Sin Džoa Bajdena u ukrajinskoj energetskoj firmi

D. Ćirović

Hanter Bajden postavljen je za jednog od direktora u „Burisma holdingsu“, koja ima dozvolu za građenje pogona za proizvodnju gasa iz škriljaca u istočnoj Ukrajini. Nakon što je potpredsednik SAD obećao da će pomoći Kijevu da postane energetski nezavisniji od Rusije i pošto građanski rat besni u zemlji, aktivisti za zaštitu životne sredine i stanovnici oblasti Dnjepar-Donjec prekinuli su proteste a procedura za početak kontroverzne proizvodnje može da se završi za kratko vreme. „Olakšavajuća“ okolnost je i što se javno mnjenje u istočnoj Ukrajini obrušilo na separatiste i Vladimira Putina posle pada malezijskog aviona
(foto, Hanter Bajden sa svojim ocem Džoom, potpredsedikom SAD, AP-Gardijan)

Sin američkog potpredsednika Džoa Bajdena od maja ove godine radi za „Burisma holdings“, ukrajinsku privatnu kompaniju koja je najveći proizvođač gasa u zemlji. Hanter Bajden trebalo bi da privuče međunarodnu zajednicu a sam je izjavio da bi „Burisma“ mogla da bude pokretač ekonomije u Ukrajini. Poznat i po tome što je predsednik borda direktora američkog Svetskog programa hrane, kao i istoimene organizacije UN, Hanter je predstavljen i kao javna ličnost koja se zalaže za dobrobit 300 miliona neuhranjene dece u svetu. Ovo postavljenje možda i ne bi izazvalo kontroverze da Ukrajina nije u građanskom ratu i da sam Džo Bajden nije obećao da će pomoći Kijevu da postane nezavisniji od Rusije u pogledu energetike.

Predsednik borda direktora „Burisme“ Alan Apter, kako objavljuje britanski Gardijan, takođe je Amerikanac, kao i Devon Arčer, još jedan novi član borda. Arčer sa Hanterom Bajdenom radi u privatnoj firmi „Rouzmont kapitala“, koju je Arčer osnovao sa Kristoferom Hejnzom. Zanimljivo je da je Hejnz zapravo pastorak državnog sekretara SAD Džona Kerija.

Iscenirani građanski rat

Vest o Bajdenovom novom angažmanu nije promakla ni Aleksu Džonsu, američkom radio voditelju za koga je Forbs svojevremeno napisao da mu „nijedna teorija zavere nije strana“. Džons na svom sajtu Infowars.com tvrdi da je rat u Ukrajini, kao i onaj u Siriji, započeo upravo zbog prirodnih resursa i energetike. Ukrajinska oblast Dnjepar-Donjec na istoku zemlje, gde besni građanski rat, najveće je nalazište nafte i gasa i nosi 90 odsto ukupne ukrajinske proizvodnje. Lokalna vojska pomaže da se instalira oprema za proizvodnju gasa iz škriljaca u blizini grada Slavjanska, koji je pod bombama već tri meseca.

„Koji je razlog za žurbu? Dok je u zemlji bilo mirno, očekivalo se da bi ovaj proces trajao godinama a za sve to vreme bi Evropa bila pod energetskom diktaturom Vladimira Putina. Ali, ubacite neki građanski rat i malo njih će da primeti, a kamoli da se zapita za proceduru koja je trebalo da traje čitavu deceniju, ako ne i duže, uz usputnu kritiku i protivljenja – i posao može da bude gotov za par meseci“, navodi Džons.

Energetski moćnici protiv Putina

Stanovnici Slavjanska više puta su protestovali protiv gradnje postrojenja za proizvodnju gasa iz škriljaca u njihovoj oblasti, pominjući čak da će tražiti i raspisivanje referenduma. Aktivisti za zaštitu životne sredine zabrinuti su zbog posledica otrovnih hemijskih materija koje bi zagadile podzemne vode i vazduh a koje se koriste u procesu proizvodnje ovog gasa. Džons se pozvao na svetske stručnjake koji tvrde da nijedna država još nije pronašla način na koji bi uticaj otrovnih agenasa koliko-toliko bio neutralizovan. Češka, Holandija i Francuska su upravo zbog ovoga i odustale od prozvodnje gasa iz škriljaca na svojim teritorijama. Isto je učinila i Nemačka koja je, pride, nedavno saopštila i da će stopirati ovu proizvodnju u narednih sedam godina, baš zbog zagađenja podzemnih voda.

„Ovo čini Ukrajinu, potencijalno poslednjim mestom sa velikim nalazištima i bez zabrane bušenja, prilično vrednim za one koji teže da razviju veliko izvorište gasa iz škriljaca. To bi još više smanjilo i zavisnost Evrope od ruskog gasa. Ipak, njena budućnost zavisi od odgovora na pitanje: ko kontroliše istočnu Ukrajinu? Jer, nema boljeg načina da se ubrza proces nego da se počne sa eksploatacijom gasa usred Donjecke republike dok rat bukti na sve strane i gde se javno mnjenje okrenulo protiv ’separatista’ posle tragedije malezijskog aviona“, dodaje Džons.

Američki voditelj pita i ko će izgraditi gasno polje u dogovoru sa „Šelom“, kompanijom koja je u maju 2012. raspisala tender za polaganje prava na nalazište u pomenutoj ukrajinskoj oblasti. Džons takođe podseća i da je „Šel“ u vlasništvu Holandije i Britanije, „dveju zemalja koje se najviše gnušaju Putina od pada malezijskog aviona“. Pride, „Burisma“ već ima dozvolu za postavljanje pogona za proizvodnju gasa iz škriljaca u istočnoj Ukrajini.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...