Grčka priznala Kosovo preko pasoša?

Nikos Arvanites, Atina

Pored posrednog priznanja državnosti Kosova, Grčka na ovaj način otvara i pitanje pritiska na četiri druge države EU da priznaju Kosovo
(foto, Evangelos Venizelos, potpredsednik grčke vlade)

Grčko predsedavanje EU u znaku  je namera grčke vlade i zamenika premijera Evangelosa Venizelosa da se prihvati šengenska viza u kosovskim pasošima, uz napomenu da Kosovo neće biti usporavano na evropskom putu. Šengenska viza za pasoše Kosova, po pisanju medija nekih evropskih država i na Kosovu, trebalo je da krene od 20. marta. Zamenik premijera Grčke Evangelos Venizelos potvrdio je ovu vest kosovskom ministru spoljnih poslova Enveru Hodžaju.

Realpolitika grčke vlade

Grčka je među pet država koje nisu priznale Kosovo. Grčka, kao predsedavajuća EU, odlučuje se na ovaj potez priznavanja pasoša kao  znaka državnosti, gledajući realpolitičku stranu i forme pritisaka koji dolaze iz Brisela i SAD. To znači da se prihvata šengenska viza i da se kosovski Albanci i svi koji imaju pasoš Kosova oslobađaju viziranja pasoških isprava.

Treba napomenuti, takođe, da ovaj potez grčke vlade i vid “otopljavanja” odnosa Atiine i Tirane. Na severu Grčke, u severnom Epiru živi jaka albanska manjina. Procena je da ima oko milion  Albanaca u Grčkoj. Ovaj gest grčke vlade prema Kosovu je znak poboljšanja odnosa Grčke ne samo prema Albaniji nego i prema imigrantima Albancima koji sada ilegalno prelaze u Grčku i prave probleme grčkoj vladi.

Pored posrednog priznanja državnosti Kosova, Grčka na ovaj način otvara i pitanje pritiska na četiri druge države EU da priznaju Kosovo tako se cela EU saglasi sa Briselom oko državnosti južne srpske pokrajine.

Pritisak Brisela na Atinu zbog Kosova

Ovi potezi grčke vlade i ministra Venizelosa deo su političkog pragmatizma Grčke kao predsedavajuće EU ali i posledica pritisaka kojima je izložena. Grčka i sama ima ozbiljne probleme sa Briselom i ovi potezi su rezultat politke “svršenog čina” Brisela prema Atini i zahteva za jasniji stav prema državnosti Kosova.

U izvesnoj meri, ovo je promena kursa Grčke politike prema Kosovu ali i Srbiji i, istovremeno, vid pogoršavanja prijateljskih odnosa sa Srbijom iz razloga poznatih grčkoj vladi.

Podsetimo, kosovske pasoše su priznale i Crna Gora i Makedonija. Priznavanje kosovskih pasoša je prvi, početni korak priznavanja državnosti i vid tolerancije u cilju globalne stabilnosti Balkana.

Ovaj potez grčke vlade ima i unutrašnjepolitički karakter - odraziće se i na unutrašnjem planu, davanjem podrške albanske manjine partijama vladajuće koalicije pre svega Pasoku a onda i Novoj demokratiji. Pred lokalne izbore i izbore za evropski parlament velika su očekivanja od glasova albanske manjine u Grčkoj.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...