IPHONE U EVROPI - IZGUBLJEN U PREVODU

Priredio:    Milan Djukić

Appleov "pametni telefon" koji je izazvao pravu pomamu u SAD, nije postigao veliki uspeh preko Atlantika.

Kada se iPhone kompanije Apple pre šest meseci pojavio u prodaji na starom kontinentu, odgovorni u kompaniji su se nadali da će taj "pametni telefon" postići veliki uspeh, kao i u SAD. Međutim, analitičari sada pokazuju zabrinutost da iPhone neće biti tako lako "prevesti" preko okeana, jer je prodaja slaba zbog visoke cene i jake konkurencije koju predstavljaju Nokia i drugi proizvođači. "Naša istraživanja pokazuju da je do danas isporuka za Evropu bila znatno ispod očekivane", kaže analitičar Ričard Vindzor iz kompanije Nomura Securities.


Analitičari kažu da je prodaja iPhonea u Evropi slaba u poređenju sa SAD

Kao i u SAD, Apple je sklopio ekskluzivne ugovore i u Evropi, tako da u svakoj zemlji samo jedan operater mobilne telefonije ima pravo da distribuira iPhone. Do sada su potpisana tri takva ugovora sa kompanijom O2 iz Velike Britanije, Orange iz Francuske i T-Mobile iz Nemačke. U konsultantskoj kompaniji Strategy Analytics procenjuju da su te tri firme zajedno u četvrtom tromesečju prošle godine prodale 350.000 iPhonea, znatno manje od predviđenih 500.000 komada. Procenjeno je, takođe, da je u prvom tromesečju ove godine prodaja bila još slabija i da su Evropljani kupili 300.000 komada. (Prošle godine je u SAD, gde ekskluzivu ima kompanija AT&T, prodato 2 miliona iPhonea.)

Pomešani signali

Apple i tri evropska operatera mobilne telefonije nisu objavili podatke o prodaji, a u Appleu su odbili i da daju bilo kakav komentar o stanju na evropskom tržištu. Zvaničnici kompanija O2, Orange i T-Mobile su izjavili da su zadovoljni potražnjom. U februaru mesecu su iz O2 saopštili da je iPhone pomogao privlačenju kupaca u četvrtom tromesečju 2007. godine kao i da je to "uređaj koji se najbrže prodavao ikada u Velikoj Britaniji". Stiv Alder, direktor O2 zadužen za prodaju i marketing iPhonea u Britaniji, rekao je da je taj uređaj pomogao kompaniji u borbi protiv konkurencije, i da 60 procenata kupaca iPhonea nije ranije koristilo usluge njegove kompanije.

Međutim, ostaje pitanje cene ovog "pametnog telefona". Većina mobilnih telefona na evropskom tržištu ima povoljne cene, a korisnici čak i neke vrhunske modele (uz odgovarajuće tarifne pakete) mogu da dobiju besplatno. iPhone se prodaje po regularnoj ceni od 600 dolara ili više, uz pretplatnički ugovor na 12 ili 24 meseci. Ipak, u protekle dve nedelje dva operatera su snizila cenu iPhonea. Sredinom aprila O2 je cenu modela s kapacitetom za skladištenje podataka od 8 GB smanjio za 37 procenata, tako da on sada košta 156 dolara. Neki analitičari smatraju da je do pojeftinjenja došlo kako bi se "očistile" zalihe pre nego što Apple predstavi brži iPhone (kako se očekuje, u junu mesecu). (U međuvremenu je Apple predstavio i novi 3G iPhone, o kome ćemo uskoro pisati.)

Novi pristup?

Apple svojim partnerima koji prodaju iPhone nameće stroge i nepovoljne uslove ugovora, pa zato oni nevoljno prodaju taj telefon po povoljnim cenama. Pored ostalog, ugovor predviđa i podelu prihoda koji operater mobilne telefonije ostvaruje za glasovne i usluge prenošenja podataka, što ne ostvaruje praktično nijedan proizvođač mobilnih telefona. U kompaniji Strategy Analytics procenjuju da Apple od operatera dobija 5 do 20 dolara mesečno po svakom korisniku iPhonea.

Apple je u Evropi prošle godine potpisao samo tri pomenuta ugovora, a verovatno će s teškom mukom dobiti iste uslove na drugim tržištima. Vang Jianžu, generalni direktor kompanije Chine Mobile, izjavio je pre petnaestak dana da je zainteresovan za saradnju sa Appleom. Međutim, najveći svetski operater mobilne telefonije će teško pristati na podelu prihoda, kaže Flora Vu, stariji analitičar u pekinškoj konsultantskoj kući BDA.

Appleovo iskustvo u Evropi nameće pitanje kakvi su izgledi za uspeh iPhonea u drugim delovima sveta. U kompaniji očekuju da će do kraja ove godine prodati deset miliona komada. Međutim, da bi ostvarili taj cilj, možda će morati da promene svoj poslovni model, pre svega potpisivanjem neekskluzivnih ugovora ili odricanjem od svog udela u prihodu. Apple će možda zarađivati manje od svakog prodatog iPhonea, ali će ih verovatno prodati više. "Ako zaista žele da budu uspešni na tržištu, bolje bi im bilo da promene svoju poslovnu politiku", rekao je Šiv Bakši, direktor istraživanja tržišta mobilnih telefona i usluga kompanije IDC.

Zanimljivo je da se jednostavnom pretragom na specijalizovanoj Web lokaciji www.mobilnisvet.com dolazi do informacije da se iPhone može kupiti i kod nas. Kako i na osnovu čega je tema za neki drugi članak. U svakom slučaju, modele kapaciteta 16 odnosno 8 GB prodaju dve firme (radnje) u Beogradu po ceni od 700 (16 GB) odnosno 595 evra (8 GB).

Izvor: Der Spiegel


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...