Rat Zapada protiv ISIS-a

Nikos Arvanites, Atina

Da li su ISIS stvorili CIA i naftni lobi u SAD?
(foto, američki predsednik Obama najavio je prekjuče hitnu vojnu akciju protiv "Islamske države")

SAD i njeni saveznici, pre svega NATO, suočavaju se sa velikom pretnjom po američke nacionalne interese od stvaranja tzv “Islamske države” ISIS. Traži se radikalno rešenje - gušenje i neutralisanje.

Predsednik SAD Barak Obama je nedavno rekao da su članice NATO jednoglasne da je potrebna hitna akcija protiv ekstremista i da će se formirati koalicija za borbu protiv militanata iz "Islamske države" u Iraku. Zatražiće i širu podršku od saveznika i partnera.

„Krstaški ratovi“ SAD

SAD i saveznici planiraju da protiv ISIS vode asimetrični rat. Pojam asimetričnog ratovanja obuhvata mnoge ranije znatno određenije pojmove kao što su gerilsko ratovanje, špijunaža, nasilni otpor, nenasilni otpor, sabotaža i terorizam.

Da podsetimo da su SAD u poslednjih dve i više decenije zbog svojih interesa podržavale radikalne islamiste u Avganistanu, na Balkanu, u rušenju Sadama Husenia i Moamera el Gadafija u Iraku i Libiji i u pokušaju svrgavanja sirijskog predsednika Bašara Asada. Iza stvaranja Al Kaidie nekada i današnjih islamskih ratnika u Iraku i Siriji - stajali su CIA i naftni lobi.

Kao i kada je stvorena Al Kaida i došlo do udara na SAD 11. 9. 2001. i sadašnje aktiviranje “Islamske države” u Iraku stvara potrebu da SAD vode “krstaški rat” protiv sopstvene tvorevine kada ona počne da ugrožava američke interese. Sada SAD imaju nameru da traže podršku Asada u Siriji i iranske vlasti u neutrlaisanju “Islamske države”.

Bitka za naftu preko borbe šiita i sunita

Jačanja radikalnog islama, kao u slučaju Al Kaide i Osame bin Ladena, u mnogo čemu imala je logističku osnovu u raznim  tajnim fonodovima i Saudijskoj Arabiji iza koje je stajala CIA. Pripremane su terorističke grupe koje bi obavile prljave poslove u Iraku, Libiji i Siriji.

Ocene u sukubu islamista su između šiita i sunita. Po predsedniku Sirije, Asadu, Sirija je zemlja Šiita, dok je Sadamov pad doveo do jačanja vlasti Šiita u Iraku. Za poslednjih desetak godina, saudijska spoljna politika je favorizovala destabilizaciju šitskih zemalja, finansirajući sunitske ekstremiste. To su znali CIA ali i MOSAD i jačali sukobe šiita i sunita. Saudijci energično odbacuju ovu odgovornost, a i Sjedinjene Države su stale u odbranu svog arapskog saveznika.

Ginter Mejer koji se nalazi na čelu Centra za istraživanje arapskog sveta na univerzitetu u Majncu, smatra da je situacija potpuno jasna.

„Najvažniji izvor finansiranja je do sada bila podrška iz država Persijskog zaliva, pre svega iz Saudijske Arabije, ali i Katara, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata“, kaže Mejer za Dojče vele (DW). „Naftna polja na severu Sirije takođe predstavljaju ključni izvor prihoda za ekstremiste ISIS-a“, kaže Mejer. “ISIS je uspeo da se domogne kontrole nad tim poljima. Nafta se u cisternama prevozi preko granice u Tursku i to je važan izvor finansiranja.“

Najveći zgoditak za ISIS sigurno je bila pljačka Centralne banke u Mosulu gde su se domogli 429 miliona dolara.

„Pored centralne, opljačkane su i druge banke u Mosulu i oblastima koje borci ISIS-a kontrolišu“, kaže Majer.

Za toliki novac “može da se kupi pozamašan džihad” tvitovao je britanski bloger u Siriji Eliot Higings alias Mozes Braun. “Sa 429 miliona dolara ISIS može godinu dana da isplaćuje 600 dolara mesečno za 60.000 boraca.”

Prema aktuelnim procenama, ISIS ima oko 10.000 boraca. Nije sasvim razjašnjeno kako su ti ljudi plaćeni.

ISIS - drugi oblik Al Kaide

Mišel Hajden, bivši šef CIA smatra da je napad ISIS-a na Zapad pitanje vremena. Hajden je u razgovoru za CNN rekao da očekuje da će ISIS pokušati da napadne na ciljeve u SAD ili Evropi.

„ISIS je vrlo moćna lokalna organizacija i prilično snažna regionalna teroristička organizacija, ali ima globalne ambicije“, rekao je Hajden.

Vilijam Engel, poznati stručnjak za geopolitička pitanja, smatra da iza akcija mudžahedinskih ekstremista u Iraku, poznatih pod imenom ISIL i ISIS - stoji CIA. Po njemu, radi se o "sledećem stepnu širenja hosa u drugoj naftom najbogatijoj zemlji sveta, kao i slabljenju nedavnih napora za stabilizacijom Sirije". „Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) nezavisni regionalni igrač ili tvorevina CIA – Mosada?” pita se uticajni iranski list Teheran tajms (Tehran Times).

Da CIA radi naširoko pokazuje oružje koje se koristi u akcijama radikalnih islamista, uzeto iz vojnih skladišta u Hrvatskoj i dostavljeno pobunjenicima u Siriji, a taj transfer dogovarali su američki Stejt department i CIA.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...