Islamska država preti Evropi i američkim interesima

Nikos Arvanites, Atina

Sa Balkana islamska ”domino strategija” prebačena u Irak i Siriju
(foto, pripadnici islamskih radikalnih formacija u okršaju sa vladinim snagama kod grada Alepa u Siriji, snimljeni u martu ove godine)

Vojna akcija SAD u Iraku nakon svrgavanja Sadama Huseina i američka podrška pobunjenicima u Siriji protiv režima Bašara Asada otvorile su pitanje islamske radikalizacije i stvaranja islamske države koja se zasniva na teritorijalnom uticaju i širenju radikalnih islamskih grupacija. Tako je sekretar odbrane SAD Čak Hejgel ocenio da radikalne grupacije koje drže delove Sirije i Iraka, razlikuje od ostalih terorističkih organizacija i da su još opasnije od njih. Hejgel kaže:

Ideologija i vojna znanja

"Islamska država je nešto drugačije od svega što smo do sada imali prilike da vidimo. Treba da budemo spremni na sve. Oni uspevaju da spoje ideologiju i svoja znanja iz oblasti vojne taktike i strategije. Ta organizacija je jako dobro finansirana.”

Američko delovanje protiv Al kaide (Qaida) i Osame Bin Ladena bilo je uništavanje ćelija islamskih terorista po svetu koje su ugrožavale interese SAD i globalni mir. Nakon vojne akcije SAD u Iraku i pokušaja rušenja režima u Siriji jačaju  islamske grupacije koje teže stvaranju islamske držve i bore se za islamski put otpora protiv SAD i Zapada. Kada se danas sagleda taj put - od jačanja mreže Al kaide sve do likvidacije Osame Bin Ladena, vojne akcije u Iraku, Libiji i podrške pobunjenicima protiv Asadovog režima u Siriji kao i akcije u Avganistanu - otvara se pitanje američke podrške i tihog, prećutnog odobravanja delovanja islamskih ratnika na Balkanu 90-tih godina, pre svega u BiH i na Kosovu. Ovaj nukleus  islamskog radikalizma koji je posađen na Balkanu razvio se u borbi protiv SAD i Zapada na jedan ekstremni način.

SAD su prećutkivale postavljanje mreže Al kaide na Balkanu koja će 2001. uzvratiti protiv SAD i Evrope. Danas još radikalnije grupacije  islamskih terorirsta rade na stvaranju  islamske države u čijem je „super modelu“ obuhvaćen i - prostor Balkana.

idil 1 irak

Kolona pripadnika formacije Islamska država, nege na ratištu u Iraku

Islamski ratnici sa Zapada?

Metod rada islamskih terorista u Iraku je sličan klasičnim  terorističkim organizaciajma. Tako su pripadnici ekstremističke grupe Islamska država tražili, kako je objavio Njujork tajms, od SAD otkup od 132 miliona dolara u zamenu za oslobađanje američkog novinara Džejmsa Folija, čije su pogubljenje kasnije snimili, a video postavili na internet. Vašington je odbio da plati traženu sumu, a kada su SAD odobrile vazdušne napade na Irak početkom meseca, pripadnici Islamske države "primorali su Folija da obuče drečavo narandžasti kombinezon i odrubili mu glavu ispred kamere - odajući na tako užasan način poštu 'šeiku koljača', kojeg su snage SAD ubile u Iraku 2006".

"Vojne snage SAD nastavile su da napadaju teroriste ISIL (Islamska država Iraka i Levanta) u znak podrške operacijama iračkih snaga bezbednosti, koristeći bombardere i izviđačke avione u sprovođenju šest vazdušnih napada u blizini Mosulske brane", navodi se u saopštenjua američke Centralne komande. Islamski teroristi deluju i po principu “Bele Al kaide”. Tako se  džihadistkinja iz Londona Kadija Dare zavetovala da će postati prva žena u Siriji koja je odrubila glavu zapadnjačkom zatvoreniku, piše londonski Telegraf. Dare (22), majka jednog deteta, preselila se u Siriju 2012. godine, sa svojim suprugom i borcem Islamske države Iraka i Levita (ISIL), Šveđaninom turskog porekla Abuom Bakrom.

Osoba koja se predstavila kao pripadnik ekstremističke organizacije Islamska država i pogubila američkog novinara Džejmsa Folija izgleda je kao Britanac, izjavio je britanski ministar spoljnih poslova Filip Hamond. Odrubljivanje glave moglo se videti i u ratu u BiH gde su to mudžahedini radili hrišćanima-Srbima a bilo je takvih sličnih slučajeva i na Kosovu.

Iranski interesi u Iraku?

Na drugoj strani, “odmetnička država”, po katalogizaciji političkog rizika SAD, Iran preko svog ministar spoljnih poslova Mohameda Džavada Zarifa saopštava da je spremna da se pridruži međunarodnoj akciji protiv džihadista u Iraku, ukoliko bi Zapad ukinuo sankcije Iranu.

„Ukoliko mi pristanemo da uradimo nešto u Iraku, druga pregovaračka strana treba da učini nešto za uzvrat. Sve sankcije u vezi sa iranskim nuklearnim programom treba da budu ukinute“, citira Zarifa zvanična iranska novinska agencija IRNA.

Iran bi u tom slučaju video rado Zapad-SAD  iza sebe i u raspolućenom Iraku, sa kojim je ratovao od 1979-1989. Godine, i gde ima svoje interese.  Teheran i Vašington nemaju diplomatske odnose od Islamske revolucije u Iranu 1979. godine, ali su imali kontakte povodom dešavanja u Avganistanu i Iraku.

idil-sirrija-jun-014-

Smotra radikalnih islamista snimljenih u Siriji u junu ove godine

Jačanje “Bele Al kaide” među  hrišćanima na Balkanu

Tokom devdestih godina centri islamskih transfera na Balkanu bili su u Turskoj, Albaniji, Hrvatskoj, Austriji i drugim državama. Bile su to iranske, pakistanske i druge mreže koje su  transferisale mudžahedine u BiH.

Okupljanje i vrbovanje se obavlja(lo) preko raznih portala. Princip delovanja na portalima je uvek isti. Priča prvo kreće oko islama, kako je ugrožen u svetu i da ga treba braniti. Tako se baca mamac i čekaju se oni koji će se upecati, a kad se neka osoba upeca, ulazi se u dublju priču o islamu i šta je ona spremna da uradi za islam. Kad je neko spreman da pogine za islam, preduzimaju se mere da se osoba uputi u neki od centara vehabija u Evropi, a to je najčešće Beč. Dalje se preko Turske šalje u Siriju. Svi koji žele da idu u rat u Siriju, odlaze prvo do Beča. Odatle se prebacuju na aerodrome u Istanbulu i Adenu, a koji se nalaze blizu Sirije. Nakon dolaska u Tursku već imaju uhodanu šemu za odlazak u Siriju.

U skorašnjem periodu austrijska policija uhapsila je devet osumnjičenih da su planirali da se priključe islamskim militantima u Siriji. Džihadisti su uhapšeni u blizini granice i u toku su njihova saslušanja, preneo je RSE. U sukobima u Siriji, prema procenama vlasti u Beču, učestvuje stotinak boraca iz Austrije.

Odlazak dve devojke, Sabine Selimović i Samre Kešinović, austrijskih državljanki poreklom iz BiH, koje su otišle da ratuju u Siriju, ponovo otvara priču o vrbovanju mladih Bošnjaka putem interneta. Devojke su ostavile pisma roditeljima u kojima piše da su "otišle na pravi put".

Vođa jedne od najvećih zajednica pripadnika radikalnog islama u BiH Bilal Bosnić, pozvao je mladiće iz te zemlje da se pridruže oružanim grupama terorističke organizacije Islamske države (IS) i tako se uključe u džihad koji ta organizacija vodi na teroritoriji Iraka i Sirije, čineći pritom zločine bez presedana.

Radikalne vehabije iz Srbije

Među vehabijama u Srbiji jedan broj ozbiljno je ogrezao u kriminal. Oni su uključeni u ilegalno prebacivanje migranata preko Srbije, trgovinu drogom i regrutovanje boraca za Siriju uz zavidne novčane nadoknade.

U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu ima sve više vehabija ali i u Beogradu, Novom Sadu, Loznici i širom Šumadije. Među beogradskim pripadnicima najviše je Roma, koji se trenutno i regrutuju za odlazak na sirijsko ratište. Ima i nešto Albanaca, Bošnjaka, pa čak i Srba, koji su primili islam. Neki su promenili imena, dok drugi nisu. Samo u Beogradu ih ima do 200, prevashodno na Ledinama i u Zemunu, gde na Vojnom putu imaju i svoj mesdžid (džamija bez minareta). Uglavnom je reč o izbeglicama sa KiM. Povezani su sa mesdžidima u Prizrenu, Bujanovcu i Gračanici.

Na čelu beogradskih vehabija je Goran Pavlović, zvani Abdulah, koji već neko vreme boravi u Siriji. On je živeo i u Gornjoj Maoči, kraj Brčkog, i tamo je bio u vreme velike akcije na vehabije, 2010. godine, ali tada nije uhapšen.

U Siriji je, prema procenama državnih organa, tridesetak državljana Srbije, mahom iz Pazara i okoline. Petorica njih su do sada poginula, a od onih koji su živi nema podataka da se neko vratio. Jedan od onih koji je poginuo, priča se - od ruke saboraca, jeste 19-godišnji Mirza Ganić, iz Pazara.

Mreža islamskiih ratnika, dobrovoljaca sve više raste i širi se po Balkanu sa najavom porasta u Bugarskoj, Albaniji ali i u Turskoj i delovima Grčke sa turskom i albanskom manjinom i  islamskim imigrantima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...