EMS ne može protiv elementarnih nepogoda

BM

Visokonaponski sistem elektromreže u Srbiji je pouzdan, EMS ulaže u održavanje a niko ne može da predvidi elementarnu nepogodu koja je uništila 60 kilometara dalekovodne mreže u istočnoj Srbiji, kaže Nikola Petrović, generalni direktor Elektromreže Srbije ističući da je za to što sela u istočnoj Srbiji nemaju struju odgovorna Elektroprivreda Srbije, “jer je EMS svoj deo posla obavio”.

Elektromreža apsolutno je pouzdana u Srbiji, jer se održava i obnavlja po standardima, a u to se godišnje ulaže od 100 do 150 miliona evra, izjavio je direktor Elektromreže Srbije (EMS) Nikola Petrović.

Petrović je za B92 kazao da se elektromreža održava i obnavlja, ali da ne može niko da predvidi elementarnu nepogodu kao što je slučaj sa istočnim delom Srbije, prenosi Tanjug.

"Gartantujem da je, što se tiče EMS-a, sve u redu", kaže Petrović, a upitan da li će sela u istocnoj Srbiji dobiti struju, naveo je da je to pitanje za preduzeća Jugoistok i Elektrotimok, koji su deo Elektroprivrede Srbije, jer je EMS svoj deo posla obavio.

Prema njegovim recicma, na istoku Srbije oštećena su 64 stuba elektromreže, od toga 33 su srušena, a 60 kilometara dalekovodne mreže na sedam dalekovodnih pravaca maltene je uništeno u elementarnoj nepogodi u istočnoj Srbiji.

Povodom izjave ministra bez portfelja zaduženog za vanredne situacije Velimira Ilića da je dalekovodna mreža zapuštena, Petrović je kazao da "uz dužno poštovanje za ministra, mora da kaže da je to tematika koju ministar ne poznaje dovoljno dobro, jer je za njega mreža sve što je kabl".

"EMS apsolutno garatuje da radi preglede", kaže Petrović.

On je objasnio da postoje dalekovodi stariji od 50 godina, ali se zna šta i kako se oni održavaju, navodeći da u Nemačkoj postoje dalekovodi izgrađeni 1920.

Jedino može da se spreče posledice elementarne nepogode tako što bi se radili podzemni dalekovodi, koji su 10 puta skuplji nego nadzemni, koji se uvode samo u urbanim zonama, naveo je Petrović i dodao da ih u svetu nemaju ni zemlje sa mnogo razvijenijom privredom od Srbije.

Prema njegovim rečima, EMS ima zaostalu dobit od 80 miliona evra, u prošloj godini je imala dobit 1,57 milijardi dinara, a ove godine će imati tri milijarde dinara dobiti, ali to nema veze sa održavanjem mreže koja je "u perfektnom stanju".

On je poručio da je urađen "stres test" i da EMS može da prihvati veće količine električne energije u slučaju da dođe do povećanja potrošnje struje zbog eventualnih problema sa isporukom gasa.

Kada je reč o berzi električne energije, Petrović je kazao da se čeka usvajanje zakona o energetici, posle čega će biti osnovana firma kako bi berza u trećem ili četvrtom kvartalu sledeće godine počela da radi u Beogradu i odmah potom će biti povezana sa berzom u Mađarskoj.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...