UMESTO "BESMISLICA", ULAZAK U EVROPSKU UNIJU

Izvor:    Spiegel, 2. jul 2008.

Da li ste sigurni da svi ministri spoljnih poslova zemalja EU znaju gde se nalazi Bosna? Većina ih ne zna, kaže Erhard Busek

Pakt za stabilnost Jugoistočne Evrope došao je do svog kraja uprkos činjenici da je region i dalje nestabilan. U intervjuu za nemački časopis Spiegel Gerhard Busek, specijalni koordinator Pakta koji će uskoro napustiti taj položaj, govori o izgledima za svetlu budućnost zemalja regiona i potrebi za pretpristupnim razgovorima.




Spiegel: Gospodine Busek, osnivački dokument Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope usvojilo je 40 država 1999. godine s ciljem da se pomogne novim državama nastalim posle raspada Jugoslavije. Bili ste specijalni koordinator šest godina. Možete li da ocenite koliki je napredak postignut u tom periodu?

Gospodine Busek, osnivački dokument Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope usvojilo je 40 država 1999. godine s ciljem da se pomogne novim državama nastalim posle raspada Jugoslavije. Bili ste specijalni koordinator šest godina. Možete li da ocenite koliki je napredak postignut u tom periodu?

Erhard Busek: U regionu se beleži stopa ekonomskog razvoja od 5 do 10 procenata. Usvojeni su dobri zakoni koji obezbeđuju zaštitu ljudskih prava. Međutim, nema potrebe za njihovom primenom u praksi i zato tokom izbora nema ozbiljnih problema. To je dobar znak. Ako razmislite, shvatićete da demokratije više nema samo "u domovima ljudi".

Spiegel: Situaciju prikazujete kao ružičastu. Opšti izbori u Makedoniji su u nekim delovima zemlje morali da budu ponovljeni zbog nepravilnosti, a jedna osoba je čak i poginula.

EB: Nasilja je bilo i u Baskiji, bili smo svedoci povrede izbornog procesa i nepravilnosti u Italiji i na Floridi. Smatram da smo isuviše kritički nastrojeni prema Balkanu.

Spiegel: Zajedno s Makedonijom, i Hrvatska je na putu prijema u EU.

EB: Prijem zavisi više od EU nego od te dve zemlje. Bugarska i Rumunija su primljene prerano i prebrzo. Evropska unija u tom slučaju nije uzela u obzir činjenicu da zemlje Balkana moraju da preuzmu odgovornost, jer su za članstvo postojali strožiji kriterijumi. Hrvatska je u boljem položaju nego što su bile Bugarska i Rumunija.

Spiegel: Da li je pitanje Kosova već rešeno? Beograd ne pokazuje znake spremnosti da prihvati stvarno stanje.

EB: Srbija se neće tako lako odreći te pokrajine. Srbija je zemlja koja neće zaboraviti bitku koja je počela pre 600 godina…

Spiegel: … mislite na bitku na Kosovu polju, kada su i istaknute pretenzije ka Kosovu…

EB: … to treba uzeti u obzir. Nažalost, prilikom potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju odigran je adut iz rukava, kojim je trebalo izvršiti pritisak na Beograd.

Spiegel: Kako Kosovo može samostalno da opstane? Prema izveštaju organizacije Transparency International, nalazi se na vrhu liste najkorumpiranijih zemalja na svetu.

EB: Nisam siguran. U ovom trenutku ne postoje statistički podaci o Kosovu.

Spiegel: Pokušavate li da negirate informaciji o korupciji koja "divlja"?

EB: Kada nema pravih zakona, sve se smatra korupcijom. Kosovo je zemlja u razvoju. Evropska unija ne sme sve vreme da izigrava "psa čuvara", već da pomogne vlastima da podignu na noge lokalnu ekonomiju i podstaknu investicije odobravanjem povoljnih kredita.

Spiegel: U Bosni i Hercegovini su Srbi, Muslimani i Hrvati sprečili da zemlja normalno funkcioniše. Predstavnici zapadnih zemalja bespomoćno gledaju nacionalističke igre. Da li se Brisel odrekao te države?

EB: Međunarodna zajednica nije za 13 godina uspela da premosti jaz između tri nacije. Problem je u državama članicama EU, jer većina vodi računa samo o svojoj politici i interesima. Grčka se, na primer, protivi korišćenju imena Makedonija. To je zaista loše za spoljnu politiku.

Spiegel: Bosna se smatra prestižnim projektom za uspostavljanje stabilne države. Zašto onda ne postoji jedinstven stav?

EB: Da li ste sigurni da svi ministri spoljnih poslova zemalja EU znaju gde se nalazi Bosna? Većina ih ne zna. Zato postoji toliko mnogo prigovora i pritužbi. Činjenica da u tom regionu Austrija ostvaruje veliki profit se uopšte ne spominje.

Spiegel: Kako će se u budućnosti odvijati situacija u regionu?

EB: U ovoj fazi je veoma važno započeti predpristupne razgovore sa svim zemljama. Rešiće se svi važni problemi i izbeći "besmislice". To je dobra terapija, koja podstiče konkurenciju. Neke će zemlje sve zahteve ispuniti za tri godine, ostale za dvadeset. U ovom slučaju EU je "gunđalo" jer u pregovaračkom procesu uvek primenjuje dvosmerni princip. Međutim, nedostaje sveobuhvatna strategija.

Spiegel: Nakon glasanja u Irskoj, Evropa je ponovo u krizi. To dovodi u pitanje proces proširenja EU.

EB: Zapravo, to je besmisleno: teritorija koju treba integrisati je manja od Rumunije.

Spiegel: Ovlašćenja Pakta za stabilnost biće preneta na Savet regionalne saradnje, sa sedištem u Sarajevu. Mislite li da je taj korak preduzet prerano?

EB: To je istorijska promena. Još od Bečkog kongresa uvek se stanovnicima Balkana moralo objašnjavati šta moraju da rade i urade. Sada je sve na njima. Ako nastavimo da ih smatramo "decom iz obdaništa", nikada neće odrasti. Svako dete mora da opeče prste barem jednom u životu.

Priredio: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...