Subvencije i proizvodne cene struje u Evropskoj uniji

Ratko Karolić

Procena eksternih troškova za ukupnu proizvodnju struje u celoj EU – koja se kreće od 150 do 310 milijardi evra

Prema internom izveštaju Evropske komisije (od 13/10/2014) zemlje članice EU (EU28) su u toku 2012. godine utrošile ukupno na subvencije za proizvodnju električne energije između 120 i 140 milijardi evra. 

Najveći deo ovih subvencija otisao je na podršku proizvodnji struje iz obnovljivih izvora i to: za solarnu enrgiju 14,7 milijardi evra; za proizvodnju struje iz vetra (iz vetrogeneratora na kopnu) ukupno 10,1 milijardi evra; za proizvodnju struje iz biomase 8,3 milijarde evra; za proizvodnju struje iz hidrocentrala 5,2 milijarde evra.

Na proizvodnju struje iz konvencionalnih izvora utrošen je manji deo subvencija i to: na proizvodnju struje iz uglja 10,1 milijardi evra; na proizvodnju struje u nuklearnim centralama 7 milijardi evra; na proizvodnju struje korišćenjem prirodnog gasa 5,2 milijarde evra.

Troškovne cene struje (costs) tj. proizvodne cene cene struje bez subvencija (levelised costs) – za različite proizvodne tehnologije – su prema ovom izveštaju: 

-              za proizvodnju struje iz uglja, proizvodna cena (cost) iznosi 75 evra po megavat času (MWh);

-              kod proizvodnje struje iz vetrogeneratora na kopnu, troškovna cena struje po MWh je nesto malo viša (ako se ne računaju dodatni troškovi zbog njene nestabilnosti po elektro mrežu);

-              proizvodna cena struje iz nuklearnih centrala i centrala na prirodni gas je oko 100 evra po megavat času (MWh);

-              proizvodna cena struje (cost) iz solarnih panela je od 100 do 115 evra po MWh.

Eksterni trođkovi proizvodnje struje korišćenjem pojedinačnih tehnologija – kao što su naprimer posledice (štete) od ispuštanja gasova sa efektom staklene bašte iz termocentrala na ugalj, koji utiču na promenu klime (suše, poplave) ili štete po ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu od proizvodnje i korišćenja raznih drugih tehnologija za proizvodnju struje – nisu ovom analizom definisane pojedinačno za svaku od njih.

Kvantifikovanje ovih eksternih troškova pojedinačno, za svaku tehnologiju, je prilično nepouzdano, pa je u izveštaju navedena samo procena eksternih troškova za ukupnu proizvodnju struje u celoj EU – koja se kreće od 150 do 310 milijardi evra.  

 

Izvor:

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1131_en.htm

Subsidies and costs of EU energy:

“Interim report provides first full dataset on energy costs and subsidies for EU28 across power generation technologies” 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...