Kako spasiti EU od njenih sledbenika: Zašto Johanes Han i drugi evropski komesari, demohrišćhani i lobisti zajedno idu u lov i večeraju?

Nataša Jokić, Strazbur

Posle otkrića o korupciji u Revizorskoj komori EU pariski Libération donosi novu epizodu: Saznajemo kako funkcioniše mreža trgovine interesima između lobista, članova Evropske komisije i Evropskog suda pravde. U središtu ove mreže je – piše list - Evropska narodna partija (EPP) koja je pod kontrolom nemačkih demohrišćana
(ilustracija, Johanes Han, jedan od istaknutih učesnika lobističkih lovova i besplatnih ručkova, nekadašnjui komesar za proširenje, pa komesar za budžet EU)

Posle otkrića o korupciji u revizorskoj komori Evropske unije sa sedištem u Luksemburgu http://www.balkanmagazin.net/novosti-i-politika/cid128-291472/potemkinova-sela-na-eu-nacin-revizorska-komora-proneverila-milione-evra pariski dnevnik Libération donosi novu epizodu u kojoj saznajemo kako funkcioniše široka mreža trgovine interesima  između lobista, članova Evropske komisije i Evropskog suda pravde. U središtu ove mreže je – piše list - Evropska narodna partija (EPP) koja je pod kontrolom  nemačkih demohrišćana (kancelarke Merkel), a okuplja sve evropske konzervativce i stranke desnog centra

Pošto je otkrio kako najviši funkcioneri Revizorske komore, na čelu sa predsednikom, proneveravaju milione evra, faslifikuju račune i prijavljuju fiktivna boravišta, Libération sada opisuje do koje mere sistem unutrašnje kontrole ne funkcioniše ni u drugim institucijama EU.

„Samo vrh ledenog brega“

„Konzervativci Narodne evropske partije (PPE), kojom dominira nemačka CDU-CSU, uspostavili su od vremena izbora Angele Merkel 2005. godine parvu državu u državi“, piše francuski dnevnik, dodajući da otkrića koja je objavio neće moći da budu zataškana kako to pokušavaju da učine neki evropski poslanici i deo država – članica Unije.

Libération navodi da je, posle objavljenih otkrića, odbor za budžetsku kontrolu Evropskog paralamenta pozvao na saslušanje Klausa – Hajnera Lenea  (Klaus-Heiner Lehne), predsednika Evropske revizorske komore i člana nemačke demohrišćhanske partije (CDU). Predsednica odbora Evropskog parlamenta je, međutim, Nemica Monika Holmajer (Monika Hohlmeier), članica bavarske konzervativne CSU – sestrinske stranke CDU. Ona je dugogodišnja Leneova prijateljica i ćerka Franca Jozefa Štrausa, bavarskog konzervativca umešanog u brojne skandale.  

Libération izveštava da je Holmajerova je tokom saslušanja otvoreno branila svog prijatelja, jedan češki poslanik tražio je da Libération Leneu uputi izvinjenje dok je Lene tvrdio da je sve izmišljeno na osnovu anonimnih izvora.

List prenosi da je Lene priznao da je istina da deli stan u Luksemburgu sa tri svoja saradnika kojima je on pretpostavljeni ali da - u tome nema ničeg ilegalnog. Iako, zapravo, živi u Diseldorfu i dolazi jednom ili nijednom nedeljno u Luksemburg, Lene je pred odborom EP za budžetsku kontrolu tvrdio da sve radne dane u nedelji provodi u stanu koji deli u studentskom stilu.

„Samo za preseljenje imao je subvenciju od 40 hiljada evra, a svakog meseca na ime tog stana dobija dodatak od 15 odsto od plate koja iznosi 24 hiljade evra“, podseća Libération.

Ne hajući za to što je obavezna da kao predsednica odbora bude neutralna, Holmajerova je, na zaprepašćenje novinara, rekla da žali što je tako teško - optužiti novinare (za klevetu).

„Poznajem taj problem /…/ koji je u vezi sa slobodom štampe“, citira je Libération.

„Osuda Karela Pinkstena (Pinxten), belgijskog člana Evropske revizorske komore od 2016. do 2018. godine zato što je proneverio pola miliona evra pokazala je da prevare mogu da se događaju i u institucijama čiji članovi bi trebalo da budu nepodmitljivi“, piše list, ocenjujući da je ova afera „samo vrh ledenog brega“.

Trgovina u institucijama EU

Libération podseća da je Pinkstena osudio Evropski sud pravde: „Kada je Pinksten došao u sud pravde osam članova ovog suda bilo je odsutno, uključujući i predsednika Belgijanca Koena Lenaertsa“.

U nastavku saznajemo da se sudija Lenaerts godinama družio sa Pinkstenom. Pinksten je kum sudijine ćerke i 2012. je išao na njeno venčanje, a troškove puta naplatio je od Evropske revizorske komore čiji je tada bio član – navodi Libération.

List dodaje da je nastavak novinarskog istraživanja pokazao da trgovina uticajem i interesima postoji i u drugim institucijama: U Evropskoj komisiji i u Sudu pravde EU – „hramu evropskog pravosuđa“. 

„Suštinski su u ovo umešani ćlanovi PPE (Evropske narodne partije) koja predstavlja kuću evropskih konzervativaca. Reč je, zapravo, o tome da je PPE kao posebna država koja se ugnezdila u srcu Evropske unije, donoseći tako najveću korist svojim članovima“.

„Lenaerts i Pinksten ručali su i večeravali zajedno o trošku evropskih poreskih obveznika. Takođe, belgijski sudija redovno je dolazio na večere organizovane u Pinkstenovom stanu, kao na primer 31. maja 2008. godine kada je bilo pozvano 18 zvanica  - meću kojima evropski funkcioneri, politčari i belgijski biznismeni. Račun od 2.560 evra platila je Evroska revizorska komora“, piše dalje francuski dnevnik.

Libération konstatuje da te večere nisu bile prijateljske već su bile organizovane kako bi se razmenjivale usluge.

Da je reč o sukobu interesa najbolje pokazuje pismo u koje je izveštač lista imao uvid, a koje je Prinksten 28. aprila 2018. poslao Šarlu Mišelu, tadašnjem premijeru Belgije, a sada predsedniku Evropskog saveta:

„Uvek su tu jedna ili dve političke lićnosti najvišeg ranga kao i nekoliko prijatelja – poslovnih ljudi… Kako su svi deo kruga mojih privatnih prijatelja mogu da vam garantujem apsolutnu dskreciju i poštovanje poverljivog karaktera naših razgovora „.

Među zvanicama su baroni i predsednici banaka kao i predsednici velikih kompanija. Zvanice iz evropskih krugova nikada nisu odbile poziv na večeru.

Lovci i lobisti

Iz istraživanja dnevnika Libération saznajemo i da su mnogi visoki funkcioneri ljubitelji lova i da okupljanja lovaca organizuju i plaćaju lobisti.

Nils Val (Nils Wahl), švedski sudija Evropskog suda pravde najmanje devet puta je učestvovao zajedno sa Pinkstenom u lovačkim okupljanjima koje je u Francuskoj i Belgiji organizovala i platila briselska lobistička organizacija European Landowners’Organization. Naravno, sudija Val je bio odustan kada je Pinksten morao da se pojavi pred Evropskim sudom pravde.

Redovni “lovci” na ovim skupovima bili su i bivši podpredsednik Evropske komisije Finac Jirki Katainen (Evropska narodna partija - EPP) i Austrijanac Johanes Han, takođe iz EPP u vreme kada je bio komesar za proširenje EU (2014-2019). Istina, precizira Libération, Han nije imao lovačku dozvolu ali je nju imala njegova tadašnja partnerka Barbara Feldman.

U međuvremenu, komesar Han je napredovao i postao komesar za budžet i administraciju i desna ruka nove predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen (Ursula von der Leyen), takođe članice PPE preko članstva u nemačkoj demohrišćanskoj partiji.

Slavni Olaf i „krupna riba“

Stanje u visokim sferama administracije EU koje otkriva Libération podseća više na vodlvilj nego na ozbiljno upravljanje. Isti komesar Johanes Han večerao je 11, 14. i 28. juna 2021. sa Helgom Berger, austrijskom članicom Evropske revizorske komore, svaki put o trošku evropskih poreskih obveznika. Libération konstatuje da je jednoj večeri prisustvovala i Hanova sadašnja partnerka Suzana Ris-Paše, visoka funkcioneraka austrijske krajnje desnije (FPÖ) koja je između 2000. i 2002. godine bila zamenica austrijskog kancelara.

“Zanimljivo je znati da je Bergerova u to vreme bila šefica njenog kabineta”, istiće Libération.  

Uostalom mnogi se sećaju ispitivanja Johanesa Hana u Evropskom parlamentu uoči izbora za funkciju komesara za budžet. Neko je prigovorio da on ima akcije u prljavoj industriji, a Evropska komisija najavljuje ekološku politiku. Han je objasnio da on jeste imao te akcije, ali da ih više nema. I sve se srećno završilo – Han je postao komesar.

O Hanu je istragu otvorio i Olaf – evropska institucija za borbu protiv korupcije. I ? Ništa.

„Prema našim izvorima, pritisci Evropske komisije i nekih država bili su takvi da je Olaf odlučio da odustane, iako po definiciji ima ulogu žandarma zaduženog da otkriva nelegalne aktivnosti koje nanose finansijsku štetu EU“, piše Libération


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...