Terorizam kao asimetrično ratovanje

Nikos Arvanites, Atina

Od sukoba niskog inteziteta do pravog rata
(foto, pripadnici IDIS terorističke organizacije, snimljeni na teritoriji Sirije u junu)

Svet je na globalnoj ivici ratnog sukoba, pre svega u Ukrajini gde se kombinuju forme građanskog rata, sponzorisanog terorizma i formi državnog terorizma. Obranje malezijskog aviona u Ukrajini, blizu granice prema Ruskoj Federaciji je terorističko delo sa namerom da dođe do međudržavnog sukoba Ukrajine i Rusije i mešanja NATO i SAD. Na taj način terorizam služi kao “fitilj” za širi sukob.

U političkoj matrici SAD, režimi u Iraku, Libiiji, Siriji definišu se kao teroristički sa namerom slamanja vlada i okuparanja država, a onda instrumentalizacije islamskog radikalnog terorizma kao vida kontrolisanog sukoba ili sponzorisanog terorizma.

Svetska statistika terorizma

Terorizam je oblik modernog ratovanja koji kasnije pali “veliku” vatru sukoba ili sukob “niskog inteziteta“ održava u dugom trajanju. Rusija je postala meta terorizma ne samo islamskog tipa već i sponzorisanog. Ruskа Federаlnа službа bezbednosti (FSB) je "eliminisаla" više od stotinu terorista ove godine, i sprečila šest terorističkih nаpаdа, rekao je direktor FSB Aleksаndаr Bortnikov.

„Kаo rezultаt nizа preventivnih merа i vojnih operаcijа eliminisаli smo 130 terorista ove godine, uključujući 21 liderа, otkrili i iskorenili više od 160 terorističkih bаzа i skladišta oružjа“, rekаo je Bortnikov nа sаstаnku Nаcionаlne službe bezbednosti Rusije.

Samo prošle godine širom sveta izvedeno je 9.707 terorističkih napada. Podaci govore da je tokom 2012. godine na teritoriji EU izvršeno je 219 terorističkih napada, u kojima je poginulo 17 osoba, dok je 537 uhapšeno. EU za borbu protiv terorizma preventivno izdvaja oko 35 milijardi evra.

U godišnjem izveštaju o globalnom terorizmu, Stejt department je objavio da je u 2013. Godini u odnosu na 2012. broj terorističkih napada porastao za više od 43 odsto. Tokom 2012. godine izvršeno je 6.771 teroristički napad, sa 11.000 mrtvih i više od 21.600 ranjenih. Većina napada dogodila se u Avganistanu, Indiji, Iraku, Nigeriji, Pakistanu, Somaliji, Siriji, Tajlandu, Jemenu i na Filipinima. Napade u kojima je bilo najviše žrtava u 2013. godini izveli su talibani u Avganistanu i Pakistanu, pripadnici terorističke organizacije Boko Haram u Nigeriji i ogranci Al Kaide u Iraku i na arapskom poluostrvu.

Geopolitika islamskog terorizma

Radiklani islam deluje pre svega u Siriji, Libiji i Iraku. Tako je  teroristička organizacija Islamska država Iraka i Levanta (ISIL, kod nas prevedena kao IDIS) objavila da je stvorila novu islamsku državu u područjima koja drže pod kontrolom i traži odanost svih muslimana širom sveta. Ta sunitska militantna grupa proglasila je svog lidera Abu Bakra al Bagdadija kalifom, odnosno "poglavicom" države koja se, kako su rekli, proteže od Alepa u Siriji do Dijala u Iraku. Portparol ISIL Abu Muhamad al Adnani rekao je u audio-snimku prvog dana Ramazana da je njihov lider imam i kalifa za muslimane širom sveta.

Islamistička militantna grupa ISIL, koja je proglasila kalifat, odnosno islamsku državu na teritorijima u Iraku i Siriji, objavila je petogodišnji plan za globalnu dominaciju. Plan je prikazan na karti sa jasnim obrisima teritorija koje sunitski militanti i njihov vođa Abu Bakr al-Bagdadi planiraju da osvoje, a u njih spada i Srbija. Osim balkanskih država, Austrije, Mađarske i dela Ukrajine, kalifat bi trebalo da obuhvata i Španiju, Bliski istok, severnu Afriku i veliko područje Azije, a u njemu bi vladali strogi šerijatski zakoni.

Sirijski predsednik Bašar al-Asad izjavio je danas da će terorizam uzvratiti udarac Zapadu i drugim zemljama koje podržavaju napade u Siriji i drugim mestima na Bliskom istoku.

„Zapad i zemlje koje podržavaju ekstremizam i terorizam u Siriji i regionu… moraju da shvate da će ta rastuća pretnja pogoditi ceo svet, a posebno države koje podržavaju terorizam i dozvoljavaju njegov uspon.“

SAD definišu države koje podstiču terorizam kao odmetničke države. Prema takvim državama se preduzimaju mere diplomatske, ekonomske pa i vojne intervencije.

Balkan je zona interesa radikalnog islamskog terorizma a pre svega BIH, Sandžak u Srbiiji, Kosovo, BJR Makedonija ali i delovi Grčke.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...