BONTON PANDEMIJE

Piše:   Milan Mišić

Otkrivanje Amerike - kako novi grip menja društvene navike i redefiniše pravila lepog ponašanja


Virus se ipak nije pokazao tako opakim – može se odbolovati za nekoliko dana – ali je navalentan. Ima ga već u gotovo svim Sjedinjenim Američkim Državama, zbog čega je krajem prošlog meseca predsednik Obama proglasio vanredno stanje. U toku je masovna vakcinacija, ali pokazalo se da farmaceutske fabrike ne mogu da liferuju dovoljno doza. Otuda izvesna nervoza, ali nema panike. Ono čega je, međutim, u obilju, to su priče o novom (ili svinjskom) gripu, koji više ne bira domaće životinje u kojima će se odomaćiti – nema ništa protiv ni kućnih ljubimaca. Najnovija vest glasi da se ovde od nove influence razbolela i jedna mačka.

Na ulicama i drugim javnim mestima teško da bi se moglo primetiti da je nešto vanredno: predsednikova uredba je samo formalnost „za svaki slučaj”, stvaranje uslova da, na primer, bolnice, mimo procedure, vanredna odeljenja otvaraju u školskim gimnastičkim salama i da na svojim parkinzima podižu medicinske šatore. Zasad, nema razloga ni za jedno ni za drugo.

Jedini podsetnici na nešto posebno jesu česte objave preko razglasa vašingtonskog metroa – da treba redovno prati ruke. U javnom prevozu gužve (ne prevelike) samo su u jutarnjem i popodnevnom špicu, ali nema putnika s maskama, u rukavicama, ili nekom drugom merom prevencije. Istina, ako neko kine ili se zakašlje, dobije prekorne poglede – i ništa više.


Ilustracija Novice Kocića - Politika


Ali to je ono što se vidi samo na prvi pogled. Ova pandemija – epidemija koja je dobila globalne dimenzije – ipak ne prolazi bez uticaja na ljude. Strahovi su negde manji, negde veći, ali ipak dovoljni da se i u medijima stvara posebna atmosfera, koja se vidi i u pismima „Dragoj Saveti” („Ujka Stiv nam je došao u posetu gripozan, šta da radimo?”), pa do novog društvenog bontona, koji je, istina, tek u začetku, ali je primetan. „Aut” je tako ljubljenje u obraz pri susretu prisnih prijatelja, „in” je – dodir ramenima. Obavezno rukovanje zamenjuje se dodirom stisnutih pesnica. Neki pokušavaju da uvedu i ritual koji se valjda još samo primenjuje u nekim zabačenim plemenima u džunglama Amazona – dodir kukovima ili čak i zadnjicama, ali to se ne prima. Uglavnom, što manje neposrednog dodira, to bolje – i zdravije.

U fitnes centrima, ovde veoma popularnim, uveden je novi rekvizit: stub na kojem je kutija sa maramicama za dezinfekciju. Nova etikecija nalaže da posle vežbe sve što je dodirivano rukama bude pažljivo obrisano. Onaj ko dolazi posle, ako nije lično video da je to uradio onaj ko je na spravi bio pre, dezinfekciju će obaviti sam, za svaki slučaj.

U samoposlugama, kasirke su i pre epidemije viđane sa tankim plastičnim rukavicama, ali one su sada deo uniforme. One koje ih ne nose, pri ruci imaju specijalni želatin za dezinfekciju koji koriste posle svake transakcije. Generalno, trgovci se inače pribojavaju da će u dolazećoj prazničnoj sezoni, za njih najboljem delu godine, izostati uobičajene gužve jer bi mušterije mogle da budu zastrašene mogućnošću da budu zaražene.

Naravno, strah je prilika i da se uštedi – cicije će imati jako opravdanje zašto ovoga puta nisu kupile božićne poklone – ali i zaradi. Jedna ovdašnja kompanija, koja se zove „Zdrave ruke”, iznela je na tržište posudu za tečni sapun sa muzičkim tajmerom koji svira melodiju iz popularnog Diznijevog filma 20 sekundi, taman onoliko koliko prema preporukama lekara treba prati ruke. Prodaja je, kažu, iznad očekivanja.

Stroga Federalna agencija za kontrolu hrane i lekova ima, pak, pune ruke posla u borbi sa onima koji žele da profitiraju obmanjujući: ovih dana je na adrese čak 75 proizvođača poslala opomene da povuku proizvode za koje tvrde da zaustavljaju H1N1. Proizvođači su to primili k znanju i samo promenili ambalažu i marketing: poruka više nije da su to lekovi koji zaustavljaju svinjski grip već medikamenti „protiv simptoma sličnih svinjskom gripu”, pa im tako federalni regulator ne može više nauditi.

Lakovernih, međutim, ima svugde, pa i ovde: odlično se prodaju i kravate od materijala „koji odbija virus”, šta god to značilo.

U glavnoj društvenoj pričaonici današnjice, Internetu, među najpopularnijim su diskusije o primeni starih narodnih lekova protiv nove pošasti, sa iznošenjem dodatnih argumenata o čudotvornim svojstvima belog i crnog luka pre svega. To je privuklo pažnju i veoma cenjenog i izuzetno čitanog (najtiražniji ovdašnji list, sa dva miliona tiraža) „Volstrit džornala”, koji je u svojoj analizi sadržaja ovih virtuelnih tribina, propagatorima „luk medicine” dao za pravo. I beli i crni zaista dejstvuju – time što, kad ih uzmete u dovoljnim količinama, sprečavaju da vam bilo ko priđe, pa je time i rizik da vam prenese virus drastično umanjen.

Ugledni dnevnik ne osporava, međutim, delotvornost najpoznatijeg narodnog leka na svim meridijanima – bakine pileće supe.

U opštoj halabuci oko novog gripa, neprimećeno je prošla vest da još nije stigao onaj stari. A šta ako se on, baš zato što je u debeloj senci mladog rođaka, ozbiljno naljuti.



(Tekst je preuzet iz današnje Politike – www.politika.rs )


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...