Boing prelazi na biogorivo do 2030.

Autor:   BM

Američka kompanija Boing najavila je da će do kraja decenije proizvoditi avione koji će leteti 100 odsto na biogorivo, u cilju smanjenja zagađenja životne sredine od foslinih goriva. Komercijalni vazdušni saobraćaj trenutno učestvuje sa oko dva odsto u globalnoj emisiji ugljenika i sa oko 12 odsto u transportnim emisijama, pokazuju podaci Akcione grupe za vazdušni saobraćaj (ATAG). (foto: Pixabay)

Da bi avioni u potpunosti prešli na biogorivo neophodno je unapređenje mlaznih sistema, povećanje potražnje za mešanim gorivima, kao sertifikati o bezbednosti, koje izdaju globalni regulatori, prenosi Rojters. To je ključno za širi industrijski plan za smanjenje emisije ugljenika na pola do 2050. godine, navode u američkoj kompaniji.

„To je ogroman izazov, to je izazov našeg života“, rekao je Boingov direktor strategije za održivost, Šin Nevsum, za Rojters. „Avio industrija Vazduhoplovstvo je posvećeno tome da pruži svoj doprinos u smanjenju ugljeničnog otiska.

Boing 737
Boing 737 (izvor: Boing kompanija)

Komercijalni vazdušni saobraćaj trenutno učestvuje sa oko dva odsto u globalnoj emisiji ugljenika i oko 12 odsto u transportnim emisijama, pokazuju podaci Akcione grupe za vazdušni saobraćaj (ATAG).

Boing u suštini ima samo jednu deceniju da ostvari plan, jer će avioni koji uđu u upotrebu 2030. uglavnom ostati u službi do 2050. godine.

Međutim, Boing već ima ovakva iskustva. Kompanija je 2018.godine izvela prvi komercijalni let aviona na svetu koristeći 100 odsto biogorivo na kargo modelu B 777 za potrebe Fedexa.

Ova najveća svetska avio-kompanija suočena je takođe sa izazovom usled pandemije korona virusa i dvadesetomesečnog prizemljenja svog najprodavanijeg aviona (Beoing 737 Max), zbog čega proizvođač iz Sijetla trpi finansijske gubitke.

Sada se biogoriva mešaju direktno sa kerozinom u razmeri 1:1, što je maksimum dozvoljen prema trenutnim specifikacijama goriva, kažu u Boingu.

Za punu tranziciju potrebno je da Boing najpre utvrditi koje promene treba preduzeti kako bi se omogućio bezbedan let na alternativnim gorivima dobijenim iz korišćenog biljnog ulja, životinjskih masti, šećerne trske, otpada i drugih izvora.

U tom pogledu, predstoji saradnja sa udruženjima koja određuju specifikacije goriva kao što je ASTM International kako bi se povećala granicu mešanja, a nakon toga biće potrebno uveriti globalne vazduhoplovne regulatore da avione na biogoriva sertifikuju kao sigurne, ocenjuju u Boingu.

Vrednost akcija Boinga je drastično pala u februaru prošle godine dostigavši u martu najnižu vrednost od oko 170 dolara. Prošlu berzansku nedelju akcije su okončale sa vrednošću nešto višom od 205 dolara. Rekordno visoku vrednost u poslednjih pet godina akcije Boinga imale su 1. marta 2019. kada su vredele više od 440 dolara.

Uz Boing, njegov evropski rival kompanija Erbas (Airbus SE) takođe radi na smanjenju emisije ugljenika smanjenjem težine i otpora na novim letelicama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...