Vladina kancelarija u Srbiji protiv droge

Nikos Arvanites

Srbija centar DEA protiv narko klanova na Balkanu
(foto, agenti DEA u akciji)

Borba protiv narko klanova na Balkanu i povezanost sa institucijama EU, UN i SAD dobija svoj legitimitet, uredbom Vlade Srbije o osnivanju Kancelarije za borbu protiv droga. Po toj odluci Kancelarija će kooordinirati rad državnih organa, pripremati propise, nacionalnu strategiju i akcione planove u borbi protiv droga.

Srbija je preko bivšeg minista policije 2011. godine Ivice Dačića postigla načelni sporazum o otvaranju kancelarije DEA u Srbiji. Tokom 2012. i 2013. godine policija Srbije u saradnji sa DEA i CIA radila je na velikoj akciji otkivanja narko kartela u Latinskoj Americi oko klana Šarića koji je, uz podršku CIA i akcije BIA, isporučen Srbiji.

Heroinski put preko Balkana i Srbije

Heroin je droga koja najčešće prolazi kroz Srbiju. Balkanskim putem, koji ide i preko Srbije, pređe oko 80 odsto heroina proizvedenog u Avganistanu i Iranu - podaci su međunarodnih službi bezbednosti. Između ostalog, i zbog toga je potrebna posebna služba za borbu protiv droge, poput američke DEA, policijsko-obaveštajne agencije za suzbijanje narkotika.

Za obračun sa narko-dilerima, potrebna je posebna služba i veći broj zaposlenih.

Tokom 2013. godine tadašnji premijer i ministar policije Ivica Dačić je sa  zvaničnicma američke Agencije za borbu protiv narkotika (DEA) dogovorio zajednčko  delovanje o borbi protiv trgovine narkotika na ovom prstoru Evrope. Osim toga, Kancelarija će koordinirati saradnju Srbije sa telima Evropske unije i Ujedinjenih nacija u borbi protiv droga i i učestvuje u donošenju programa i mera za borbu protiv droga, odvikavanje od zavisnosti i brigu o korisnicima i zavisnicima od droga. Prema izveštaju posebnog odeljenja za droge Evropske unije i Zajednice policija Centralne i Južne Amerike (Ameripol), Srbiju zaobilaze glavne i nove rute droge od Južne Amerike do centralne Evrope, gde je potražnja za narkoticima najveća.  Nove zaplene droge su  u lukama Bugarske, Rumunije, pa i Grčke, što dovoljno govori o novim putevima droge. „Narkotici sada idu preko Turske, Rumunije i Bugarske, pa dalje u EU”, navode međunarodne organizacije u izveštaju. 

U Interpolu se i danas tvrdi da je balkanska ruta koja prolazi kroz Srbiju najopasniji kanal za dotok droge sa Bliskog Istoka u zemlje EU.

"Prema broju zaplena, Kosmet i jug Srbije su naročito osetljiva područja. Zato su za saradnju sa Srbijom u suzbijanju narko-mafije zainteresovani cela Evropa ali i Severna i Južna Amerika", naglašavaju carinici. Procenjuje se da albanska mafija kontroliše oko 75 odsto heroina koji ulazi na zapadnoevropsko tržište i, najverovatnije, više od polovine ukupne količine heroina koji ulazi u SAD.

Razbijanje srpske mafije na balkanu

Srpska mafija je kriminalno društvo Srba, Crnogoraca, Albanaca i Hrvata, koje predvode Srbi. To su surovi ljudi iz podzemlja, ali i bivši specijalci prljavih ruku. Srpska mafija je deo međunarone balkanske i transbalkanske mafije koja povezije klanove albanske, italijanske i ruske mafije.

U akciji "Balkanski ratnik", pre četiri i po godine, u Urguvaju je zaplenjeno više od dve tone kokaina. Saradnjom urugvajske policije, srpske BIA i američke Agencije za borbu protiv narkotika (DEA), droga je otkrivena pre ukrcavanja na brod kojim je planiran prevoz do Evrope. Narkotici koji su, prema optužnici, pripadali Šarićevom klanu, zaplenjeni su i u drugim državama Južne Amerike, ali i u Italiji.

Srbija je tržište niske cene razičitih droga pa je, recimo, cena droge MDMA čak 20 puta niža nego u susednoj Crnoj Gori, piše časopis Global post. Za jednu tabletu droge MDMA u Srbiji je potrebno 220 dinara, odnosno 2,65 dolara. Ta droga jedino je jeftinija u Poljskoj gde ista količina košta 150 dinara, odnosno 1,7 dolara. Prema podacima američke Agencije za drogu i kriminal DEA, u Srbiji je za jedan gram marihuane potrebno oko 1,3 dolara, a "uživati" u kanabisu najjeftinije je u Indiji, gde gram košta osam centi.

Kokain je najjeftiniji u Boliviji, Kolumbiji i Peruu, gde gram košta manje od pet dolara. U Srbiji ova droga košta oko 88 dolara po gramu, dok su slične cene i u ostalim zemljama Balkana. Srbija se našla među zemljama gde je najjeftiniji kristal met, za šta je potrebno 220 dinara za gram, odnosno 2,65 dolara, za razliku od Australije gde je potreban 641 dolar.

Po  nekim procenama policijskih stručnjaka u Srbiji ima oko 25.000-30.000 preprodavaca droge.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...