Uspon partije političkog ekstremizma

Nikos Arvanites, Atina

Zlatna zora između kriminala i radikalizma
(foto, pristalice Zlatne zore sa neonacističkim simbolima)

Stranka Zlatna zora, koja je osvojila treću poziciju na lokalnim izborima u Grčkoj i dobila poslanike u EP, ima i osam poslanika koji su u pritvoru radi optužbe za ekstremizam i organizovani kriminal. Grčki sud je odlučio o pritvaranju Artemisa Mateopulosa tokom istražnog postupka koji se vodi od prošlogodišnjeg ubistva jednog muzičara-levičara. Za to ubistvo je optužen jedan simpatizer Zlatne zore, a ta stranka poriče bilo kakvu povezanost s tim.

Jedan od simbola jačanja ekstremne desnice je ulazak u Evropski parlament neonacističke grčke stranke Zlatna zora. Sa blizu 10% glasova u Grčkoj, osvojila je tri mesta u parlamentu Evropske unije.

Što teže za Grčku to bolje za Zlatnu zoru?

Zlatna zora je postala politički problem u Grčkoj, uz stalni rast popularnosti i uticaja, posebno među mladima, delovima vojske i policije i u etnički mešovitim sredinama gde su Turci i muslimani imigranti i Albanci. Ova stranka jača svoj uticaj i zbog činjenice da je u pritvoru i šef te stranke koji propagira izvesne ekstremne, neonacističke forme politike.

Sve više pristalica Zlatna zora stiče zbog širenja krize u Grčkoj, porasta imigranata, negativnog odnosa prema EU reformama kao i zbog posledica mera vlade Antonisa Samarasa.

Pojedini pripadnici Zlatne zore se  sumnjiče za kriminalne aktivnosti i povezanost sa narko kartelima na Balkanu. Zlatna zora u svom sastavu ima i oblike paramilitarnih formacija.

Stanje u EU po pitanju  nezaposlenosti je i dalje teško.To korisite ekstremne organizacije kao deo svog poliitčkog programa. Najviše zabrinjava što dugoročna nezaposlenost i dalje raste u zemljama s najvišim stopama nezaposlenosti, računajući i Grčku. Među mladima je svaka druga osoba nezaposlena (generalno 27%), a čak i zaposleni nisu u stanju da izdvoje novac za komunalije i kreditne rate.

Zlatna zora i islamski radikalizam

Izrael je apelovao na evropske desničarske partije da se ne povezuju sa "neonacističkim, rasističkim stranakama", najavivši da neće priznati političke blokove koji se povezuju sa takvim grupama, misleći tu i na grčku Zlatnu zoru.

U narednom periodu Zlatna zora će, ipak, dodatno jačati i zbog najave islamističke militantne grupe ISIL koja preti širenjem radikalnog islama na Balkan. Po toj mapi, ISIL planira jačanje svoga uticaja i u Grčkoj, BJRM, na Kosovu, u BIH, Albaniji, Crnoj Gori, Srbiji.

Vođa ove islamističke organizacije Abu Bakr al-Bagdadi proglašen je kalifom i vođom "svih muslimana u svetu". Uspostava kalifata u kojem će važiti strogi islamski zakoni dugogodišnji je cilj mnogih džihadista. Politički moto ISIL-a je: "Odbacite demokratiju i ostalo smeće sa Zapada”.

Ekstremno nacionalne partije, pod uticajem ovakve pretnje, podstaćiće otpor prema islamskim imigrantima na Balkanu i u Grčkoj uz sve moguće oblike nasilja koji se mogu očekivati. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...