Rusi nude Ukrajini 20 posto popusta za gas, ali Kijevu je to malo

M.L.

Vlada u Kijevu insistira i dalje na specijalnoj ceni gasa koja je važila do pada predsednika Janukoviča
(foto, gasovod Rusija - Ukrajina)

Rusija je spremna da pregovara o obnovi isporuka gasa Ukrajini i nudi popust od skoro 20 posto i to retroaktivno, od aprila. To je izjavio ruski ministar za energetiku Aleksandar Novak posle jučerašnjeg sastanka sa evro-komesarom za energetiku Ginterom Etingerom (Gunther Oettinger).

Konkretnije, Rusija je voljna da Kijevu odobri popust od 100 dolara za hiljadu metra kubnih plina i to retroaktivno za period april-jun. Sada trenutno važi cena ruskog plina za Ukrajinu od 485 dolara za 1.000 m3, što znači da bi cena pala na 385 dolara. Dakle, na onoliko koliko otprilike iznosi prosečna cena za većinu evropskih zemalja...

Zvaničnici Ukrajine su nedavno potvrdili da oni i dalje instiraju na ceni od 268,5 dolara, a kao mogući kompromis pominjali su cenu od oko 300 dolara. Cena od 268,5 dolara, koju je s Moskvom dogovorio raniji predsednik Ukrajine Viktor Janukovič, bila je, u stvari, politička i uključivala otklon Ukrajine od EU i priklanjanje Rusiji i Evroazijskoj uniji. Posle svrgavanja Janukoviča i najave da će nova vlada potpisati sporazum o udruživanju sa EU, Moskva je podigla cenu gasa na 485 dolara. Spor oko neplaćenih računa doveo je do zaustavljanja isporuka ruskog gasa Ukrajini... To kao da ne brine previše nove vlastodršce u Kijevu koji smatraju da i dalje Ukrajina ima pravo na specijalnu cenu gasa, iako sam premijer Arsenij Jacenjuk priznaje da Ukrajina jednostavno ne može bez ruskog plina.

Etinger pretpostavlja da će pregovori predstavnika Ukrajine, Rusije i EU o isporukama gasa biti obnovljeni do sredine septembra. Dogovor oko toga, prema Novaku, treba da se precizira početkom sledeće sedmice.

Isporuke ruskog gasa Evropi, od kojih polovina ide gasovodima kroz Ukrajinu, zasad su na normalnom, dogovorenom nivou. Prema Novaku, Ukrajina bi, ipak, preko zime mogla početi da deo tih isporuka ostavlja sebi za svoje potrebe, ako joj ne uspe da dotad dopuni svoje rezerve ovog goriva. Novak tvrdi da Ukrajina ima sada na skladištima oko 16 milijardi kubika gasa ali joj je za prezimljavanje neophodno još oko 10 milijardi kubika.

Etinger je ponovio da se plin ne sme koristi kao oružje u sporovima Ukrajine i Rusije. Obe zemlje, zajedno sa Evropskom komisijom, moraju doći do privremenog rešenja dok arbitraža, koju su tražili i Rusija i Ukrajina, ne reši spor oko cene i isporuka što se ne može očekivati pre nego u prvoj polovini naredne godine.   

„Uvek smo govorili da u vremenu krize ne vidimo u gasnoj energiji sredstvo za sankcije i eskalaciju sukoba, a to važi i sad“, dodao je Etinger.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...