Novi vođa Turske

Nikos Arvanites, Atina

Erdoganizam – turska politika u narednoj deceniji
(foto, Ankara, 11.08.2014 - turski premijer Redžep Tajip Erdogan pozdravlja pristalice posle pobede na predsedničkim izborima u Ankari)

Turska je sa svojih 52,9 miliona  birača, od od oko 76 miliona građana, prvi put neposredno birala 12. predsednika republike na više od 165.000 biračkih mesta, koji je od 1923. pa do danas biran u parlamentu.

Neposredni izbor predsednika Turske označava uspostavljanje novog lidera nacije koji će, po svemu sudeći, vladati predsedničkim sistemom. Ovo je posledica promene ustava Turske iz 2007. godine.

erdogan supruga

Ankara, 11.08.2014 - turski premijer Redžep Tajip Erdogan sa suprugom Eminom posle pobede na predsedničkim izborima 

Proislamski reformator Turske

Po novom ustavu šef države ima pravo na dva petogodišnja predsednička mandata. Na predsedničkim izborima pobedio je dosadašnji predsednik vlade Redžep Taip Erdogan koji je premijer Turske od 2003. godine i koji se smatra refomatorom ali i neosmanistom i proislamskim političarem.

Erdogan je u svojoj predsedničkoj kampanji govorio jezikom populizma u cilju podizanja nacionalne svesti Turaka svuda u Evropi, posebno na Balkanu, računajući i protursku politiku među Bošnjacima, pre svega u BIH, Sandžaku ali i u BJR Makedoniji. Novi predsednik je posvećeni musliman i on će širiti turske interese na Balkanu, prema Iranu i u državama turkofonskog područja.

Erdogan je na predizbornim skupovima ponavljao da “Narod donosi važnu odluku... za tursku demokratiju, za budućnost naše zemlje". Njegovi slogani su bili: "Nacionalna volja, nacionalna snaga", "Ako bog da, biće uspostavljena nova Turska (...), „Jaka Turska diže se ponovo iz pepela".

erdogan poklic

Erdogan govori u Ankari posle obajvljivanja reultata predsedničkih izbora na kojima je pobedio u prvom krugu

Pobeda u prvom krugu

Redžep Tajip Erdogan pobedio je na predsedničkim izborima sa osvojenih 52,1 odsto glasova u prvom krugu. Njegov glavni protivnik Ekmeledin Ihsanoglu je dobio 38,8 odsto, a kurdski kandidat Selahatin Demirtas 9,1 odsto glasova, prenosi AFP. Ekmeledin Ihsanoglu, 70-ogodišnji profesor, ima podršku desetak opozicionih partija, imeđu ostalih i glavne republikanske i nacionalističke partije. Drugi Erdoganov protivkandidat, Kurd Selahatin Demiratas, ima 41 godinu i predvodi levičarsku partiju, a već se istakao na manjinskoj kurdskoj političkoj sceni.

Erdogan je već u prvom krugu postao predsednik Turske i tako ojačao svoju partiju ali i stvorio jaču opozciju koja, pored pritisaka na Erdogana u poslednjih godinu dana, nije uspela da ga porazi.

Ako se sagleda da je na predsedničkim izborima glasalo između 70 i 75 odsto birača, evidentno je da je Erdogan dobio solidnu osnovu za vladavinu koja može biti i čitavu deceniju ako ne bude bio preveliki “kamen spoticanja“ za EU ili u odnosu snaga SAD-NATO-EU i Rusija.

Turska će posle Nemačke biti za nekoliko godina među prve tri države Evrope po ekonomskoj snazi. Evidetno je da će Erdogan biti real-poliitčar koji će raditi za Tursku i da će uspostaviti nove odnose na realciji EU-Turska i poziciju Turske u odnosu na Bliski i Srednji istok.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...