INFORMACIONA TEHNOLOGIJA U INDIJI

Prevela:   Tijana Vlahović

Da li industrija kompjuterskih servisa u Indiji počinje da slabi?

Većina stranaca poseti Misor da bi videla njegove brojne palate, ostavštine kraljevskog sjaja iz prošlosti. Ali ovaj grad južno od Bangalora takođe je dobro mesto da se primete spomenici savremene moći Indije. U jednom od njegovih predgrađa nalazi se veliki kampus sa zgradama futurističkog izgleda. To je Globalni edukacioni centar, jedan od najvećih na svetu, kojim upravlja vodeća indijska IT (informaciono-tehnološka) firma Infosys.


Globalni edukacioni centar u Indiji

Obilazeći centar, pomislili biste da je za indijske IT poslove, samo nebo granica. Tokom dugog perioda nije se desilo da se neka industrija tako brzo razvije. Ona se može pohvaliti godišnjom stopom rasta od skoro 30% u proteklih deset godina i sa prihodima koji se sada približavaju cifri od 50 milijardi dolara, što čini oko 5,4% GDP Indije. Ali pojedini stručnjaci za analizu u Indiji su zabrinuti da industrija počinje da slabi i da vodeće industrijske firme kao što su Tata Consultancy Services (TCS), Infosys i Wipro, moraju više da se potrude da bi prilagodile svoje poslovne modele sazrevanju industrije.

Termin "IT" u indijskoj IT industriji je oduvek bio nešto što se pogrešno upotrebljava. Istina, većina od njenih 1,6 miliona zaposlenih sedi ispred kompjutera, pišući softverske programe za zapadne firme. Srž indijskih IT firmi je u njihovoj sposobnosti da raspoređuju velike lokalne radne snage tako da one opskrbljuju IT servise visokog kvaliteta.


Koledž

Jedna od najvećih inovacija bilo je preuzimanje modela iz manufakture i njegova primena u servise, što je rezultiralo formiranjem sofisticiranih ljudskih radnih lanaca. Indijske IT firme su se takođe usredsredile na školovanje i neprestano usavršavanje, što je rezultat potrebe da se bude, makar na početku, bolji od svojih zapadnih konkurenata u cilju preuzimanja poslova, kaže Giriš Parandžap, vlasnik Wiprovog ogranka za konsalting. Danas indijske firme, više nego američke, pokrivaju najviše međunarodno priznate standarde za razvoj softvera.

Sve ovo je omogućilo indijskim firmama da iskoriste retke, ako ne i jedinstvene tržišne uslove. I dok su zapadne kompanije morale da smanje troškove, njihovi kompjuterski sistemi još uvek su zahtevali mnogo ljudskog rada. S druge strane, u Indiji se pojavila armija osposobljenih inženjera koji su govorili engleski i tražili samo deo zapadne plate. Povoljnost razmene učinila je ovu globalnu vezu još atraktivnijom: kupci su plaćali u dolarima, a zaposleni su isplaćivani u rupijima. Rezultat je bio "biznis niskog rizika sa velikim maržama", kaže Kiran Karnik, predsednik industrijske trgovinske grupe Nasscom. Da bi povećale prodaju, firme su mogle da unajme više ljudi i da ne brinu mnogo o produktivnosti, dok se rezultat očitavao u sve većim prihodima.

Čemu onda zabrinutost? "Indijska IT suočava se sa mnoštvom faktora koji je ugrožavaju“, kaže Sudin Apte, iz kosultantske firme Forester Research i tvrdi da "industrija mora ponovo da se osmisli". Najveća poteškoća je veliki skok vrednosti rupija protiv dolara u proteklim mesecima što je napravilo dugovanje za indijske IT firme koje imaju najveći deo svog prometa u Americi. Jak rupi je takođe istakao još neke sastavne probleme koji se mogu razvrstati u tri kategorije.

Prvo, dolaze opšte poznati problemi. Jedan je indijska otežana i nedovoljna infrastruktura: radnici u Bangaloru mogu provesti četiri sata dnevno u saobraćaju. Tu su i porezi kojima se dotira industrija, od kojih neki prestaju da budu na snazi 2009. godine. Zatim, indijske škole za inženjere dodeljuju oko 200.000 diploma svake godine, ali samo polovina diplomaca može se zaposliti u IT industriji. Zaposleni su naučili da menjaju poslove za bolje plate koje rastu 10 do 15% godišnje. Za starije osoblje, plate će uskoro dostići zapadne nivoe.

Drugo, konkurenti počinju da se pojavljuju. IT industrije u drugim delovima sveta, kao što je centralna Evropa, nikad ne mogu da se porede sa indijskom po veličini, ali one još uvek mogu da dobijaju vredne ugovore. U međuvremenu, strane IT firme su pojačale svoje indijske dopunske ispostave. U 2002. godini šest najvećih, uključujući Accenture, IBM i HP, imali su manje od 10.000 zaposlenih ukupno u zemlji, a njihova kombinovana indijska radna snaga sada premašuje 150.000 ljudi, što im omogućuje da budu rivali indijskim firmama, dok istovremeno koriste svoj jaki brend u međunarodnim razmerama.

Treća kategorija problema tiče se budućnosti. Na duže staze, indijske firme moraju držati korak sa tehnološkim promenama. Mnogi od servisa koji su u Indiji sada ponuđeni eventualno će biti automatizovani; ovo već počinje da se događa, na primer u softverskom testiranju. Zapadne firme u međuvremenu potražuju od indijskih provajdera da rade više od toga što samo održavaju funkcionalnost sistema. Njima je potrebna pomoć u razvijanju novih rešenja u problemima biznisa, a to je nešto za šta je tek nekoliko indijskih firmi spremno.


IT radno mesto

Mnogi misle da indijske IT firme moraju da se pomere u nove servise većeg opsega, tako što će ponuditi više konsaltinga, razvijati intelektualnu svojinu i ostvarivati dobit u inostranstvu. Zapravo, vodeće firme u Indiji već ovo rade. Infosys sada ima skoro četvrtinu od svojih prihoda od konsaltinga, kaže njihov novi gazda, S. Gopalakrišnan, dok je Wipro nedavno platio 600 miliona dolara za američku firmu Infocrossing.

Ali da li industrija napreduje dovoljno brzo? Karnik iz Nasscoma to negira, ali misli da još uvek ima vremena da se stvari promene. Parta Iyengar iz konsultanske firme Gartner smatra da mora brže da se reaguje. On očekuje sporiji rast i manje marže ukoliko velike firme ne počnu da ostvaruju većinu svojih prihoda u konsaltingu i drugim oblastima u toku naredne tri ili četiri godine. "Ovo će biti teško", kaže on, "današnji fokus na ljude, procese i profite može sprečiti mnoge firme od dostizanja sledećeg nivoa. Ali indijske IT firme su već pokazale i ranije da se mogu menjati ako je to zaista potrebno".

Čak i ako industrijski giganti posrnu, manje firme su spremne da preuzmu dirigentsku palicu. Na primer MindTree Consulting je osnovan 1999. godine u iščekivanju navedenih negativnih faktora koji su se u međuvremenu ostvarili. I ma koliko se moćni ovi faktori na kraju pokažu, upravo su oni već ilustrovali da uprkos priči da je planeta Zemlja ravna, sila ekonomske teže još uvek se primenjuje.


Prim.prev:

U vezi sa poslednjom rečenicom: novinar verovatno aludira na knjigu "The World Is Flat" koju je napisao Thomas Friedman, a čiji je naslov metafora za gledanje na svet kao ravan što se ekonomije tiče: da svi konkurenti u takmičenju i razmeni dobara/trgovine imaju jednake prilike/mogućnosti, to jest da je takmičarsko polje ravno i da su svi u istoj startnoj poziciji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...