LETEĆA PODMORNICA!

Milan Lazarević

Moćiće da leti iznad same površine mora kako je radari ne bi otkrili, a po izvršenom zadatku da zaroni i pobegne...

 

Radi se o super-tajnoj diverzantskoj operaciji. Jer, vojni vrh ne želi rizik da bude otkriven napadač i otvoreni konflikt koji bi verovatno usledio.

Cilj je uništiti jedan brod u luci, ali ne sme se videti odakle je raketa stigla. Zato će armija tamo poslati svoje najnovije oružje – leteću podmornicu. Naposredno pre cilja, leteće nad samom površinom vode da je ne bi uočili radari neprijatelja. A sasvim blizu cilja letilica bi zaronila i torpedo otpalila kao podmornica. I potom pobegla pod vodom..


Tako ovo novo oružje predstavljaju za laike inženjeri koji koncipiraju nove projekte za američku agenciju DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – bavi se razvojem novih oružja). Pre dve godine Pentagon je objavio konkurs za projekte nevidljivih letilica koje bi se umele pretvoriti i delovati kao podmornice. Ovih dana su počeli stizati prvi predlozi odnosno inženjerski koncepti....

Ta ideja nije, ipak, sasvim nova. Mada bi svako bi pre leteću podmornicu potražio u nekom filmu o James Bond-u nego u planovima neke armije. Jer, zaista izgleda više nego fantastično....

Letilica mora biti što jednostavnija,a, lakša i brža, a podmornica, koja mora biti sposobna da ostane ispod mora mesecima, ne može nikako biti ni laka ni jednostavna. A u formama i dizajnu je, medju njima veoma malo dodirnih tačaka.

Magazin New Scientiste piše da se uprkos tome ideja o stvaranju ovakvog hibrida rodila još 30-ih u, tehnički od armija na Zapadu, mnogo zaostalijoj sovjetskoj Crvenoj armiji. Na moskovskoj vojnoj akademiji napravljen je i nacrt o kome se raspravljalo na raznim instancama ali se na kraju odustalo jer bi takav letilica bila preterano teška. Polovinom 60-ih nešto su slično pokušali i Amerikanci ali je i tamo projekt propao iz sličnih razloga.

„Pre par godina o tome su svi govorili kao o blesavoj ideji“, rekao je ovom časopisu za Graham Hawkes, modelar podmornica iz San Francisca i dodao: „Ali, sada tako više ne mislim“. Na kraju krajeva DARPA ima respektabilan godišnji budžet od tri milijarde dolara, a s druge strane moderne tehnologije i novi materijali bi mogli omogućiti realizaciju te ideje.

Pred inženjerima je više problema. I ako bi uspeli da oblikuju ovakav hibrid, koji bi i leteo u vazduhu i plovio pod morem, ostaje stalno problematično pitanje pogona. Idealna bi mogla biti kombinacija elektromotora s mlaznim pogonom. No, elektromotor koji bi mogao pokretati dovoljno dugo i brzo letilicu ispod vode, bio bi neminovno veoma veliki i težak. S druge strane, ovaj silno zagrejani motor na mlazni pogon mogao bi u dodiru sa hladnm vodom eksplodirati.

Zanimljivo je, takodje, pitanje da li je ovom borbenom sredstvu potreban pilot u vazduhu odnosno navigator u vodi. Ili bi se njime moglo upravljati na daljinu – slično kao što se to sada čini sa bespilotnim letilicima u Avganistanu.

New Scientist tvrdi da će agencija DARPA već nardene godine izdvojti izvesna sredstva za razvoj ovakvog hibridnog oružja. I time bi ova ideja konačno izašla iz sfere naučne fantastike...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...