SOLARNA ENERGIJA IZ SVEMIRA

www.biznis.ba

Slanje solarne energije iz svemira moglo bi da bude mnogo profitabilnije od svemirskog turizma.

 

U nekom trenutku prije 2050 godine, sateliti koji sakupljaju solarnu energiju i šalju je ka Zemlji postaće osnovni izvor energije koji će teravate električne struje usmjerenim zracima slati neprekidno iz svemira. Tako je bar još prije godinu dana predvidio Pentagon u izveštaju Pentagonovog Svemirskog odjeljenja za nacionalnu bezbjednost (NSSO) u kojem pod oznakom "Poverljivo" piše da će se "osnovni koncept pojaviti za četiri godine a prvi sistemi između 2017 i 2020. godine".

Desetljećima znanstvenici i zaštitari okoliša zagovaraju sunčevu energiju kao alternativni izvor energije koji bi osvjetljavao naše domove, a i američko ministarstvo obrane već se nekoliko godina ozbiljno priprema za tu eru. Posljednjih 40 godina sistemi za prenošenje energije mikrotalasima i laserom su uspješno testirani u Evropi, SAD i Japanu.

Bespilotne letelice i lunarna vozila koja se energijom napajaju na daljinu zracima određene frekvencije su već dokazani projekti.

Laserski zraci za prenos

Japanci su testirali reakcije u jonosferi na frekvencijama koje se koriste za sisteme svemirskih solarnih elektrana i rezultati su bili pozitivni. Ostaje još da se riješi pitanje velikih, isplativih sistema.


Leopold Samerer, vođa tima za napredne koncepte u Evropskoj svemirskoj agenciji, smatra da bi laserski zraci bili bolji od mikrotalasnih zbog više frekvencije na kojoj se emituju i uže aperture. Njegov tim je zadužen za koordinaciju istraživačkih projekata velikih evropskih proizvođača električne energije i kompanija koje se bave svemirskim programom.

"Do trenutka kada se pojave svemirske solarne ćelije, na svom mjestu i u radu će već biti velika solarna postrojenja na Zemlji", kaže Samerer. "Isti solarni paneli bi mogli da se koriste za prijem energije koja stiže laserskim zracima. Uštede novca za skladištenje energije bi bile velike ako bi se energija iz svemira slala noću i tokom cijele godine."


Slanje solarne energije iz svemira moglo bi da bude mnogo profitabilnije od svemirskog turizma. Potencijalno bi moglo da smanji troškove lansiranja letjelica u svemir, pa bi veliki broj drugih misija postao ostvarljiviji. Jedno od Istraživanja pokazalo je da je lansiranje satelita za solarnu energiju na vrhu liste želja zainteresovanih strana.


Malo poznat odjel u Pentagonu, Svemirski ured Nacionalne sigurnosti (NSSO) razvija 'antene' koje bi se lansirale u svemir i skupljale sunčeve zrake, skladištile ih i potom emitirale natrag na zemlju. Radi se o nekoliko kilometara dugim antenskim nizovima koji bi lebdjeli u svemiru i pohranjivali energiju u satelit čija bi zadaća bila emitiranje sunčeve energije natrag na zemlju pomoću lasera ili mikrovala.


Reč je o konceptu čišćeg izvora energije koji bi pomogao i u borbi protiv globalnog zatopljenja, no zasigurno je glavni razlog činjenica da je opskrba Zapada naftom često ugrožena zbog političkih potresa na Bliskom istoku i ostalim dijelovima svijeta bogatih naftom.

Nacionalna svemirska udruga (NSS) lobira da vlade i privatne kompanije financijski pokrenu inicijativu o solarnoj energiji iz svemira.

Mitsubishi je najdalje otišao u istraživanju

Space Island Group je kalifornijska kompanija sa vrlo ambicioznom strategijom. Generalni direktor Džin Mejers svojevremeno je izjavio da je kompanija zatvorila finansijsku konstrukciju za testiranje prototipnog sistema, koji bi koštao samo oko 200 miliona dolara.

To će biti sistem snage 10-25 MW u nižoj orbiti oko naše planete, koji će pomoću mikrotalasnog zraka slati energiju stanicama na Zemlji, verovatno izgrađenim u Evropi.


Glavni konkurenti su Mitsubishi i evropski konzorcijum. Mitsubishi je dalje odmakao u razvoju prototipa, ali su problem troškovi lansiranja.

Space Island Group će koristiti Nasine rezervoare za gorivo i lansirne kapacitete izgrađene sedamdesetih godina prošlog veka. "Projektovani su tako da se lansiranja mogu obavljati na svakih sedam dana, pa to otvara mogućnost da se u orbiti napravi veći sistem solarnih ćelija."

Plan kompanije SpaceIsland je da se u pogon do 2025. godine pusti sistem snage 100 gigavata.

Indijska vlada je zainteresovana da postane jedan od prvih klijenata. Mnoge ruralne oblasti u toj zemlji se ubrzano razvijaju ali još uvek nemaju pristup nacionalnoj distributivnoj mreži. Takođe, vrlo je velik broj ostrvskih zemalja koje izdvajaju ogromna sredstva za distribuiranje električne energije.

Leopold Samerer iz Evropske svemirske agencije je prije nekog vremena izjavio:

"Procjena je da ako jedna zemlja razvije sisteme svemirskih solarnih elektrana, i druge će ozbiljno početi da razmišljaju o tome."

(A.J.)

objavljeno 6.11.2008.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...