ČISTA ENERGIJA IZ AFRIKE

priredila:   J.Putniković

Sunce nad Saharom sija 4.800 časova godišnje, što predstavlja odličan potencijal za proizvodnju solarne električne energije i to je bio jedan od razloga zašto se Siemens odlučio da svojom ekološki prihvatljivom tehnologijom pruži podršku inicijativi „Desertec“

 

Zajedno sa drugim industrijskim kompanijama Siemens-ov sektor Energetike učestvuje u „Desertec“ inicijativi za obezbeđivanje održive energije za Evropu, Bliski istok i severnu Afriku. U tom cilju je 13. jula u Minhenu potpisan Memorandum o razumevanju. Ekološki prihvatljiva električna energija proizvedena u solarnim termoelektranama u Sahari i vetroparkovima u severnoj Africi transportovaće se do centara koji imaju potrebu za energijom. Radi realizacije ovog projekta razviće se odgovarajući tehnički i finansijski koncept.



Sunčani kolektori u Africi

Ovaj projekat poseduje ogromne potencijale. Pustinjski regioni na našoj planeti za samo šest časova prime više energije nego što cela svetska populacija potroši tokom jedne godine. Sunce nad Saharom sija 4.800 časova godišnje, što predstavlja odličan potencijal za proizvodnju solarne električne energije. Poređenja radi, Nemačka ima trostruko manje sunčanih sati tokom godine. Solarne elektrane na površini od 300 x 300 kilometara mogle bi potkrepiti ukupne svetske potrebe za električnom energijom. Inicijativa „Desertec“ ima za cilj da upotrebom solarne energije i energije vetra do 2050. godine pokrije 15 do 20% potreba za električnom energijom u Evropi.

U ovoj kompaniji ističu da Siemens u svojoj ponudi ima širok spektar ekološki prihvatljivih tehnologija, uključujući solarne termoelektrane, fotonaponske elektrane, turbine na pogon vetra i visokoefikasnu tehnologiju prenosa električne energije. Solarne termoelektrane se već 20 godina koriste za proizvodnju električne energije koja nije štetna za životnu sredinu i trenutno doživljava pravi procvat. Pored toga, Siemens je lider na tržištu parnih turbina za solarne termoelektrane. Svojim udelom u italijanskoj kompaniji Archimede Solar, Siemens nudi naprednu tehnologiju u oblasti solarnih kolektora koji su jedna od ključnih komponenti ovakvih elektrana. Kombinacijom ovih dveju tehnologija Siemens će biti u mogućnosti da dodatno poveća efikasnost solarnih termoelektrana, što će dovesti do smanjenja troškova proizvodnje solarne električne energije.

Zemlje poput Maroka i Egipta nude izuzetne potencijale za iskorišćavanje energije vetra, a kompanija Simens je jedan od vodećih svetskih proizvođača turbina na pogon vetra i lider na tržištu vetroparkova koji se grade na moru.



Vetrogeneratori na moru

Električnu energiju koja se u okviru projekta „Desertec" proizvede u pustinjskim regijama, biće potrebno transportovati na udaljenost od oko 2.000 km, od severne Afrike do potrošača u Evropi. Primenom tehnologije prenosa visokonaponske jednosmerne struje (HVDC) ovakve razdaljine neće predstavljati nikakav problem. Primera radi, projekat koji je kompanija Siemens realizovala u Kini uključivao je prenos 5.000 megavata električne energije proizvedene u hidroelektrani u unutrašnjosti ove zemlje do primorskih velegradova na udaljenosti od 1.400 kilometara. Zahvaljujući ovom "autoputu električne energije", 95% električne energije stiže do potrošačkih centara, dok bi se korišćenjem tradicionalnih dalekovoda naizmenične električne struje u prenosu izgubilo približno 400 megavata, što je jednako proizvodnom kapacitetu elektrane srednje veličine ili 160 turbina na pogon vetra. Ovako niskim gubicima u prenosu električne energije emisija CO2 se smanjuje za tri miliona tona godišnje.

Parne turbine i kolektori za solarne termoelektrane, kao i turbine na pogon vetra i inovativna HVDC tehnologija prenosa električne energije, deo su portfolija za zaštitu životne sredine kompanije Siemens. U fiskalnoj 2008. godini prihod od proizvoda i rešenja iz Siemensovog portfolija za zaštitu životne sredine iznosio je gotovo 19 milijardi evra, što je približno jedna četvrtina ukupnog prihoda kompanije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...