Jordan okružen ratovima, Gaza najnoviji izazov

Danijela Ćirović

Sirijska kriza počela je pre tri i po godine i rezultirala u jačanje džihadista koji su upali u Irak. Rat bukti u ove dve zemlje, dok je sve veća tenzija u, za sada mirnim, državama poput Libana i Jordana. Dodatna pretnja po stabilnost regiona sada dolazi iz Tel Aviva, jer je Izrael posle bombardovanja Gaze koje je počelo 8. jula, u nedelju poslao i kopnene snage. U međuvremenu je u Jordanu ubijen vođa mudžahedinske organizacije iz Sirije. Dok zemlja pokušava da zbrine više od 600.000 izbeglica i spreči udare džihadista, Vašington smišlja novi plan da ponovo otvori trening-centar za sirijske pobunjenike, i to opet u Jordanu
(ilustracija, Jordan okružen sukobima - pretnje iz Iraka, ali i iz Sirije i Izraela)

Eskalacija sukoba u Gazi predstavlja bezbednosnu pretnju za Jordan, naročito posle pogoršanja situacije u Siriji i Iraku, tvrde analitičari. Nemiri se približavaju sa svih strana a od kojih je država godinama nekako uspevala da se distancira. Dodatni pritisak predstavlja činjenica da je, prvi put od izbijanja sukoba u susednoj zemlji na severu, u Amanu u petak ubijen vođa jedne od mudžahedinskih organizacija iz Sirije. Takođe, Jordan nije pokazao ni oduševljenje na najave iz Vašingtona da Amerikanci planiraju da ponovo uspostave trening-centar za obuku sirijskih pobunjenika.

Svaki izraelski napad na Gazu i Zapadnu obalu ima „trenutan i direktan“ bezbednosni uticaj na Jordan, ocenio je Oraib Rentavi iz Centra za političke studije Al Kuds. Jordan je tradicionalno emotivan po pitanju Palestine.

„Ovo se obično ogleda u povećanju tenzija između vlasti i civilnih pokreta, političkih partija koje izlaze na ulice i protestuju protiv izraelske okupacije“, dodao je Rentavi.

Policijski-kordon-protest-Aman

Policijski kordon za vreme protesta u Amanu protiv izraelskog napada na Gazu (Al Arabija)

Protesti, traži se zatvaranje izraelske ambasade

Upravo to se i dogodilo, jer se u Amanu prošle nedelje okupilo nekoliko desetina protestanata, uglavnom povezanih sa Muslimanskom braćom, koji su uz slogane i transparente proveli veče ispred izraelske ambasade. Pojedinci su pokušali zgradu da gađaju kamenjem, ali ih je u tome sprečila policija. Slični protesti održani su i u drugim gradovima Jordana, gde se stanovništvo spontano okupljalo i tražilo zatvaranje izraelske ambasade u Amanu.

Istog dana, i u parlamentu se moglo čuti da je 30 poslanika spremno da odmah ode u Gazu kako bi pokazali solidarnost sa Palestincima, prenosi Al Arabija. Jordanska asocijacija učitelja pozvala je dan kasnije vladu da prekine sve diplomatske kontakte sa Izraelom i otera ambasadora ove zemlje. Vlada se oglasila preko ministra Mohameda Momanija, koji je osudio izraelski napad i pozvao na hitan prekid vatre, ističući da su za izraelsko-palestinski konflikt jedino rešenje mirovni pregovori.

Izrael-srušio-i-džamiju-u-Gazi

Izrael srušio i džamiju u Gazi (AP-Al Džazira)

Najbrojnija palestinska dijaspora

„Vojna operacija Izraela u Gazi je potpuno poništila ili bar izuzetno otežala dugo očekivani mirovni sporazum između Palestinaca i Izraelaca. U oba slučaja, to nije dobro za Jordan“, ocenio je Rentavi.

On je objasnio da Jordan zapravo najviše strahuje od radikalnih grupa koje ulaze u zemlju, dok je eskalacija sukoba u Gazi pre politički izazov, jer se mirovni pregovori u koje je ova država uključena, iz dana u dan sve više komplikuju. Takođe, u Jordanu živi najbrojnija palestinska dijaspora od oko dva miliona ljudi. Procenjuje se da je gotovo polovina državljana Jordana palestinskog porekla.

palestinci beze gaza

Palestinci su u nedelju napuštali domove kako bi potražili sklonište u školi UN u Gazi (AP-Arab njuz)

Napadi na Gazu iz vazduha i sa kopna

U međuvremenu, Izrael je tokom vikenda izveo udare iz vazduha na bezbednosni štab i policijske stanice pod kontrolom Hamasa, u najjačem bombardovanju od početka ofanzive na pojas Gaze 8. jula. Takođe, i komandosi su ušli na ovo područje na obali Sredozemnog mora, što je prvi kopneni udar od utorka. Najmanje 159 Palestinaca je poginulo u dosadašnjem bombardovanju, saopštili su iz Gaze. Izrael navodi da napada ekstremiste Hamasa i postrojenja ove islamističke organizacije, uključujući i kuće operativaca grupe. Međutim, prema procenama UN, 77 odsto poginulih u Gazi su zapravo civili.

Vazdušni napad je usledio nakon što su pronađena tela trojice nestalih izraelskih mladića 30. juna a zatim je iz osvete spaljen i jedan mladić iz Palestine. Sukob se zahuktao a Tel Aviv je preduzeo i intenzivne napade. Savet bezbednosti UN pozvao je u subotu na prekid vatre, ali se Izrael izjasnio da bi do toga moglo da dođe ukoliko bude značajno izmenjena situacija u pojasu Gaze i obnovi se zatišje na jugu. Kako je rekao jedan od zvaničnika iz Tel Aviva, to podrazumeva „obnovu primirja za Izrael u dugom periodu i zadavanje značajnog udarca Hamasu i terorističkim organizacijama u Gazi, bilo vojnim sredstvima ili diplomatskim“.

U Amanu ubijen vođa sirijske grupe

Ovakva situacija dodatno zabrinjava Jordan, koji je se već tri godine suočava sa najezdom izbeglica iz Sirije, kojih je sada više od 600.000, i sa neprestanim pretnjama džihadista koji iz ove zemlje odlaze na front u Siriju i Irak. Prvi put se dogodilo i da je jedan od komandanata sirijskih pobunjenika ubijen u Amanu – pet puta je pogođen u glavu u rezidencijalnom delu grada u petak uveče. Radi se o Maheru Rahalu (27), koji je predvodio brigadu „Liva al mudžahedin“, jednu od mnogih formacija koje se bore protiv režima Bašara al Asada na jugu Sirije. Rahal je došao u Jordan nekoliko dana ranije kako bi posetio familiju.

Jordanska vlast, inače vrlo blizak saveznik Sjedinjenih Država, pruža ograničenu pomoć pojedinim „umerenim“ pobunjenicima u Siriji, dok se s druge strane trudi da održi izvestan kontakt sa Asadovim režimom. No, pojavio se još jedan izazov za zvaničan Aman i jordanskog kralja Abdulaha Drugog.

Obama bi još jedan trening-centar

Nakon što je američki predsednik Barak Obama u junu predložio da se za sređivanje krize u Siriji odvoji 500 miliona dolara koje bi bile upotrebljene za obučavanje „umerenih pobunjeničkih snaga“ koje se bore protiv Asada, ali i džihadističkih organizacija, Jordan nije pokazao preveliko oduševljenje. Kako prenosi katarska stanica Al Džazira, američka CIA je već tajno trenirala sirijske pobunjenike duže od godinu dana upravo u Jordanu, ali zvanični Aman smatra da bi obnavljanje trening-centara bio preveliki izazov s obzirom na stanje u regionu, te da bi moglo da dovede do odmazde od strane režima iz Damaska, ali i različitih grupa iz Sirije.

SAD još nisu uputile zvaničan zahtev, te se ni Jordan nije javno izjasnio po ovom pitanju, ali se među poznavaocima političkih prilika pominje da se kraljevina nada da će se Obama sa svojim predlogom obratiti Turskoj i zalivskim zemljama, pre svih Saudijskoj Arabiji. U Jordanu se, inače, već nalazi oko 1.300 američkih vojnika.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...