Nemačka i Ruska Federacija strateški partneri Srbije

Nikos Arvanites, Atina

Spoljnopolitičke obaveze Srbije su, pre svega, u harmonizaciji politike Srbije prema EU u odnosu na kolektivnu bezbednost, odnos EU prema Rusiji ali i definisanje tolerantnijeg stava prema statusu Kosova u evrointegraciajma i svetskim organizacijama
(foto, Aleksandar Vučić i Gerhard Šreder, 10. aprila u Beogradu)

Strateški interes Srbije, osim sa Ruskom Federacijom, je jačanje poslovnih, političkih i državnih veza sa Nemačkom. Srbija je kroz nemačka ulaganja i finasijsku podršku dobila 1,6 milijardi evera i od 2001. godine u nemačkim firmama u Srbiji zaposleno je oko 25.000 građana Srbije.

Gost Srbije i prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića budućeg premijera je bio bivši nemački kancelar Gerhard Šreder koji je bio blizak prijatelj pokojnom premijeru Zoranu Đinđiću ali i poslovni partner i prijatelj Vladimra Putina.

Srbija se neće plašiti da bude prijatelj Nemačke

Šreder je prilikom posete rekao:  

“Budućnost Srbije je u EU i to odgovara ne samo željama građana te zemlje danas, već istoriji i mentalitetu te zemlje, a to je bila i vizija bivšeg premijera Zorana Đinđića. Za Nemačku je Srbija ključna zemlja na Balkanu."

EU i Nemačka žele politički stabilan i ekonomski prosperitetan Balkan, sto znači da će Berlin podržati Srbiju na njenom putu ka Evropi i to ne samo rečima, već i delima.

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić kaže:

"Srbija se neće plašiti da bude prijatelj Nemačke - a to znači da ispunjava svoje teške spoljno političke obaveze, ali i unutrašnje, kao i teške reforme i da se izleči od socijalisitičkog samoupravljanja kako bi napravili modernu zemlju tržišne ekonomije. Tu nećemo praviti kompromise".

Spoljnopolitičke obaveze su, pre svega, u harmonizaciji politike Srbije prema EU u odnosu na kolektivnu bezbednost, odnos EU prema Rusiji ali i definisanje tolerantnijeg stava prema statusu Kosova u evrointegraciajma i svetskim organizacijama.

vucic kol

Aleksandar Vučić i Helmut Kol, 13. marta ove godine u Majnhajmu

Nemački zahtevi

Pored toga nemačka od Srbije traži i radikalnije  reforme državne i javne uprave, finansija i borbu protiv korupcije i kriminala. Nedavna poseta Aleksandra Vučića nekadašnjem kancelaru Helmutu Kolu, “učeniku” Konrada Adenauera koji je  obnovio Nemačku posle II svetskog rata, potvrđuje da Vučićeva vlada u Nemačkoj vidi svog poslovog partnera „broj jedan“ i zaštitnika na putu ka EU.

Nemačka će od Srbije tražiti ispunjenje i određenih obaveza, pre svega povodom velikog prodora Nemačke u Srbiju u sferi energetije, rudarstva, saobraćaja i uticaja na regionalin razvoj Srbije. Nemačka će od Srbije tražiti regionalizaciju na nivou evroregija i regiona.

Ruska Federacija i Nemačka biće dva ključna ekonomska i spoljnopolitička partnera i “saveznika” Srbije. Nemačka od Srbije traži ubrzanu privatizaciju koja omogućava prodor stranog kapitala i rešavanje imovinskih problema vezanih za restituciju i denacionalizaciju. Mogu se očekivati i izvesna Nemačka potraživanja, pre svega na osnovu nemačkih vlasničkih listova, oduzete imovine od nemačke manjine odmah posle II svetskog rata.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...