KRIMINALCI SE DOSETILI - TELEFONIRAJU PREKO SKYPEA!

M. Lazarević

Komunikacija ide šifrovano od od kompjutera do kompjutera koji se ne mogu kontrolisati a Skype ljubomorno čuva šifru...

Češki kriminalci počeli su, kao što se sve više čini svuda u razvijenom svetu, koristiti veoma jednostavan način kako da onemoguće policiju da ih prisluškuje - više ne razgovaraju preko mobilnog telefona, ne pišu SMS poruke, koje policija lako može da uhvati... Naučili su, kako pišu Hospodarske noviny (HN), da koriste Skype, tojest telefoniranje preko interneta koje policija ne može da prisluškuje, i po tome su medju "najnaprednijim" u svetu. A usput tako i nešto uštede...

"Znamo s kim i kada je razgovor preko internet telefonije protekao. Ali, nema šanse da saznamo sadržaj razgovora", priznaje policijski stručnjak za računarski kriminal Karel Kucharik. Policija o tome nerado govori, izbegava da tako kriminalcima ukaže kako da im izmaknu iz kontrole. Ali, tvrde HN, policajcima praktično ni za šta ne služi skoro 90 posto odobrenja sudova za prisluškivanje klasične - kućne i mobilne telefonije. Veoma brzo, naime, ustanove da kriminalci, uglavnom, klasične telefone ne koriste ili na njima vode sasvim beznačajne razgovore. Čak, znajući da ih policajci prisluškuju, namerno ih povremeno povuku za nas nekom lažnom informacijom koja im se kao omakne preko mobilnog telefona.

O onome što policiju zaista zanima razgovaraju samo preko Skypea. Na Skype su, inače, prvi prešli sofisticiraniji kriminalci, finansijski, poreski i drugi "finiji"prevaranti, ali počinju u poslednje vreme da ga koriste i narkodileri, obijači, trgovci ljudima, ukratko čitav taj raznorodni kriminalni šljam.

Dok se prilikom prisluškivanja klasičnih telefona policija može pripojiti na centralu, kod Skypea je to nemoguće - zove se i razgovara s jednog na drugi računar. Morao bi da se ima pristup tom računaru, dakle nalog od suda, ali onda će zločinac preklinuti da telefonira, ili da se pokuša nešto s nekim izgledima na uspeh uz pomoć tajne policije koja to, medjutim, neće - eventualno bi pristala kada bi bili u pitanju teroristi. Komunikacija izmedju dva računara ide po šifrovanom putu, a firme koje drže internet telefoniju, ključ šifre medju sobom ljubomorno čuvaju jer ne može biti bolje reklame za neko telefefoniranje, pored toga ako je jeftino. "To se tehnički ne može probiti", tvrdi kompjuterski ekspert Jiri Peterka.

Taj problem bezuspešno pokušavaju da reše sve policije u svetu. U SAD su vlasti čak raspisale visoku nagradu za onog ko uspe da "probije šifru". Na "neprobojnost" Skype komunikacije žale se i policije u Nemačkoj i Italiji i tvrde da im to sve više otežava posao. Bavarska policija je angažovala najrenomiraniju privatnu specijalizovana kompjutersku firmu, ali ni ona nije našla način za prisluškivanje Skypea. Policije u nekoliko zemalja su nedavno pokušale sihronizovano da pritisnu Skype da im omogući, uz sudsku dozvolu naravno, prisluškivanje ali su od toga odustale jer je i javno mnjenje je stalo u zaštitu, ne toliko Skypea kao firme, koliko izvorne i duboke demokratske potrebe da bar neka komunikacija bude sigurna od prisluškivanja.

Češki detektivi si sigurni da oba najčuvenija češka kriminalca koja su pobegla u inostranstvo - Radovan Krejčir i Tomaš Pitr, s velikim parama od raznih prevara, komuniciraju sa svojima u zemlji preko Skypea, nastavljaju da vode poslove, ometaju istrage i sudski postupak. Oni i dalje vuku sve konce iz inostranstva, dok policija ovde tumara po mraku...

No, i za one koji ne umeju ili ne vole da se bakću sa kompjuterom postoji rešenje - u ovdašnjom podzemlju se prodaju mobilni telefoni čija je komunikacija šifrovana tako da se ne mogu prisluškivati. Cena mu pada jer je povećana ponuda, a sa Skypeom povećana konkurencija - sada košta 50.000 kruna tojest nešto malo manje od dve hiljade evra.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...