Novi koncept proizvodnje struje (?)

Izvor:   Danas

Dragan Đorđević, penzionisani profesor Elektrotehničkog fakulteta tvrdi da ima rešenje za novi koncept proizvodnje struje. Reč je o hidroenergetskom postrojenju koje ne zavisi od vodotokova, ni od raspoloživih rezervi uglja, a na efektivan rad postrojenja ne utiču ni potencijalni nepovoljni vremenski uslovi - kiša, zaleđivanje i slično

Ukoliko rešenje koje predlaže Dragan Đorđević, profesor u penziji Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu zainteresuje nekog od nadležnih u Srbiji, ispitaće se mogućnost za eventualnu izgradnju elektrana koje ne bi zavisile ni od vodostaja, ali ni od raspoloživih rezervi uglja.

- Imajući u vidu trendove koji su prisutni na planu prevazilaženja sve dublje energetske krize, želim da ukažem na postojanje jedne održive i izuzetno perspektivne mogućnosti dobijanja ekološki čiste električne energije. Naime, reč je o hidroenergetskom postrojenju, čije rešenje sam osmislio, a koje funkcioniše bez korišćenja vodenog pada i autonomno, zahvaljujući cirkulaciji vode u sistemu. Na taj način se anulira potreba izgradnje bilo kakvih brana - objašnjava za Danas profesor Đorđević.

Osobenost takvog tipa hidroenergetskih postrojenja, kako kaže Đorđević, izražena u veoma važnim činjenicama. Naime, funkcionisanje ne zavisi od prisustva jezera odnosno reka i njihovog trenutnog hidroenergetskog potencijala. Rešenje profesora Đorđevića se u potpunosti razlikuje od takozvanih protočnih hidroelektrana, kojima nije potrebna brana, a razlika je u tome što hidroenergetsko postrojenje koje je osmislio uopšte ne zavisi od vodotokova. Đorđević tvrdi da na efektivan rad od 8.600 sati godišnje ne utiču potencijalni nepovoljni vremenski uslovi, kao što su kiša, zaleđivanje i slično. Povezivanjem većeg broja takvih hidroenergetskih postrojenja iste snage, na primer od jednog megavata, mogu se formirati hidroparkovi potrebnih snaga, i to na bilo kojoj lokaciji i bez negativnog uticaja na ekosistem.

- Navedeno svojstvo autonomnosti u funkcionisanju opisanih hidroenergetskih postrojenja omogućava efikasniju organizaciju lokalne elektrodistributivne mreže, usmerene ne samo ka „razuđenim“ domaćinstvima, već i ka krupnijim potrošačima kao što je industrija. Sa druge strane, primena takvih hidroenergetskih postrojenja nesporno otvara mogućnost supstitucije energenata, u prvom redu gasa, koji se trenutno koriste u domaćinstvima ali i u radu toplana i termoelektrana, ekološki čistom i rentabilno proizvedenom strujom - ističe sagovornik Danasa.

Igradnja hidroenergetskog postrojenja od jednog megavata, kapaciteta od 8,6 miliona kilovat sati godišnje, okvirno košta 1,6 miliona evra, kaže Đorđević. Vreme izgradnje objekta, površine od oko 1.200 kvadratnih metara, koje zahteva postrojenje od jednog megavata, uključujući i infrastrukturne radove, odgovara vremenu nabavke i montaže potrebne opreme.

Struja, proizvedena na taj način koštala bi oko sedam evrocenti po kilovat-satu, sa povraćajem uloženog kapitala u roku od oko tri godine, naglašava Đorđević ističući da je spreman da zatraži pomoć za realizaciju svoje inovacije od nadležnih u državi. Prva adresa, kaže, na koju će se obratiti biće Grad Beograd, a razmišlja, takođe, da rešenje predloži i nadležnima u Vladi Srbije koji se bave energetskim sektorom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...