VOJNA PARADA NA CRVENOM TRGU

Ljubinka Milinčić

Preporod jedne sovjetske tradicije

Na dan pobede, 9. marta biće rehabilitovan još jedan sovjetski  simbol - na Crvenom trgu će prvi put posle raspada Sovjetskog Saveza biti održana prava vojna parada u najboljoj klasičnoj tradiciji - ne marš veterana, kako je bilo poslednjih godina, već parada sa strojevim, gardijskim korakom i sa teškom vojnom tehnikom. Komandant parade salutiraće novom predsedniku države koji će položiti zakletvu samo dan ranije.

 

par1 

 

Prvi put posle sedamnaest godina u demonstraciji moći ruske države učestvovaće tenkovi T72 i T90, raketni kompleksi “Iskander” i čak mobilne lansirne rampe za međukontinentalne balističke rakete “Topolj’M”. Takođe prvi put, biće prekršena zabrana letenja moskovskim nebom kojim će proleteti desetine vojnih helikoptera i avioni MIG 29 i Su 27, kao i strateški bombarder Tu 160. Glavnim trgom Moskve koračaće šest hiljada vojnika svih rodova vojske. Ako organizatori uspeju (a moraće) da završe nove uniforme, vojnici će biti odeveni u odela koja je kreirao trenutno najpoznatiji moskovski, i u svetu veoma traženi, modni kreator Valentin Judaškin. Pre dve nedelje on je svoje modele novih uniformi za ruske vojnike pokazao predsedniku Putinu kome su se veoma dopale. Poznavaoci tvrde da se u uniformu vratilo sve ono što je bilo kultno u sovjetskoj vojsci, ali sa primenom najnovijih materijala i tehnologija.

 

Istine radi, treba reći da će parada 9. maja ipak biti daleko skromnija od onih koje su održavane u vreme sovjetske imperije. Prema istorijskim podacima, 1934. godine pored  Lenjinovog mauzoleja prošlo je 500 tenkova dok se u vazduhu nalazilo 800 aviona, što je preko trideset puta više nego što će se pojaviti na paradi 2008. A Prvog maja 1940. godine, takoreći pred sam rat, kaldrma na Crvenom trgu stenjala je pod teretom stotina tenkova, topova i haubica. Nebom je letelo 634 aviona uključujući i ponos Komiteta za narodnu odbranu, četvoromotorni bombarder. Ukupan broj aviona koje je sovjetska vojska tada posedovala bio je skoro dvadeset hiljada - spremao se rat.

 

 par2

 

Stručnjaci koji brinu o Kremlju tvrde da je tako “masovan” prolazak vojne tehnike preko Crvenog trga danas nemoguć, između ostalog i zato što tenkovi ne bi mogli da manevrišu zbog novoizgrađenih zgrada na Manježu. Nije isključeno da će teška tehnika morati da se prevozi tegljačima do Aleksandrovog parka odakle će posle krenuti prema tribini. Pa čak i tako, moraće da se demontiraju tramvajske šine i električni stubovi.

 

Poznavaoci prilika kažu da organizacija parade, prve posle raspada Sovjetskog Saveza, ima za cilj ne samo da ruskom narodu demonstrira svoju naraslu moć, već i da je pokaže celom svetu. Da se vidi da su prošla vremena kad je Rusija morala da trpi poniženja od strane Zapada. Još uvek nije zaboravljeno da je 1995. godine na mnogo manjoj paradi koju je Jeljcin organizovao povodom 50. godišnjice pobede nad fašizmom i pozvao lidere svih zemalja koje su učestvovale u Drugom svetskom ratu na strani antihitlerovske koalicije, Bil Klinton odbio da se popne na tribinu ukoliko Crvenim trgom treba da prođe teška bojeva tehnika. Kompromis je bio ponižavajući za Rusiju - veterani su marširali po Crvenom trgu, a tenkovi i raketne rampe vozili su se po Poklonoj gori.

 

par3 

 

Ipak, poznavaoci prilika smatraju da je cilj obnavljanja parade da narod vidi da se može ponositi snagom Oružanh snaga Rusije. Inostranstvu nema razloga to pokazivati jer oni koji bi trebalo da se zabrinu ili uplaše, jako dobro znaju šta Rusija ima. Zato je vojna parada samo preporod vojnih tradicija, smatra i novi predstavnik Rusije u NATO Dimitrije Rogozin.

 

Ekonomski jaka Rusija u poslednje vreme uložila je velika sredstva u armiju. Uvećan vojni budžet, iako tridesetak puta manji od američkog, omogućio je rešavanje problema kojih je ruska vojska imala u izobilju. Povećane su plate, obezbeđuju se stanovi, skraćen je vojni rok, uvedeno služenje armije po ugovoru...

 

Svest o tome vraća ponos ruskom narodu. A taj ponos se najbolje može pokazati na paradi. Tako bar misle oni koji su odlučili da svoje uspehe pokažu u velikom stilu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...