Jobik – najjači među ekstremistima Evrope

M. Lazarević, Prag

Mađarski ultradesnicari ostvarili su najbolji izborni rezultat među desnim esktremistima u Evropi. A toliko su ekstremni da ih drugi evropski ekstremisti neće u svojim redovima
(Smotra Mađarske garde u Budimpešti 4. maja 2013, foto Telegraf.co)

Na izborima pre četiri godine mađarski utradesni Jobik (Jobbik) je osvojio impresivnih 16 procenata glasova -  tada su mnogi rekli da ta otvoreno antisemitska, poluvojna politička formacija koja organizuje napade na Rome, ne može nikad više ponoviti takav rezultat. Na jučerašnjim izborima, prema nepotpunim podacima, ova stranka je, međutim, osvojila oko 21 posto glasova i po tome je treća po snazi stranka u mađarskom parlamentu, a istovremeno najjača ultradesna stranka u Evropi!

madj garda skup

Članovi Mađarske garde obezbeđuju skup pristalica Jobika

Ovakav uspeh Jobika, ili Pokreta za bolju Mađarsku, kako glasi celo ime, za mnoge analitičare je najmarkantniji rezultat ovih mađarskih izbora, utoliko više što ova stranka važi među najekstremnije među desnim ekstremistima u Evropi. U EU su dosad među ekstremistima prvenstvo po snazi držali austrijski Slobodni, Hajnca-Kristijana Strahea (Heinz-Christian Strache) za koje je na izborima u septembru prošle godine glasalo 20,5 procenata Austrijanaca.

Jobik za glavni cilj ima obnavljanje Velike Mađarske iz vremena pre 1918, zatim poništenje Trianonskog ugovora (mirovni ugovor iz 1920. koji je Ugarsku sveo u današnje granice Mađarske) i tzv Benešovih dekreta (to je bila pravna osnova deportacije Nemaca iz Sudetske oblasti u današnoj Češkoj i  Mađara iz današnje južne Slovačke) kao i istupanje Mađarske iz EU. Ovu izrazito antisemitski i antiromski orijentisanu stranku osnovao je 2007. Gabor Vona, s poluvojnim krilom tzv Mađarskom gardom (sud je pre tri godine zabranio Mađarsku gardu, posle čega je Vona osnovao Novu mađarsku gardu koju će teško iko posle ovih izbora smeti da zabrani).

Jobik proklamuje da hoće više radnih mesta za Mađare, da se smanji državni dug, snizi kriminalitet, traži referenedum o članstvu u EU...

vona gabor jobik

Vona Gabor, lider Jobika (foto, Telegraf.co)

Stranka koju čvrstom rukom vodi Vona, diplomirani psiholog i pravnik, kriminalitet pripisuje, uglavnjom, Romima, i htela bi da se kriminalitet smanji pooštravanjem kazni, naročito ponovnim uvođenjem smrtne kazne i osnivanjem specijalne policije za Cigane.

Vona, koji je radio kao kelner i građevinski radnik za minimalnu platu, rado ističe da dobro poznaje probleme običnih ljudi i da zna kako ih treba rešavati.

“Mi smo najjača nacionalno-radikalna stranka Evgrope”, izjavio je on noćas trijumfalno.

U Evropi se, međutim, mnoge ultradesne stranke klone Jobika kao previše radikalne, i za njih. Kada su u jesen prošle godine francuski Nacionalni front Marine Lepen (Marine Le Pen) i holandska Stranka slobode Gerda Vildersa (Geert Wilders) najavili zajednički nastup na majskim izborima za Evropski parlament, imenovali su tri ultradesne stranke koje neće u koaliciju jer su otvoreno rasističke. To su Britanska nacionalna stranka, nemačka neonacistička NPD i mađarski Jobik. Čak i desnim ekstremistima u Evropi nisu po volji  pohodi i napadi Mađarske garde na Rome ili otkrivanje spomenika admiralu Miklošu (Miklos) Hortiju, nekadašnjem mađarskom šefu države i savezniku Hitlera. Možda i ne toliko zbog toga što se ne bi saglasili s tim, koliko iz bojazni da bi to bio argument za njihove kritičare kada objašnjavaju zašto ne bi trebalo glasati za njihove stranke (“S kim si - onakav si”).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...