Zašto MMF insistira da struja u Srbiji poskupi?

Jelica Putniković

Na zahtev MMF-a struja u Srbiji će od 1. oktobra poskupeti 3,8 odsto, mada je letos iz EPS-a saopšteno da poskupljenje nije potrebno. I posle ove korekcije električna energija, koju EPS isporučuje potrošačima sa pravom na regulisanu cenu, a koji troše više od 60 odsto struje u Srbiji, biće najjeftinija u Evropi. Pošto MMF najavljuje poskupljenja i za narednih nekoliko godina nameće se pitanje da li, možda, u ovoj finansijskoj instituciji više brinu o interesu trgovaca strujom a ne o EPS-a i građanima Srbije.

Struja u Srbiji će od 1. oktobra poskupeti 3,8 odsto.

Ova korekcija cene električne  energije nije bila najavljivana ni iz EPS-a ni iz Vlade Srbije. Ali, na njoj su insistirale međunarodne finansijske institucije, pre svega Međunarodni monetarni fond.

U junu, dakle, posle ovogodišnjih izbora je šef misije MMF-a Džejms Ruf rekao da je predviđeno postepeno poskupljenje električne energije tokom nekoliko godina, kao jedan od elemenata restrukturiranja Elektroprivrede Srbije.

Juče, obrazlažući razloge za poskupljenje struje minister energetike Aleksandar Antić je istakao da se u pregovorima sa MMF-om predstavnici Vlade Srbije uspeli da zahtev predstavnika ove finansijske institucije sa dvocifrenog broja smanje na 7,7 odsto pa na 3,8.

Ovo poskupljenje odnosi se, inače, samo na potrošače iz kategorije domaćinstva i male kupce, čija je godišnja potrošnja manja od 30.000 kWh. Samo oni imaju pravo da električnu energiju nabavljaju po regulisanim cenama, a njihova potroša je oko 62 odsto ukupne električne energije prodate krajnjim kupcima u Srbiji. Ostali kupci nabavljaju električnu energiju po tržišnim cenama, od snabdevača koga sami izaberu i oni će nastaviti da se snabdevaju po cenama koje su prethodno ugovorili.

Savet Agencije za energetiku je, kako je saopšteno iz ove institucije, na sednici održanoj 31. avgusta ove godine dao saglasnost na odluku JP Elektroprivreda Srbije da struja poskupi za sve kupce sa pravom na regulisanu cenu 3,8 odsto. Posle ove promene, prosečna cena za sva domaćinstva, bez poreza, akcize i naknade za obnovljive izvore energije, iznosi 6,6 din/kWh.

Nove cene će se primenjivati od 1. oktobra 2016. godine i ona će, prema rečima ministra Antića, prosečan račun u srpskim domaćinstvima uvećati za iznos od jednog evra.

Pozivajući građane da za toliko smanje potrošnju struje Antić je ukazao da je Srbiji neophodna energetska efikasnost.

I posle poskupljenja struja u Srbiji će, za ove kategorije potrošača, biti najjeftinija – ne  samo u okruženju već I u Evropi.

U Srbiji je, inače, struja jeftinija nego u Albaniji za 18,7 odsto, za 20 odsto nego u BiH, za 21 odsto nego u Makedoniji. U Bugarskoj je skuplja , 38,7, u Crnoj Gori 43,2 odsto a oko 90 odsto u Hrvatskoj. U zapadsnoevropskim zemljama potrošači iz kategorije domaćinstva plaćaju je nekoliko puta više.

Na ove argumente građani Srbije, uglavnom, uzvraćaju da su u tim zemljama veće i plate i penzije.

Povećaćemo plate u javnom sektoru i penzioneri će imati veće penzije i to već za dva meseca, poručio je, doduše, danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Ali, teško da će mu to MMF dozvoliti jer, još u junu je već spomenuti šef misije MMF, Džejms Ruf ocenio da nema uslova da plate u javnom sektoru i penzije u Srbiji budu povećane ove i naredne godine.

Čak da se MMF i predomisli Srbija će teško dostići ostale po debljini koverata sa platama.

Nameće se pitanje koliko je u Srbiji porodica u kojima niko ne radi, koje teško dolaze do socijalne pomoći i zbog raznoraznih razloga ne uspevaju da ostvare pravo na besplatne kilovate – koje im država garantuje. Ali, to je već jedna druga tema.

Ovi koji plaćaju potencijalno su, međutim, zanimljivi trgovcima električnom energojom – koji se veoma glasno bune zbog toga što je struja u Srbiji tako jeftina. Čak su i predstavnici Energetske zajednice Jugoistočne Evrope komentarisali da tržište struje u Srbiji nije otvoreno ako je EPS potrošačima prodaje toliko jeftino da oni ne mogu da mu budu konkurencija.

I, tu se postavlja pitanje da li možda MMF više brine o interesu trgovaca strujom a ne o EPS-u. Jer, i prethodni direktor EPS-a, Aleksandar Obradović (početkom ove godine) i sadašnji vršilac dužnosti, Milorad Grčić (1. juna) su rekli da nema potrebe da struja ove godine poskupi.

Ovakav scenario je moguć zbog dobrih poslovnih rezultata kompanije u prošloj godini, koja je umesto planiranog gubitka od 21,5 milijardi dinara, poslovnu godinu završila sa profitom.

„U Evropi je trend pada cene struje. Naša procena je da nećemo tražiti poskupljenje, odnosno ono nije predviđeno i nadam se da neće ni biti, ali kako će se situacija odvijati na tržištu niko ne može da proceni. Smatramo da će ovi argumenti biti uverljivi i za MMF i da će oni odustati od zahteva za poskupljenjem struje,“ rekao je Grčić tada, na sastanku sa novinarima pisanih medija.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...