DANI EVROPSKE BAŠTINE

Dragica Bajić

Završnom manifestacijom „Pod krošnjama topčiderskog platana“, okončani su ovogodišnji Dani evropske baštine. Ova manifestacija se održava od 2002. godine u Beogradu, ali i u mnogim gradovima širom Srbije u isto vreme kad i u većini gradova Evrope (foto: Tvrđava Bač; programi za vreme Dana evropske baštine, ove godine su se odvijali dva dana)

Završnom manifestacijom Pod krošnjama topčiderskog platana, okončani su ovogodišnji Dani evropske baštine u Beogradu. Goste su dočekali njihovi domaćini knjaz Miloš i knjeginja Ljubica, Milan Milosavljević i Nataša Popovska, a bogat kulturno-umetnički program oduševio je prisutne.



Nekoliko hiljada posetilaca imali su priliku da dožive Beograd 19. veka i uživaju u prelepom Topčiderskom parku. Sve je bilo podređeno uživanju, čak i sunčan septembarski dan. Muzika i igra kao i kostimi, predstavili su Beograd kao prestonicu iz nekih prošlih vremena. Carskom osećaju doprinele su i kočije kojima su imali priliku da se provozaju mnogobrojni posetioci.



Knjaz Miloš i knjeginja Ljubica, Milan Milosavljević i Nataša Popovska,
domaćini manifestacije “Pod krošnjama topčiderskog platana”


Kulturno-turistička manifestacija „Dani evropske baštine“ je deo velike evropske manifestacije kojom se svakog septembra predstavlja nasleđe kao zajednička baština evropskih naroda, raznolikost kultura, tradicije, običaja. U Beogradu se ova manifestacija održava od 2002. godine i predstavlja svojevrsan praznik kulture i turizma. Za posetioce se otvaraju gradska zdanja, kuće pod zaštitom, muzeji i ustanove kulture. Tokom manifestacije organizuju se ture razgledanja gradskih znamenitosti i turističkih potencijala kao i zaštićenih prirodnih dobara, tako da je to sjajna prilika da se Beograd promoviše i kao most koji spaja vreme prošlo, sadašnje i buduće. Ovogodišnja manifestacija je bila i u znaku promocije Beograda kao kandidata za Grad kulture 2020. godine.



Razgledanje tašmajdanskih pećina se organizuje samo u vreme Dana
evropske baštine i zato je bilo veliko interesovanje


Ove godine, tema je bila: „Baština kao podsticaj interkulturnog dijaloga“. Namera je da grad obogati turističku ponudu i razvije potencijale za razvoj kulturnog turizma. Među 117 programa koji su tih dana bili na raspolaganju Beograđanima i njihovim gostima, posetioci su mogli da vide izložbu posvećenu životu Nikole Tesle, virtualnu izložbu romske kulture, postavku „Sto godina srpske umetnosti“, „Beograd u 19. veku iz dela srpskih pisaca“, „Rukopisno nasleđe“ u Univerzitetskoj biblioteci, „Djačke trpeze“ u Pedagoškom muzeju, „Tvrđave i ostaci utvrđenih gradova Srbije“ na Savskom šetalištu, gostujuće izložbe i drugo.



Narodni muzej u Beogradu. Pored redovnih programa u beogradskim muzejima
se organizuju i posebni za Dane evropske baštine


„Dani evropske baštine“ su pored programa gradskih ustanova kulture obuhvatili i razgledanja grada sa turističkim vodičima i stručnim pratiocima. Posebnu pažnju i ove godine su izazvali programi razgledanja Francuske ambasade, Pećina Beograda, Beogradskih dvorova... Mnogi programi nastavljaju da „žive“ i po završetku Dana evropske baštine, tako da oni koji nisu uspeli da ih vide imaju priliku da ih dožive u toku godine.



Sremski Karlovci, mesto održavanja centralne svečanosti Dana evropske baštine


Kao i prethodnih godina u koncipiranju programa, vodilo se računa da budu dostupni osobama sa invaliditetetom, čime su ustanove kulture i drugi organizatori brojnih programa u gradu podstaknuti da uklanjaju fizičke barijere, angažuju gestovne tumače i štampaju materijale Brajevim pismom. Svi programi su bili besplatni za posetioce.


Foto: Turistička organizacija Beograda i Dragica Bajić



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...