Sadamov zamenik pozdravio „heroje“ iz IDIS i Al Kaide

D. Ćirović

Nekadašnji zamenik predsednika Iraka Izat Ibrahim al Douri obratio se audio porukom, prvi put posle čitave decenije, pozvavši Iračane da se pridruže borbi za „oslobađanje zemlje od persijske kolonizacije“. Veruje se da vremešni funkcioner bivše Baath partije predvodi jednu od grupa koje su podržale IDIS od proglašenja kalifata 30. juna. S druge strane, Abu Bakr al Bagdadi je jedan deo bivših funkcionera ove partije već pogubio u Iraku, optuživši ih da su nevernici. Spekuliše se da je Douri javno podržao IDIS upravo da bi zaštitio preostale članove stranke koja je 40 godina zvanično bila na vlasti u Bagdadu
(Arhivska fotografija Izata al Dourija, Rojters-Al Arabija)

Bivši zamenik pokojnog iračkog predsednika Sadama Huseina obratio se audio porukom Iračanima, pozvavši ih da se pridruže borbi za „oslobađanje zemlje“ i pozdravivši sunitske džihadiste koji su prošlog meseca upali u ovu zemlju iz Sirije. Snimak od 15 minuta u kojem Izat Ibrahim al Douri (72), potpredsednik Iraka u vreme kada su SAD 2003. napale ovu državu, postavljen je na sajt svrgnute Sadamove Baath partije.

„Pridružite se redovima pobunjenika koji su oslobodili polovinu zemlje. Samo što nije počelo i oslobađanje Bagdada. Svako bi trebalo da da svoj doprinos prema svojim mogućnostima kako bismo oslobodili našu voljenu zemlju, jer bez toga nema ni časti ni dostojanstva“, poručio je Douri a prenosi Al Arabija.

 IDIS-buldozerom-rusi-siitske-dzamije

IDIS buldožerom ruši sufi hramove i šiitske džamije u Iraku (IDIS-Al Arabija)

Nevernici ili saveznici

On je, takođe, pozdravio „heroje i vitezove Al Kaide i Islamske države (IDIS)“, te i druge grupe koje se bore protiv „persijske kolonizacije“ Iraka, aludirajući time na šiitski režim Nurija al Malikija. Douri se osvrnuo i na podeljenost snaga koje se bore protiv Malikija, naznačivši da je važno da se razlike stave po strani u svrhu ujedinjenja i zajedničkih interesa.

Iako je već u osmoj deceniji i poslednjih godina mu je znatno pogoršano zdravlje, spekuliše se da upravo Douri rukovodi takozvanom Nakšbandi vojskom, jednom od nekoliko grupa koje su podržale IDIS, objavljuje Arab njuz.

Al Arabija podseća da je džihadistička organizacija „Islamaska država Iraka i Sirije“ koja je 30. juna proglasila kalifat duž granica dveju zemalja, već posle tri nedelje od preuzimanja kontrole nad Mosulom na severu Iraka u junu, počela da privodi bivše vojne oficire i članove Baath partije. S druge strane, od početka IDIS-ove ofanzive na Irak spekulisalo se da su islamisti i uspeli da zauzmu tako veliki deo teritorije za kratko vreme, upravo uz pomoć bivših Sadamovih sunita koji su od svrgavanja njegovog režima postali manjina u zemlji.

siitski dobrovoljci

Šiitski dobrovoljci iz iračke brigade Hezbolaha pridružuju se zvaničnoj vojsci u Bagdadu (AFP-Arab njuz)

Prvo obraćanje za poslednjih 10 godina

Abdulrahman al Rašid, novinar i publicista, za arapski dnevnik Ašark al Ausat iz Londona komentariše da Izat al Douri nije bio naročito bitna ličnost za vreme režima Sadama Huseina, te ni posle kolapsa Baath partije. Ono što ga je vratilo u fokus jeste upravo audio snimak obraćanja Iračanima, što je prvi put da se njegov glas čuje za poslednjih 10 godina. Sama Baath partija nestala je mnogo pre Sadama, ističe Rašid. On ju je preuzeo sedamdesetih godina, ali se stranka urušila kad je Husein pojedine funkcionere optužio za teoriju zavere sa Baath partijom iz Sirije protiv njega, te naredio da budu pogubljeni. Irak je tako zapravo bio pod vođstvom Sadama i njegove porodice.

„Partijski funkcioneri koji su ga podržavali oko 25 godina bili su tek deo političke dekoracije u čuvenoj republici straha“, piše Rašid.

Postavlja se pitanje i zašto se Douri baš sad oglasio i zašto je podržao IDIS, ako se uzme u obzir da je vođa grupe i samoproglašeni „kalif“ Abu Bakr al Bagdadi članove Baath partije okarakterisao kao nevernike. Rašid smatra da je bivši Sadamov zamenik to učinio pod pritiskom a kako bi pokušao da zaštiti kolege iz partije od egzekucija i otmica. Ipak, navodi dalje Rašid, Douri ima veći problem sa IDIS-om nego sa Malikijevim režimom, jer se Bagdadi protivi svakom sunitskom sufizmu, uključujući tu i Nakšbandi učenje kojem Douri pripada.

Maliki ništa bolji od Huseina

„Nema više Baath partije, već samo ’baathista’, koji su tek stara asocijacija na marginalizovane ličnosti, izgurane sa funkcija i iz javnog života. Za očekivati je da će akademici, vojne i bezbednosne figure, lokalni gerilci i drugi koji su pripadali Baath partiji, imati jedan zajednički cilj: da se bore protiv aktuelnog režima pod bilo kojim geslom. Ipak, nema pravih ’baathista’, kako je to Douri pokušao da predstavi u svom audio obraćanju“, navodi Abdulrahman al Rašid.

Za vreme ere Baath partije, koja je zvanično bila na vlasti od 1963. do 2003, većina Iračana, bilo sunita ili šiita, bila je prisiljena da se u nju učlani, te se stranka izokrenula u Sadamovu „čvrstu ruku“. Vremenom, partija je izgubila na značaju, tadašnji predsednik Iraka svu je vlast držao u svojim rukama, te mu je i podrška u narodu opadala.

„Ali, režim Nurija al Malikija, koji je došao na scenu preko američkih tenkova, još nije shvatio da posle povlačenja Amerikanaca neće biti u stanju da kontroliše čitav Irak, naročito arapske sunite i kurdske oblasti. To mu se obilo o glavu kada su prošlog meseca Malikijeve snage bežale tokom sukoba sa IDIS-om, pripadnicima raznih plemena i ’baathistima’. Maliki nije ništa bolji od Sadama kada su u pitanju praktični potezi i tiranija. Izvesno je da ako uspe da zadrži vlast u Bagdadu, Iračani će se dići protiv njega. Onda će uspeti samo u jednoj stvari – da državu dovede do neizbežnog kolapsa. Njegovi protivnici nisu ’baathisti’ već svi Iračani, među kojima je i veliki broj šiita“, zaključuje Rašid za Ašark al Ausat.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...