Budući NIS-ovci na testu praktičnog znanja

BM

Završena još jedna stručna praksa stipendista NIS-a. Osim što su se detaljnije upoznali sa procesima rada u Kompaniji, imali su priliku da se bolje upoznaju i zbliže sa budućim kolegama.

Povodom završetka stručne prakse u našoj kompaniji 42 stipendista NIS-a koji studiraju na prestižnim univerzitetima: Gubkin u Moskvi, Gornij u Sankt Peterburgu, Tjumenjskom industrijskom univerzitetu, Uhtinskom državnom tehničkom univerzitetu, Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu, Tehničkom fakultetu Mihajlo Pupin u Zrenjaninu (UNS), stipendisti preko Fonda za darovite studente Univerziteta u Novom Sadu i jedan stipendista sa Univerziteta Kembridž, prisustvovalo je završnom događaju, gde su se susreli sa generalnim direktorom i predstavnicima top menadžmenta Kompanije. Tom prilikom razmenjena su iskustva sa stručne prakse i stipendistima dodeljene diplome o obavljenoj praksi.

Nakon petonedeljne stručne prakse došlo je vreme da se sumiraju utisci. Naši stipendisti su proteklih nedelja proverili i proširili svoja znanja radeći u blokovima “Istraživanje i proizvodnja”, “Servisi” i NTC.

Osim što su se detaljnije upoznali sa procesima rada u Kompaniji, imali su priliku da se bolje upoznaju i zbliže sa budućim kolegama.

Tim povodom u Poslovnom centru u Novom Sadu, 17. avgusta upriličen je susret stipendista sa generalnim direktorom NIS-a i predstavnicima top menadžmenta Kompanije.

Prisutne je na početku završnog prijema pozdravila Snežana Lakićević, savetnica direktora Funkcije za organizaciona pitanja za saradnju sa naučnim i obrazovnim institucijama i rukovodilac programa “Energija znanja”, i tom prilikom podsetila da je u proteklih pet godina preko 90 najboljih đaka i studenata iz Srbije prošlo kroz program stipendiranja.

“Vi ste dokaz da NIS vodi računa o svojoj budućnosti i daje šansu onima koji je zaslužuju”,rekla je Lakićević, nakon čega se prisutnima obratio generalni direktor Kiril Tjurdenjev, koji je istakao da su svi stipendisti opravdali poverenje Kompanije i fakulteta čiji ugled brane.

„Svet oko nas se menja, pa tako i način poslovanja. Stoga je veoma bitno da imamo mlade i obrazovane stručnjake koji su spremni za nove izazove, a to ste upravo vi. Zadatak, ali pre svega strategija naše kompanije jeste da podržavamo i ulažemo u ovakve programe, jer kroz pet do deset godina vi ćete biti lideri promena i progresivnih ideja u našem okruženju. Nadam se da ćemo vas sve videti u našim redovima“, rekao je generalni direktor Kiril Tjurdenjev.

Direktor Bloka Istraživanje i proizvodnja Irek Habipov, čiji je organizacioni deo bio domaćin većini stipendista tokom prakse, rekao je da je praksa prošla brzo, da je bila korisna i, što je najvažnije, bezbedna.

“U proteklih mesec dana mnogo smo pričali o tome šta su naša očekivanja od vas. Zato vas čekamo sa nestrpljenjem i nadamo se da će za 10 godina naša kompanija biti sigurna u vašim rukama. Sa stanovišta Bloka Istraživanje i proizvodnja radimo sve da bi se to desilo. Želim vam mnogo uspeha u daljem učenju i životu i čekamo vas ovde da deo tih uspeha podelimo u razvoju naše kompanije“, rekao je Habipov.

Prezentaciju o projektu Energija znanja prisutnima je održala Anđela Petronić, prva pobednica Olimpijade iz ruskog jezika, koja je i sama stipendista i praktikant u NIS-u, a na kraju sastanka stipendistima su podeljene diplome o završenoj stručnoj praksi.

Prijemu su prisustvovali i Andrej Šibanov, ZGD, direktor Funkcije za organizaciona pitanja, Nikolaj Zalevski, direktor NTC-a i Vladimir Gagić, direktor Bloka Prerada.

Imali smo priliku da porazgovaramo sa našim stipendistima koji preko programa Energija znanja, studiraju u Moskvi i Sankt Peterburgu. Složni su u tome kako je ovo jedinstvena prilika da sve naučeno i primene, i konstatuju da je ovogodišnja praksa najbolja do sada.

Prvo smo u NTC-u, na Šangaju, razgovarali sa Jovanom Karanović, Milenom Đorđević i Lukom Perišićem. Njih troje studiraju na Univerzitetu nafte i gasa Gubkin u Moskvi, na smeru za razradu i eksploataciju naftnih ležišta, i uspešno su završili drugu godinu. U belim mantilima, sa zaštitnim naočarima i rukavicama, zaista se nisu razlikovali od budućih kolega. Svoje iskustvo su rado podelili sa nama.

„Smatram da je ova praksa veoma korisna za nastavak našeg školovanja, naučili smo dosta novih stvari. Ono što je zanimljivo je da smo u laboratoriji radili sve ono što smo učili prethodne dve godine i ovde smo mogli da primenimo već stečena znanja. Starije kolege se trude da nam svojim savetima pomognu i pokažu sve čime se oni bave… Opšti utisak je da su svi otvoreni za saradnju“, priča nam Jovana.

Milena nam je pažljivo objasnila i čime se trenutno bave: “Jovana i ja radimo reološka svojstva nafte, a Luka PVT analizu, i sve to u okviru Odeljenja za analizu fluida u Laboratoriji Upstream. Reologija je nauka o kretanju tečnosti, a u našem slučaju to je nafta. Od toga zavise mnogi parametri, ne samo u proizvodnji već i u daljoj preradi, prometu. Radimo ispitivanja – kako poboljšati karakteristike nafte“.

Takođe je istakla da su zadovoljni što su njihove želje uvažene, i što su spram njih dobili određena zaduženja.

“Izašli su nam u susret da praksu dobijemo u okviru naših interesovanja, a nadalje nas usmeravaju u odabranoj oblasti. Praksa na našem fakultetu je kratka, tako da je  dobro što imamo priliku da proširimo znanje“, zaključuje Milena.

“Moj mentor voli da kaže kako mi imamo bušotinu u malom. Tu se vrše simulacije svih dešavanja pod zemljom, na različitim temperaturama i pod različitim pritiscima, i onda posmatramo ponašanje nafte, ali pod zemljom“, kaže Luka i napominje koliko je zadovoljan činjenicom da je u jednom danu rešena neophodna papirologija zajedno sa tehničkim detaljima kada je izrazio želju da “se upozna sa stanjem na terenu”.

Anđela Avramović je na studijama u Sankt Peterburgu, na Nacionalnom mineralno – sirovinskom univerzitetu Gornij. I ona je, kao i njeni vršnjaci, uspešno završila drugu godinu, na smeru Razrada i eksploatacija naftnih ležišta. Prenosimo njene utiske:

„Na praksi je odlično, zapravo je organizovana prema našim interesovanjima i dobila sam baš ono što sam tražila – Služba regionalne geologije i nekonvencionalnih resursa, i zbog te odluke nisam zažalila. Svakog dana putujem iz Beograda na Šangaj kompanijskim prevozom. Svi su super, odgovore na svako pitanje, vrlo su vredni i besprekorno obavljaju svoj posao. Mentora Ivana Dulića bih svakome preporučila,  dobar je kao osoba, a kao rukovodilac službe vrlo posvećen svojim zaposlenima. I ne samo on, nego i sve ostale kolege koje rade s njim: Alan Vranjković, Olivera Popov, Majda Pađen, Milena Dunčić, šta god treba uvek su spremni da mi odgovore i pomognu. Praksa mi je dala priliku da proverim sebe da li sam za ovaj posao, i zaista mi se sviđa, baš sam se pronašla. Ne mogu sebe da zamislim ni na jednom drugom radnom mestu. Studirati u inostranstvu i imati plaćen smeštaj, fakultet i učenje jezika, pri tom još imati posle toga obezbeđeno radno mesto, jedinstvena je prilika koja se ne ispušta i ja sam jako zahvalna što sam je dobila“, kroz osmeh priznaje Anđela.

Na naftnom polju Turija, na bušotini Tus-113, naši stipendisti su pratili operaciju hidrauličkog frakturiranja. Izmoreni od visokih temperatura, ali željni znanja, ipak su izdvojili nekoliko trenutaka da sa nama podele svoje utiske.

Led je probio Ivan Savić, student treće godine Univerziteta “Gubkin” u Moskvi:

“Danas smo izašli na teren da gledamo operaciju hidrauličkog frakturiranja. Zanimljivo je i imamo dobre mentore koji gledaju da nam daju što interesantnije zadatke i izvode nas na teren. Zaista su svi ljubazni prema nama i uvek odgovaraju na sva naša pitanja. Moja konkretna zaduženja su geološko-tehničke aktivnosti u kancelariji koja se bavi hidrauličkim frakturiranjem. Bavimo se monitoringom hidrauličkog frakturiranja, rešavamo zadatke, radimo dizajn za geološko-tehničke aktivnosti i kada dođe dan operacija za koje smo se spremali, vršimo njihov monitoring. Ja sam veoma zadovoljan sadržajem ove prakse“, zaključuje Ivan.

Sofija Šoškić, student je treće godine fakulteta Razrada i eksploatacija naftnih i gasnih ležišta na smeru Razrada naftnih ležišta, Univerziteta nafte i gasa Gubkin u Moskvi.

“Trenutno sam na praksi u poslovnom centru u Novom Sadu, u Direkciji za razradu ležišta i geološko-tehničke aktivnosti (GTA), a danas sam izašla na teren. Na praksi je vrlo interesantno i mentori su nam zaista posvećeni, iako su vrlo zauzeti. Prošlogodišnja praksa je bila više za upoznavanje, obišli smo više sektora i posmatrali različite operacije, dok smo se ove godine posvetili konkretnim problemima. Prvi put smo se susreli sa pravom tehničkom dokumentacijom i pravim primerima iz industrije i to stvarno mnogo znači. Mislim da sam dosta naučila za ovih mesec dana”, veselo zaključuje Sofija.

Mihajlo Ilić je završio treću godinu na Univerzitetu nafte i gasa Gubkin u Moskvi, na smeru Razrada naftnih ležišta.

Na praksi sam, kao i moje kolege, u poslovnoj zgradi u Novom Sadu u Direkciji za razradu ležišta i GTA. Trudio sam se da što više izlazim na teren kako bih se bolje upoznao sa procesima koji se svakodnevno odvijaju u okviru naše kompanije. Smatram da je pored svih teorijskih znanja koje dobijamo na fakultetu veoma važno videti kako stvari zapravo funkcionišu jer se na taj način stiče sveobuhvatnija slika našeg budućeg zanimanja. Imao sam priliku da se upoznam sa geofizičkim merenjima, operacijama koje se izvode na objektima za pripremu i otpremu nafte i gasa, zatim sa PVT analizama, procesima ispiranja i cementacije bušotine i dr. Mentori su vrlo predusretljivi, i nastoje da nam, pored svih obaveza, što više izlaze u susret.

Marku Vučkoviću, studentu Univerziteta Gornij”u Sankt Peterburgu ovo je treća praksa u NIS-u preko Energije znanja.

Moram da naglasim da je ovo najbolja praksa koju smo imali do sada jer smo se upoznali sa konkretnim projektima, videli smo realne podatke, realna ispitivanja. Trenutno radimo u Direkciji za razradu ležišta i GTA, računali smo materijalne bilanse, rezerve, dinamiku proizvodnje i kapilarne pritiske. Starije kolege imaju profesionalan odnos prema nama, svi sarađujemo iako smo mi novi u ovome i nismo posedovali velika stručna znanja. Ove godine su svi praktikanti zajedno, i to mi se dopada. Super smo ekipa i nadam se da ćemo dalje u budućnosti lepo sarađivati. Prezadovoljan sam. Ova praksa je mnogo bolja, znatno smo se profilisali.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...