TELEVIZIJA VIA INTERNET

Zorica Panić

Ništa ne može tako kulturološki da utiče na društvo kao pojava novog medija i novog prenosioca poruka

Predskazanje Nikole Tesle 1900. da će radio jednog dana prenositi sliku i informacije iz celog sveta ostvarilo se pred sam početak Drugog svetskog rata. Pedesetih godina prošlog veka eksperiment "gledanja na daljinu je postao komercijalna televizija a već odavno, retko ko je u stanju da kaže – mogu bez televizije.

Tehnološki razvoj zemaljske, kablovske i satelitske televizije modifikovao se poslednjih decenija prošlog veka i kao internet televizija. Dakle, tv tehnologija se ukršta sa ostalim tehničkim ostvarenjima na mreži a mogućnosti za korisnike skoro su neograničene.

Internet TV

Konkurencija tradicionalnoj tv

Evolucija televizije kao najmasovnijeg medija prelazi u sledeću fazu, jer ništa ne može tako kulturološki da utiče na društvo kao pojava novog medija i novog prenosioca poruka. Gledalac je sada moćan da sa opremom koju ima, uključujući i brzi internet, izostavi reklamu iz programa, podesi pretraživanje kanala, gleda tv program i pristupi internetu. Jednim udarcem/klikom dve muve.

Brzim pristupom internetu, tehnološkim napretkom, porastom broja korisnika te niskim troškovima konekcije, internet tv je postala ozbiljna konkurencija tradicionalnoj televiziji ili bar odredjenim tv programima.

ABC televizija je 2006. ekperimentalno omogućila internet korisnicima besplatno gledanje u prime time-u tada hit serije "Lost". Rezultati istraživanja su pokazali da su gledaoci progutali i paket, doduše limitiranih, reklama jer je prikazivanje bilo besplatno. Prosečan broj gledalaca bio je 15 miliona svakog vikenda što je bio signal da se i ostale televizije kao NBC i CBS koje se emituju samo na kablu, uključe u novi trend.

Loša slika

Novi televizijski sadržaj pojavljuje se, a da nije distribuiran preko zemaljske, kablovske ili satelitske veze. Internet tv koriste konekcije interneta da bi dostavile televizijski program od emitera do ciljnog uredjaja. Neki od načina na koje internet emituje tv programe uključuju gledanje na običnom tv kompjuteru ili na prenosivom uredjaju kao što je mobilni telefon.

YouTube

Program je koncipiran tako da pruža mogućnost gledanja uživo, izbor emisije po zahtevu gledaoca, gledanje niskobudžetnih emisija, amaterskih snimaka (nama najbliži primer http://www.youtube.com/ što je on line video produkcija, a ne televizija) do skupih profesionalnih produkcija. Internet televizija može biti pretplatnička, besplatna ili podržana od strane oglašivača. Internet televizije imaju probleme u protoku informacija zbog neujednačenog razvoja interneta. Posledice su loš prenos slike i zvuka i loša zaštita autorskih prava, kradje i umnožavanje.

Čemu internet tv

Intrernet televizija je prodornija u odnosu na tradicionalnu, omogućava interaktivnost - od samog učešća u programu do odredjivanja ugla kamere i to samo za jednog korisnika.

Istine radi, još se traga i za tehnološkim ali i idejnim rešenjem internet televizije. Na internetu ima sajtova koji su više ogromna mreža videodistribucije i to zahvaljujući ugovorima sa producentskim kućama kojima je u interesu dodatno emitovanje poznatih tv serijala. Tako su sklopljeni aranžmani sa Time Wornerom, Turner Broadcasting System-om, Metro Goldwyn Mayer-om, Sony Pictures Television-om o emitovanju televizijskih emisija, dugometražnih filmova kao i drugih vrsta arhivskog i dokumantarnog materijala.

Hulu

Internet strane/projekti koji su zaživeli, u beta izdanju su kao http://www.joost.com/ koji je besplatan je i sponzoriše se reklamama (traju kratko, emituju se pre odredjene emisije). Prema najavama, www.hulu.com je najveći video portal, omogućava gledanje stotine serija i filmova, medjutim ne daje kodove za pristup korisnicima iz Srbije. Priča se da su za internet tv zainteresovani i YouTube, Veoh, Google Video... Ser Bob Geldof poznati muzičar i humanitarac, sa produkcijskom kućom Ten Alps pokušava da napravi internet televiziju za promovisanje mira i pomoći u svetu "Point of Peace". Ericsson je zainteresovan da kupi Tandberg Televiziju za 1,4 milijarde evra kako bi ušao u posao internet tv. U priči su i druge informatičko-telekomunikacione kompanije koje i kao oglašivači podržavaju internet tv - Cisco, Intel, General Motors. Razlog ovakvog njihovog interesovanja je trivijalan – prihodi od telekomunikacionih usluga su im smanjeni, upravo zbog napretka internet komunikacije.

Potrebni jak računar i brzi protok

Ništa u životu nije besplatno pa tako ni internet televizija. Po principu ko ne plati na mostu platiće na ćupriji – programski sadržaj koji preuzimate sa interneta je vrlo zahtevan – zavisi od strukture vašeg računara, brzog interneta, odgovarajućeg softvera koji će podržati IPTV protokol. A internet konekciju, odnosno protok - plaćate.

Evropa i Azija su lideri u uvodjenju internet televizije, predvidja se da će postati glavna usluga u narednih nekoliko godina, pri čemu se očekuje da potisne tradicionalne kablovske sisteme. U SAD provajderi nisu pokazali toliko interesovanje za ovu tehnologiju. Internet televizija zanimljiva je alternativa u zemljama u kojima je kablovska infrastruktura slabo razvijena kao što su Indija i Kina.

Kada je o Srbiji reč, mi smo nedavno otkrili kakvu-takvu slobodu medija i regulisali nacionalne, regionalne i lokalne dozvole. Što se umrežavanja tiče, nešto kablova ide preko bandera, nešto unutar kablovske kanalizacije, pa nam internet televizija, s obzirom da je i u razvijenom svetu tek u povoju, tehnološki i idejno više dodje kao kulturološki fenomen a ne stvarna mogućnost za zapošlavanje, razmenu ideja, informacija i sadržaja.

I spikerke - virtuelne

Razgovori

Tradicionalne televizije ponekad rade prenos preko interneta. Prenos "Velikog brata" TV B92, prošle godine izazvao je opšte zakrčenje na mreži. Poslednjih meseci je hit da portali nude snimke pojedinih dogadjaja iz sfere biznisa, internet kulture, humanitrnih akcija do turizma, kao što je portal http://www.razgovori.com/. Časopis Internet ogledalo na svojoj strani ima video materijal informatičko- telekomunikacionog sadržaja čije je preuzimanje besplatno .Neke od strana na internetu kao što su hrvatski http://www.susjed.com/, http://www.smarttv.com.hr/ uglavnom prenose tv kanale koje nemate u okviru kablovske televizije (Pentagon kanal, Nasa tv, Market news i sl) ili lokalna dogadjanja sa područja sa kojeg se emituju. Jedan od prvih projekata virtuelne tv je http://www.ananova.com/ Orange group-e gde vesti čita prva animirana spikerka po ugledu i izgledu na Laru Kroft.

Možda je budućnost internet televizije u stvaranju specijalizovanih programa - turizam, nove tehnologije, zabava, vesti i slično ali, baš kao i tradicionalna tv, i internet tv mora imati deo sopstvene ili eksterne produkcije i svoju redakciju. Ako me pitate da li će zaživeti - sigurno hoće, ali sa apsolutno razvijenim internetom. PC tehnologija, softver koji podržava televizijsku tehnologiju (mada većina postojećih internet televizija ima na svojoj strani softvere koje možete pruzeti) već sada su isprepletani tako da odredjeni plazma i LCD televizori imaju pc ulaz i obrnuto - monitor je već odavno televizor. Stvar je samo u kvalitetu prenosa slike. Novitet je - gledalac kao kreator programa, od sadržaja do ugla iz koga će gledati i šta će sa čime kombinovati. Ne zaboravimo, izbor je samo od onoga što je ponudjeno i samo ono za šta su plaćena autorska prava, filmskim i produkcijskim kucama. Apsolutna sloboda ne postoji. Naime, u zabludi je svako ko misli da internetom vlada sloboda sadržaja, (ograničavajuća) pravila su jasna, a Veliki brat sve gleda.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...