Erdogan, proislamski vođa Turske

Nikos Arvanites, Atina

Odgovor Turaka na krizu u Evropi
(foto, Erdogan sa suprugom, proslava pobede)

Premijer Turske Redžep Erdogan je, sa svojom Partijom pravde i razvoja, dobio vlast od 46 odsto birača na lokalnim izborima. Tako je Erdogan ojačao svoju poziciju kao lider Turske sa programom proislamske i turkofonske sadržine.

U Turskoj je oko 52 miliona građana sa pravom glasa biralo 200.000 odbornika i gradonačelnika. Protivkandidat Erdoganove Partije pravde, Republikanska narodna partija je dobila skoro duplo manje glasova od Erdoganove partije. Ovom pobedom Erdogan jača svoj uticaj pred naredne predsedničke izbore ovoga leta.

Postavlja se pitanje zašto je pobedila Erdoganova partija?

erdogan turska premijer

Tajip Redžep Erdogan, turski premijer čija je stranka ubedljivo pobedila na lokalnim izborima prošle nedelje

Erdganova pobeda kao odgovor na krizu u Evropi

Odgovor treba tražiti u globalnoj krizi u Evropi, stavu EU i SAD prema Turskoj kao i u ekonomskoj politici Erdoganove vlade koja favorizuje nacionalne ciljeve Turske. Recesija u EU ne dotiče mnogo Tursku kao državu.

Erdogan je na okretanju ka turskim nacionalnim ciljevima, produbljenim neoosmanizmom, dobio podršku svojih birača. Turska traži jakog vođu, a Erdogan je, sa svojom partijom, predstavio sebe kao lidera Turske.

Korišćenjem globalne ekonomske krize u Evropi, Turska je otvorila geoekonomska tržišta u turkofonskim državama bivšeg SSSR, jačajući ekonomske i posebno energetske veze sa Ruskom Federacijom i Iranom ali i sa Nemačkom. Angela Merkel je, na izvestan način, podržala kurs Turske, sa ambicijom ostvarenja većeg uticaja Nemačke na ekonomskom planu u Turskoj.

Dok traje kriza u EU i Evropi i, posebno, sadašnji spor EU i SAD protiv Ruske Federacije oko krize u Ukrajini i na Krimu – Erdogan je napravio ekonomski most Berlin-Moskva-Ankara. Tako je Turska zadržala svoju ekonomsku stabilnost i visoki profit kroz izvoz, pre svega poljoprivrednih proizvoda i turističkih usluga ali i u građevinarstvu i saobraćaju.

Jaka Turska ne odogovara EU ali odgovara Nemačkoj zbog interesa u kaspijskom basenu i na jugu Evrope.

Proislamska politika Turske u usponu

Erdogan se pokazao kao zaštitnik islamsko-muslimanskog područja na Balkanu, pre svega u BIH, Sandžaku u Srbiji, na Kosovu i u BJRM kao i u Grčkoj i Bugarskoj. Sam Erdogan nije ni sakrivao svoje neoosmanske težnje prema Bosni i Kosovu, govreći da su “oni Turska”.

Ekonomski stabilnija od većine država EU, posebno na južnom delu Unije, Turska predstavlja most za interese EU i Nemačke prema evro-azijskom i islamističkom delu sveta. Erdoganova vlast i politička moć rezultat su krize indentiteta EU i čitave Evrope kao i geopolitičkih interesa SAD, Nemačke i Rusije prema Evropi i evro-azijskom prostoru.

Erdogan je pobedio i svoje untrašnje političke protivnike, ali one koji su izvan Turske a usmereni su na obaranje Erdogana sa vlasti. Posle više demonstracija protiv Erdogana, zabrane Tvitera i dela globalne mreže u Turskoj i raznih političkih obračuna - Erdoganova partija je pobedila. On je postao simbol neoosmanske ideologije koja podiže Tursku kao ekonomsku i vojnu silu u Evropi.

Turska ostaje saveznik SAD ali ne tako snažan kao u doba prethodne vlasti sa generalima na čelu. Turska je spremna da „pokaže zube” u regionu za svoje interese, ali i da bude “mirotvorac”.

erdogan slavlje

Pristalice Erdoganove Partije pravde i razvitka slave pobedu na lokalnim izborima

Obračun sa protivnicima       

Turski premijer je optužio svog protivnika, a nekadašnjeg saveznika, Fetulaha Gulena (73), muslimanskog sveštenika koji živi u Pensilvaniji u SAD i ima veliki uticaj u policiji i sudstvu, da podriva njegovu vladu iz inostranstva. Preko Gulena posredno se definišu i oni interesi iz SAD koji ne žele neosmanizam, već mondijalistički vid islamizma koji odgovara američkim interesima. SAD ne žele bliskiju vezu Turske sa Iranom i ravnotežu interesa Turske sa Ruskom Federacijom.

Nije isključeno da će se nastaviti politički obračun između Erdogana i opozicije, posebno sukob premijera Turske sa Fetulahom Gulenom. Nakon pobede svoje partije na lokalnim izborima, turski premijer Tajip Redžep Erdogan je upozorio protivnike da će "platiti cenu" što su kovali zaveru za njegovo svrgavanje i dodaje:

"Razočarali su se oni koji su napadali Tursku. Podržali ste svog premijera, beskrajno vam se zahvaljujem. Zaštitili ste nezavisnu borbu nove Turske".

Korupcionaški skandali velikih razmera unutar Erdoganove vlade - sa kojima se suočavala od decembra  2013, gde su bili umešani i pohapšeni ministri, političari, biznismeni - nisu bitnije uticali na opredeljenje turskog biračkog tela za pobedu njegove partije na lokalnim izborima. Erdoganova pobeda u Turskoj na lokanim izborima je deo odgovora Turaka na krizu u Evropi, krizu demokratije i slabost nacionalnih država koje su svoj suverenitet predale moćnim državama i ekonomijama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...