaču iz obnovljivih izvora energije izdaje garanciju o njenom poreklu, odnosno potvrdu da je ona proizvedena korišćenjem obnovljivih resursa.

Garancija porekla se izdaje samo jednom za jedan megavat-čas (MWh) proizvedene električne energije i ne može da bude duža od jedne godine, ali može da bude prenosiva.

Garancija koja je izdata u drugim državama, važi i u Srbiji, pod uslovima reciprociteta i u skladu sa potvrđenim međunarodnim ugovorom.

Proizvodnja električne energije za sopstvenu potrošnju

Кupac ili proizvođač električne energije, kako se navodi u predlogu zakona, ima pravo da je samostalno proizvodi za sopstvenu potrošnju, da je skladišti i da njen višak isporuči u distributivni sistem.

U tom slučaju ne mogu da se koriste podsticajne mere u vidu tržišne premije i "fid-in" tarifa, niti važi pravo na garanciju porekla proizvedene električne energije, a snaga elektrane u tom slučaju ne može da bude veća od odobrene snage priključka kod krajnjeg kupca.

Zakon predviđa i da jedna stambena zajednica može da ima prava i obaveze kupca-proizvođača električne energije u skladu sa propisanim odredbama, uz uslov da njena elektrana bude izgrađena na zajedničkom delu stambene zgrade.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...