HEP nije “krava muzara”

Izvor:   business.hr

“Da HEP nije “krava muzara”, svake bismo godine imali novu elektranu”, tvrde iz Tehnosa - stručnog sindikata HEP-a

Vođa sindikata Tehnosa tvrdi da je postavljanje stranačkih kadrova, samo zato što su lojalni, politička demagogija i vređanje inteligencije naroda. Prema njegovim rečima, postavljanje takve uprave biće možda i smrtni udarac za HEP. “Ovakvo ponašanje, koje gledamo godinama, preraslo je u bezobrazluk, HEP je nacionalno blago hrvatskih građana, nije svojina vladajućih ni pojedinih stranaka, a ponajmanje nečija privatna prćija“, rekao je Geto.

Denis Geto
Denis Geto 

Svake godine jedna elektrana

Ovaj sindikat smatra da bi HEP, kad ne bi bio “krava muzara”, svake godine iz vlastitih sredstava mogao investirati u gradnju jedne nove velike elektrane. Čelnicima sindikata Tehnos takođe je sumnjivo što će se investiranjem upravljati direktno iz Ministarstva privrede.

“HEP je izvrgnut državnom intervencionizmu u obliku regulisane električne energije, potpora je posrnulim preduzećima, poput TLM-a i DIOKI-ja, uzimanjem dobiti za krpljenje državnog budžeta, koruptivnim radnjama stranački postavljenog kadra“, ističe Geto, “pa se takvim tretmanom smanjuje i njegov investicioni potencijal.”

Otvaranje vrata privatnom kapitalu

Naime, Vlada Zorana Milanovića najavila je HEP kao jedan od osnovnih pokretača investicionog ciklusa i oporavka privrede u Hrvatskoj, pa je iz Ministarstva privrede već stigao nalog da se HEP grupi poveća plan investicija za milijardu kuna. U sindikatu Tehnos smatraju da će ih naglo investiranje samo na brzinu zadužiti i da je ulaganje u infrastrukturu, a ne u nove elektrane, samo pogodno otvaranju vrata privatnom kapitalu.

Ne treba nam mreža dalekovoda

“Hrvatska mreža dalekovoda nije ono najvažnije što nama trenutno treba, a što se tiče obnovljivih izvora energije, istina je da takve poslove dajemo strancima, a HEP bi se isto mogao time baviti“, rekao je Geto.

Tehnos, takođe, ističe da su hidroelektrane uistinu isplatlivije od vetroelektrana, a i manje su štetne.

Prema mišljenju članova ovog sindikata Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija nije pomoć energetskim subjektima, već uplitanje u operativne odluke i “činjenica da neko silno želi imati monopol na investicije u energetici”.

“Zaustavljaju nas da izađemo na liberalizovano tržište sa zastarelim elektranama. Trebalo bi nas se rasteretiti”, rekao je Geto i istakao činjenicu da kupuju kilovat struje po 50 evra a prodaju ga TLM-u po 40 evra.

Plate nisu problem u HEP-u

Sindikat Tehnos, takođe, se protivi razbijanju HEP-a na delove, tj. odvajanju prenosa, distribucije i proizvodnje, koje je ministarka Mirela Holi najavila ovih dana.

Plate radnika HEP-a nikad nisu bile problem, smatra Tehnos i ističe kako je njihov prosek ispod 7.000 kuna neto. Oni se slažu da postoji višak radnika, no pitaju se kojih radnika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...