IDIS se sprema da napadne i Liban

Danijela Ćirović

Pošto je vođa džihadističke organizacije „Islamska država Iraka i Sirije“ proglasio kalifat, mnogi pripadnici drugih grupa prebegli su u redove IDIS-a, među kojima su i oni koji borave u Libanu. Tamošnje bezbednosne snage nemaju rešenje za oblast Kalamun, gde je patrola nedavno oterana jakom paljbom, a iz koje se procenjuje da bi se IDIS najlakše proširio na ostatak zemlje. Sporadični samoubilački napadi i eksplozije automobila-bombi već su počeli
(foto, Gašenje požara posle eksplozije bombe u hotelu u zapadnom Bejrutu krajem juna, Rojters-Al Arabija)

Nakon što je Ibrahim al Badri, poznatiji kao Abu Bakr al Bagdadi, vođa džihadističke organizacije „Islamska država Iraka i Sirije“, proglasio kalifat, države na Bliskom istoku strahuju da bi i njih mogla da pogodi sudbina Iraka, kada je IDIS upao u državu i počeo da osvaja jednu po jednu oblast. Jordanski kralj Abdulah Drugi je, dan kasnije, pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne njegovoj kraljevini da izađe na kraj sa nemirima u regionu, a upravo tih dana pretnje IDIS-a počele su da stižu i u susedni Liban. Primetno je i da je IDIS privukao mnoge islamiste iz drugih grupa, te i rivalskog Al Nusra fronta, ogranka Al Kaide u Siriji, tako da mnogi sledbenici Nusre iz Libana iz dana u dan odlaze u sirijsku Raku da zaveštaju svoju odanost IDIS-u i Bagdadiju.

abu omar

Gruzijac Abu Omar al Šišani sa pripadnicima IDIS-a na granici između Sirije i Iraka (IDIS-Al Akhbar)

Islamisti Nusre prelaze u IDIS

Izvori bejrutskog dnevnika Al Akhbar, bliskog šiitskom Hezbolahu u Libanu, tvrde da se nova grupa pripadnika Nusre iz Ersala, kako Libanaca, tako i Sirijaca, sprema da krene put takozvane „vilaje“, odnosno provincije Bagdadijeve samoproglašene „Islamske države“, u sirijskoj Raki. Atmosfera među Nusrinim islamistima u regiji Kalamun poprilično je haotična. Veliki broj libanskih militanata u Bekau i severnom Libanu prišla je Abu Maliku al Šamiju, jednom od vođa Nusre u Libanu.

Procenjuje se da pripadnika Nusre u pograničnim oblastima između Libana i Sirije ima oko 600, dok se spekuliše da ih je već 50 prebeglo u IDIS od proglašenja kalifata 30. juna. Takođe, bezbezdnosne snage Libana saopštile su da je iz palestinskog izbegličkog kampa u ovoj zemlji, grupa od 20 muškaraca nedavno prišla IDIS-u, što znači, zaključuje Al Akhbar, „da je IDIS već prisutan u državi“.

Oblast Kalamun u rukama džihadista

U bezbednosnim izveštajima, na koje se poziva bejrutski dnevnik, navodi se da je „invazija na Liban, po ugledu na ono što su Bagdadijevi borci uradili na severozapadu Iraka, realna mogućnost“ i neposredna pretnja. U izveštajima se pominju načini na koje bi IDIS mogao da destabilizuje zemlju, kakvi su samoubilački napadi koji bi za mete imali libanske zvaničnike, stavljanje „ćelija spavača“ u pripravnost, te i delovanja u okviru izbegličkih kampova za Palestince i Sirijce. Napad bi, najverovatnije, došao iz planinske oblasti Kalamun, odnosno iz Ersala. Al Akhbar upozorava da bi se u slučaju „kalifovog“ poziva na napad na Liban okupio veliki broj džihadista, te da bi iz Kalamuna lako mogli da prodru u zemlju i „osvoje“ veliki deo teritorije. Međutim, zvanični Bejrut ne može ništa na brzinu da preduzme po pitanju realne pretnje IDIS-a, jer tome moraju da prethode političke odluke, nacionalni konsenzus. Do tada, navodi se u izveštaju, „vojska će pratiti situaciju na terenu“.

„Libanska vojska je pre oko nedelju dana pokušala da ode još dalje i poslala je patrolu dublje u oblast istočno od Ersala. Sa druge strane je usledio odgovor u vidu jake paljbe – pucnji upozorenja na moguće sukobe kada situacija u Libanu jednom za to sazri“, piše Al Akhbar.

libanska-vojska--IDIS

I libanska vojska na meti IDIS-a (AFP-Al Akhbar)

Eksplozije u hotelu i kafeu

Al Arabija prenosi da su se u Liban ponovo vratile barikade i džakovi s peskom, te da su hoteli i barovi prazni a turisti napustili zemlju, i to nakon serije samoubilačkih napada i podmetnutih bombi poslednjih nedelja. Neki od islamista za kojima bezbednosne snage tragaju, odseli su upravo u hotelima sa četiri zvezdice, što je dovelo do masovnog otkazivanja rezervacija turista. Naime, tokom policijske racije 25. juna, jedan od džihadista se ubio u sobi hotela „Duroj“, digavši se u vazduh. Nekoliko dana pre toga, drugi samoubica je aktivirao automobil-bombu u blizini vojnog punkta u istočnom Libanu, dok je u južnom delu Bejruta eksplodiralo vozilo pored lokalnog kafea. Nadležni su krajem juna uhapsili 28 ljudi zbog organizovanja bombaških napada i pripadnosti IDIS-u.

Bezbednosni izvori tvrde da se radi o militantima iz navodne terorističke „ćelije spavača“ koja planira niz napada na zvaničnike i civile. Ovo je i dovelo u fokus sunitske ekstremiste iz Iraka i Sirije, za koje se veruje da im je Liban sledeći na listi. No, napadi su ponovo probudili nesuglasice između verskih vođa, političkih partija, dovodeći do sukoba na ulicama i sporadičnih eksplozija. Zemlja je, prenosi Al Arabija, podeljena upravo zbog dešavanja u regionu poslednjih godina, pa se jedni stavljaju na stranu sirijskog predsednika Bašara al Asada (Hezbolah, među prvima), dok drugi podržavaju sunitske pobunjenike. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...