Evropa na rubu rata

Nikos Arvanites, Atina

Opasni “hladni rat” SAD i Rusije
(foto, State Department/Washington, 29.07.2014 - državni sekretar SAD Džon Keri i ministar inostranih poslova Ukrajine Pavlo Klimkin na konferenciji za novinare pred sastanak u Stejt Dipartmentu)

Američki predsednik Barak Obama izjavio je da SAD i Evropa gube strpljenje s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

"S opsežnim sankcijama koje danas objavljujemo nastavićemo da dodajemo pritisak na Rusiju, uključujući saradnike i kompanije koje podržavaju ilegalne aktivnosti Rusije u Ukrajini", rekao je Obama, navodeći da se SAD pridružuju Evropskoj uniji u uvođenju novih sankcija Rusiji.

Obama je demantovao da je Zapad ušao u novi hladni rat sa bivšim sovjetskim protivnikom, ali i upozorio da SAD i Evropa gube strpljenje sa Putinovom vladom, naveo je AFP. Gubljenje strpljenja prema predsedniku Putinu je uvod u radikalizaciju odnosa SAD i Ruske Federacije i dodatnu instrumentalizaciju EU sa ekonomskim sankcijama prema Rusiji.

"SAD uvode nove sankcije u ključnim sektorima ruske ekonomije - energetici, (industriji) naoružanja i finansijama", rekao je Obama.

Pripreme za rusko-ukrajinski rat?

Da li postoji opcija ratnog sukoba Rusije i Ukrajine? Odgovor je potvrdan i ovaj sukob se “krčka” da bi SAD mogle da iznuruju Rusijuju  i da se Rusija i Putin definišu kao krivci koje treba kazniti zbog nastanka ukrajinskog i evropskog žarišta.

Austrijski ekspert za Rusiju Gerhard Mangot smatra da ekonomske sankcije, koje EU planira da uvede Rusiji, mogu izazvati direktan rusko-ukrajinski rat. Sankcije će značajno štetiti ruskoj privredi, smatra Mangot, dodajući da nije sigurno da bi te mere mogle voditi ka promeni stava Moskve u vezi Ukrajine već, šta više, veliki je rizik da "zacementira" svoj stav. "Kada više nema šta da se izgubi, može doći do eskalacije oružanog sukoba. Sukobi u istočnoj Ukrajini mogli bi prerasti u direktan rusko-ukrajinski rat", upozorio je ovaj profesor političkih nauka na univerzitetu u Insbruku.

Sankcije, “korak po korak”, slabe Eu i Rusiju - pod pritiskom SAD. Proširenjem liste ruskih banaka, američkim sankcijama su sada obuhvaćene skoro sve najveće banke u državnom vlasništvu većem od 50 odsto, izuzev Sberbanke. Sankcijama brodogradilištu sa sedištem u Sankt Peterburgu, zamrznuta su sva sredstva koja ono (možda) ima u SAD i s njim su zabranjene sve američke transakcije. Ovo je potvrda otvorenog ekonomskog rata SAD prema Ruskoj Fedraciji.

Rusi ne žele rat sa Ukrajinom

Rusija podržava predsednika Putima, ali ne želi ratne sukobe. Dve trećine Rusa su protiv slanja vojske u jugoistočnu Ukrajinu, pokazali su rezultati ankete koju je sproveo Sveruski centar za ispitivanje javnog mnjenja.

Podaci iz anekete, rađene u periodu od 10. do 19. jula u 42 ruska regiona, na uzorku  od 1.600 ljudi iz 130 gradova, pokazuju da 87 odsto Rusa zna da se u Ukrajini vode borbe, a 63 odsto anketiranih je bilo za rešavanje sukoba diplomatskim metodama. Dvadeset dva odsto ispitanih su rekli da podržavaju hirurški precizne napade, a samo 11 odsto smatra da treba poslati ruske vojnike u Ukrajinu. Najmanje pet odsto Rusa smatra da ruske vlasti ne treba uopšte da reaguju na događaje u Ukrajini.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...