Orban nudi Mađarima da slobodu zamene za prosperitet

M. Lazarević, Prag

Liberali su se dugo zaklinjali u konkurentnost ali se, prema mađarskom premijeru, pokazalo da su mnogo uspešniji u tom pogledu sistemi koji nisu ni liberalni, a možda ni demokratski, u Singapuru, Kini, Indiji, Turskoj...
(foto, Viktor Orban, dugogodišnji premijer Mađarske)

Četvrostruki mađarski premijer, osnivač i šef sada vladjuće stranke FIDESZ (Savez mladih demokrata) još od daleke 1988, koja ima apsolutnu većinu u mađarskom parlementu, Viktor Orban, čini se da je “prešao Rubikon” i otvoreno slobodi i liberalizmu pretpostavio prosperitet  i “nacionalnu ekonomsku  uspešnost”.  

Bio je predsednik vlade 1998-2002, potom ponovo  s Fideszom pobeđuje na izborima i na čelu vlade je bio 2010 – 2014, a i sada je, posle izbora ove godine. U poslednja  dva mandata postupno evoluira i politički i ideološki ka “vladi čvrste ruke” što nimalo nije štetilo njegovoj popularnosti u biračkom telu. Naprotiv, sve ankete pokazuju da FIDESZ i dalje ima više pristalica nego sve ostale stranke zajedno.

Orban je ovih dana održao govor na Letnjem univerzitetu u rumunskom gradiću Baile Tusnad (mađarski Tusnádfürdő – najmanje naselje u Rumuniji koje, broji oko 1.700 žitelja, uglavnom Mađara, a ima status grada) u kome je jasno da je definitivno napustio liberalizam, možda i demokratiju.

„Društva, zasnovana na liberalno-demokratskom principu državnog uređenja neće u narednim decenijama moći da održe svoju konkurentnost u svetu i u mnogome će biti gurnute u pozadinu“, istakao je 51-godišnji mađarski premijer na ovom skupu.

Nije sasvim jasno šta podrazumeva Orban pod liberalizmom – u „optužnici“ protiv njega figuriraju i slobodno kretanje kapitala ali i demotivirajuća socijalna politika. Ali zato je sasvim jasno čime bi on hteo da u Mađarskoj, a verovatno i u drugim postkokumunističkim zemljama istočne i srednje Evrope,  zameni liberalizam.

„Danas je šlager u mišljenju tema - razumevanje sistema koji nisu zapadni, niti liberalni, nisu liberalne demokratije, a izgleda ni demokratije uopšte. Ali, uprkos tome ti sistemi ove narode čine uspešnim...“, kazao je on i poimence naveo Singapur, Kinu, Indiju i Tursku.

Zanimljivo je da je ovaj govor Orbana naišao na velik odjek u Češkoj i Slovačkoj, i izazvao diskusije jer je očito da u razočaranim postkomunističkim društvima to nikako nije usamljeno mišljenje. Možda bi bilo dobro da se takve diskusije povedu i kod nas.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...