Pri dnu lestvice siromašnih u Evropi

Nikos Arvanites, Atina

CIA o BJR Makedoniji
(foto, zgrada vodovoda i kanalizacije u baroknom stilu podignuta u projektu "Skoplje 2014")

BJR Makedonija je, s bruto domaćim proizvodom (BDP) od 10.800 dolara po glavi stanovnika, među tri najsiromašnije zemlje u Evropi, pokazuje godišnji izvještaj „Svetske knjige o činjenicama“ koju objavljuje CIA (Central Intelligence Agency).

Prema izveštaju CIA-e, Makedonija je prema veličini BDP-a po glavi stanovnika na 113. mestu od ukupno 228 rangiranih zemalja. Najsiromašnija na Balkanu i u Evropi je Albanija s BDP-om od 8.200 dolara po stanovniku, a druga je Bosna i Hercegovina s BDP-om od 8.300 dolara po glavi stanovnika.

skoplje kapia

Trijumfalna kapija sa natpisom "Makedonija" iza koje se vidi monumentalni bronzani spomenik Aleksandru Makedonskom donet u delovima iz Firence gde je izrađen

Politika zaduživanja

BJR Makedonija je u vrtlogu krize i na ivici “unutrašnjeg terorizma” zbog ekonomskih turbulencija i političke nestabilnosti visokog ranga. To stvara veliki rizik da bude udaljena od EU za narednih 10-15 godina i da bude i iza BiH. Ekonomisti kažu da je Makedonija odavno prešla granicu visoke zaduženosti od 60% BDP-a, ali smatraju da je zabrinjavajuće to što se radi o brzorastućem trendu kojeg predvodi država.

Bruto-spoljni dug BJR Makedonije u julu 2013. godine stigao je do nivoa od 5,5 milijardi evra, što je 73,5% bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavila je Narodna banka Makedonije. Tako svaki građanin Makedonije trenutno duguje oko 750 evra. Skoplje je podržalo projekat Južni tok kao strateški važan za Balkan.

Podaci govore da je BJR Makedonija potrošila 80% planiranog budžetskog deficita za 2014. godinu godinu a i dalje se zadužuje, uz povećanje cena i zatvaranje preduzeća i malih poslovnih sistema. Prosečna mesečna neto plata isplaćena u aprilu iznosila je 21.175 denara, odnosno 328,1 evro, što je rast od 0,9 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, saopštio je Državni zavod za statistiku.

skopje 2014

Rezultati Projekta "Skoplje 2014" na obali Vardara

Programi refomi za sprečavanje siromaštva

Makedonska vlada najavljuje povećanje penzija, socijalne pomoći i plata administraciji za pet odsto. Mere na zaštiti standarda građana vlada namerava da sprovodi iz kredita od pola milijarde evra koje će građani vraćati u idućih sedam godina.

Rast cena i 28 odsto nezaposlenog stanovništva je stanje u BJR Makedoniji. Vlada u Skoplju planira da svoju privrednu strategiju definiše u poljoprivredi. Zato je  donet program da od 2015. godine, pa u sledećih deset godina, makedonska država uloži više od 200 miliona evra za proširenje i rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih objekata sistema za navodnjavanje.

Projektom “Skoplje 2014.” potrošeno je oko dve milijarde evra za gradnju državnih zgrada prema nekim istorijskim uzorima i monumentalnih spomenika nacionalnim junacima dok je padao ekonomski standard građana. Albanci su se u BJR Makedoniji protivili trošenju velikog novca „za istorijsku i nacionalnu mitomaniju, da bi se veličao etnički identitet Skoplja“.

I pored značajnog prisustva stranih kompanija u BJR Makedoniji, ukupno političko, ekonomsko, međunarodno- političko i bezbednosno stanje u BJR Makedoniji je veoma složeno sa tendencijom pogoršanja međuetničkih odnosa i socijalnih problema.  Uz to, odnosi Skoplja i Atine nisu još u zoni  sporazuma što BJR Makedoniju nastavlja da drži dalje od EU.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...