Reorganizacijom do ušteda i efikasnijeg rada

EPS Energija

Distribucije prolaze kroz najveću organizacionu promenu u istoriji distributivne delatnosti u Srbiji. Cilj je da bezbednost i zdravlje zaposlenih budu na najvišem nivou. Svi uspesi su rezultat timskog rada i timskog duha, kaže Bojan Atlagić, v. d. direktora ODS EPS Distribucija.

Pre nešto više od godinu dana, tačnije 1. jula 2015. godine, statusnim promenama, u skladu sa odlukom Vlade Srbije, tadašnjih pet privrednih društava za distribuciju električne energije objedinjeno je u EPS Distribuciju. Novim načinom organizacije uvedeno je jedinstveno upravljanje, ujednačene su procedure i stvoreni preduslovi za efikasnije i uspešnije poslovanje.

Zbog složenih tehnologija koje se već eksploatišu ili se tek uvode u našu distributivnu mrežu, kao i zbog činjenice da je distribucija ključna veza sa kupcima koji zahtevaju kvalitetno i sigurno napajanje tokom cele godine, može se reći da reorganizacija distributivnog segmenta poslovanja predstavlja veoma složen deo sveobuhvatnog procesa reorganizacije Elektroprivrede Srbije. Nakon godinu dana rada vidljivi su rezultati, koji potkrepljuju tvrdnju da se reorganizacija uspešno sprovodi i da njeni već merljivi rezultati vode ka efikasnijem EPS-u, kao i boljoj iskorišćenosti ljudskih i materijalnih resursa. Distribucije prolaze kroz najveću organizacionu promenu u istoriji distributivne delatnosti, a cilj rada jedinstvenog operatora distributivnog sistema je da se stvore jednaki uslovi isporuke i kvaliteta električne energije za sve korisnike na celokupnoj teritoriji Srbije. Biće nastavljen rad na povećanju efikasnosti, unapređenju pogonske spremnosti distributivnog sistema i preduzimanju svih aktivnosti kako bi se stalo na put neovlašćenom korišćenju električne energije, kaže za EPS Energiju Bojan Atlagić, koji, odlukom Izvršnog odbora Elektroprivrede Srbije od 24. juna ove godine obavlja dužnost v. d. direktora Operatora distributivnog sistema EPS Distribucija.

Mnogi nisu verovali u funkcionalnost rada jedinstvenog ODS-a. Da li su otklonjene sumnje o značaju postojanja jednog umesto pet privrednih društava?

Nije neobično da ono što je nepoznato ili što je novo i o čemu nema iskustvenih saznanja izaziva sumnju, nelagodnost, pa čak i strah. Znajući to, sve vreme se težilo da zaposleni koji nisu bili direktno uključeni u proces reorganizacije budu pravovremeno obavešteni o svim promenama.

Među prvim aktivnostima bilo je formiranje nacionalnog distributivnog dispečerskog centra (NDDC) u Novom Sadu. Potreba za njegovim formiranjem javila se osnivanjem Operatora distributivnog sistema, jer je bilo važno povezati pet distributivnih dispečerskih centara i modernizovati koordinaciju njihovog rada i sinhronizovati poslove. Njegovim osnivanjem omogućeno je da se iz jednog centra rukovodi rad celokupnog distributivnog sistema, i to 182 visokonaponske trafostanice 110/x kV u vlasništvu ODS-a, kao i kompletan rad energetskih objekata i mreže srednjeg i niskog napona.

Radi se i na objedinjavanju informativnih centara za prijavu kvarova na nivou ODS-a. To će dovesti do poboljšanja upravljanja, bržeg reagovanja u havarijskim situacijama i brzog prenosa informacija svih korisnika distributivnih usluga. Tako, korak po korak, zaposleni stiču poverenje u funkcionisanje jedinstvenog sistema i shvataju njegove prednosti.

Šta su prioriteti rada ODS-a u narednom periodu?

Intenzivne aktivnosti na smanjenju gubitaka i održavanje pogonskog i tehničkog stanja mreže i objekata tokom cele godine na vrlo visokom nivou biće glavni prioriteti u poslovanju.

Početkom prošle godine pokrenut je projekat „Smanjenje gubitaka u elektrodistributivnoj mreži – Mere za optimizaciju tokova gotovine u ODS-u i inicijative za poboljšanje“. Cilj je smanjenje komercijalnih, netehničkih gubitaka, odnosno otkrivanje neovlašćene potrošnje i isključenje korisnika, kao i smanjenje tehničkih gubitaka.

Kada govorimo o stanju mreže, možemo biti zadovoljni realizacijom planova održavanja. Obnavljaju se dalekovodi i mreže oštećene u vremenskim nepogodama, modernizuju se postojeće i grade nove trafostanice. Što se tiče investicionih planova, izgrađeno je mnogo objekata i mreža na svim naponskim nivoima. Rekonstruisan je veliki broj visokonaponskih trafostanica i pokrenuti su novi projekti modernizacije u oblasti automatizacije i upravljanja. Započeli smo projekat modernizacije upravljanja srednjenaponskom distributivnom mrežom, a uveliko se realizuje projekat izmeštanja mernih mesta.

Jedna od novina u radu jedinstvenog ODS-a su timovi za otkrivanje neovlašćene potrošnje električne energije. Kakvi su rezultati i da li ste zadovoljni njima?

Šteta prouzrokovana krađom električne energije predstavlja veliki balast u poslovanju Elektroprivrede Srbije u celini. Uveden je jedinstven sistem rada na teritoriji čitave Srbije. Formirane su posebne službe, sa specijalnim timovima sačinjenim od najiskusnijih kontrolora, opremljenih najsavremenijim alatima i opremom, koji rade 24 časa dnevno, 365 dana u godini i bave se isključivo otkrivanjem neovlašćene potrošnje električne energije i suzbijanjem tog vida kriminala.

Od jula 2015. do juna ove godine za neovlašćeno korišćenje električne energije na nivou EPS Distribucije ukupno je fakturisano oko 95,5 miliona kWh u vrednosti od oko 1,26 milijardi dinara, a naplaćeno je više od dve trećine. Sa ovakvim pristupom, sigurni smo da će nivo netehničkih gubitaka na kraju godine biti manji od planiranog. Posebno me čini srećnim što je na nivou čitave EPS Distribucije prihvaćen način rada koji se u ogranku ED Novi Sad, iz kojeg sam došao na mesto direktora EPS Distribucije, godinama unazad primenjuje.

Unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu i rad bez povreda su među najvažnijim ciljevima menadžmenta EPS-a. Šta je na tom polju posebno važno za ODS?

Bezbednost i zdravlje zaposlenih zajednički je interes kako rukovodilaca tako i izvršilaca. Cilj je da bezbednost i zdravlje zaposlenih budu na najvišem nivou. Osim obaveznog teorijskog i praktičnog osposobljavanja i provere sposobnosti, radi se i dodatna edukacija zaposlenih na svim radnim mestima gde je posle analize povreda zaključeno da je to potrebno. Ova oblast rada u ODS-u je dobro uređena zakonima i propisima, a sve procedure se blagovremeno usklađuju i inoviraju. U skladu sa Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, kao i aktu o proceni rizika radnih mesta, obavezni smo da u određenim periodima proveravamo i obnavljamo znanje zaposlenih iz ove oblasti. Samo tokom ovog leta u organizaciji Obrazovnog centra na Voždovcu i Službe za bezbednost i zaštitu na radu EPS Distribucije, obuku treba da prođe oko 700 zaposlenih koji obavljaju poslove na radnim mestima sa povećanim rizikom. Kvalitetne i sadržajne obuke, tokom kojih polaznici dobijaju korisna uputstva, kao i praktične savete koje mogu primeniti u praksi, potvrđuju da je EPS Distribucija trajno opredeljena i usmerena na bezbednost i zaštitu zdravlja na radu.

Koja je uloga zaposlenih u reorganizaciji?

Svi uspesi su rezultat timskog rada i timskog duha. Reorganizacija, koja je te vrednosti ugradila u temelje elektroprivredne delatnosti, otvorila je novu stranicu u istoriji EPS-a, ali ništa od toga ne bi bilo ostvareno da nije zaposlenih. Naši zaposleni su se nebrojeno puta dokazali u najtežim situacijama, kada su zahvaljujući nesebičnom zalaganju, velikom znanju i iskustvu, a naročito požrtvovanom radu monterskih ekipa, čak i u najsurovijim uslovima rešavali probleme i u najkraćem mogućem roku uspostavljali stabilno i kvalitetno snabdevanje električnom energijom. S takvim kadrom, uz savremenu opremu i kvalitetna sredstva za rad, pretenzije da budemo lider u regionu nisu neskromne. Do tada, a nastavljajući proces reorganizacije, sledi optimizacija poslovnih procesa i sagledavanje da li nešto može da se uradi još efikasnije nego što je planirano. Važno je da zaposleni znaju da smo svi deo iste firme i da je, bez obzira na planove, zajednički rad jedini put koji vodi do uspeha.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...