JONSKA OSTRVA - PAKSOS I ANTIPAKSOS (2)

Marija Bursać

Paksos je najmanje od svih naseljenih Jonskih ostrva a Antipaksos je malo i izuzetno slikovito ostrvo, praktično nenastanjeno

Južno od Krfa, na samo sedam nautičkih milja udaljenosti, nalazi se ostrvo Paksos. Ovo ljupko i mirno ostrvo, koje krase pitome šljunkovite plaže na istoku i dramatične litice i pećine na zapadu, nije pokvareno masovnim turizmom. Ipak, mnogi turisti su imali priliku da posete ostrvo putem jednodnevnih izleta koji su organizovani sa Krfa i Parge. Na samom ostrvu nema puno mesta da se odsedne, pa je obavezna rezervacija unapred. Naše agencije nemaju ovo ostrvo u svojoj ponudi.



Najmanje od svih naseljenih Jonskih ostrva pruža turistima retku i istinsku sliku mirnog, neužurbanog i tradicionalnog grčkog načina života. Dugo 8 a široko 3 kilometara, ostrvo je površine 20 kvadratnih kilometara, naseljava ga oko 2.500 stalnog stanovništva i ima oko 30 plaža, uglavnom šljunkovitih. More oko Paksosa je izuzetno čisto i toplo, divne tirkizne boje. Ako žudite za mirom i tišinom možda je ovo ostrvo baš za vas. Tri autentična ribarska mesta na Paksosu su Gajos, Laka i Logos.


Pogled sa litice na zapadnoj strani Paksosa

Prema legendi, Paksos je stvorio Posejdon, odvojivši udarcem trozubca deo Krfa kako bi stvorio sebi malo rajsko ostrvo koje bi delio sa Amfitritom. Zapadnu obalu šibaju talasi i prilično je strma – na njoj praktično nema plaže koja je dostupna sa kopna. Ali, ovu stranu Paksosa zato krase Plave pećine, koje su definitivno vredne obilaska.


Plave pećine na Paksosu

Paksos je čuven po maslinovom ulju i sapunima proizvedenim od njega. Ostrvo je pokriveno sa oko 250.000 stabala, pa je unutrašnjost Paksosa jedan veliki maslinjak. Meštani strpljivo čekaju da masline prirodno otpadnu u mreže položene po zemlji, čime se postiže jedinstvena zlatna boja i glatkoća ovog ulja.


Maslinjak na Paskosu

Gajos, šarmantno selo na istočnoj obali okruženo lukom u obliku polumeseca, najveće je i najživlje mesto na ostrvu. Sa glavnog trga polazi niz uličica u kojima možete naći zanimljive radnje, restorane i taverne. Turistima je za kupovinu, pored već pomenutog maslinovog ulja, posebno zanimljiva kvalitetna grnčarija i nakit. Gajos ima vrlo živopisnu luku na čijem se ulazu nalaze dva ostrvca koja pružaju prirodno sklonište brodovima. Na ostrvcima se nalaze tri crkvice i venecijanska tvrđava s početka XV veka. U samom gradu se nalazi nekoliko manjih simpatičnih šljunkovotih plaža sa čistom i prozirnom vodom.


Gajos na Paksosu
Laka je drugo mesto po veličini na Paksosu, locirano na severnom vrhu ostrva. Malo je uvučeno i tako zaštićeno od mora. Venecijanski stil odlikuje većinu građevina, a sam zaliv je okružen maslinama i čempresima. Kao i Gajos, Laka je popularna među vlasnicima jahti i motornih čamaca kao pristanište. Laka ima jednu peščanu i jednu šljunkovitu plažu, mnoštvo odličnih restorana i taverni duž šetališta i školu vodenih sportova.


Laka na Paksosu

Logos, najmanje mesto na ostrvu, krasi ista prijatna atmosfera kao u Gajosu i Laki. Nekoliko kuća, radnji i restorana okružuje zaliv u obliku potkovice. Malu plažu kod luke turisti retko koriste, ali u neposrednoj blizini postoji nekoliko lepših.


Plaža na Paksosu

Antipaksos je malo i izuzetno slikovito ostrvo koje se nalazi tri kilometara južno od Paksosa. Površine od tek 5 kvadratnih kilometara, ovo ostrvo je praktično nenastanjeno tokom većeg dela godine, a u turističkoj sezoni broj stanovnika ne prelazi 150. Ipak, iznenadićete se kad videte da na dve glavne plaže ima odsta turista. Pored velikih brodova koji se u okviru „Paksos i Antipaksos“ ture ne zadržavaju duže od dvadesetak minuta na ovim plažama, mnogi turisti unamljuju čamce u Gajosu i prelaze malu razdaljinu između dva ostrva da bi uživali na pesku mekom kao svila i u fenomenalnoj smaragdnoj boji mora.


Antipaksos

Dve glavne plaže na ostrvu, Vrika i Vutumi, nalaze se na severnom delu. Rastinje oko plaža je oskudno, pretežno žbunje na kamenjaru, a jedini znaci civilizacije na ostrvu su dva kafića koja se nalaze na svakoj plaži. Postoji i mala luka koja opslužuje vlasnike vinograda na ostrvu.


Plaža Vutumi na Antipaksosu


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...