REZULTATI IZBORA U GRČKOJ

Nikos Arvanites

Omekšavanje grčkog stava prema Turskoj može biti osnova za političke nemire i dodatnu destabilizaciju Grčke. Očigledno je da je PASOK dobio više poena u SAD i u EU povodom pozicije Grčke u EU i na Balkanu i značaju za američke interese u ovom delu Evrope.

 

Pobeda PASOKA nad Novom demokratijom bila je sa manje od 10 odsto razlike - u skladu sa procenama sedam grčkih instituta. Na taj način socijalistička vlast preuzima "vruć krompir" u ruke, ne samo na ekonomskom planu u uslovima globalne krize i političkog nasilja koje traje u Grčkoj, već i na spoljnopolitičkom planu. Grčka vlada suočiće se sa nacionalnim problemom "broj jedan", prihvatanjem da se Turskoj otvori put ka EU.


Lider socijalista Jorgos Papandreu na skupu svoje PASOK stranke posle pobede
na parlamentarnim izborima

Popuštanje Turskoj
?amera da se raketni štit SAD i NATO iz Istočne Evrope prebaci u Tursku otvara i bezbednosna pitanja Grčke kao i razloga da Grčka, pod pritiskom saveznika iz EU i NATO, popusti i prihvati ulazak Turske u EU bez obzira na postojanje spora oko Kipra. Raketni štit koji bi se razmestio u Turskoj ima veći prioritet za EU i NATO od nacionalnog razloga Grčke. Put Turske prema EU postaće sada verovatno prohodniji.

Grčka nije priznala Kosovo pod pritiskom SAD i NATO a sada će ići na popuštanje prema Turskoj. Papandreu oko oživljavanja dijaloga sa Turskom kaže: "…u isto vreme da procenimo poteškoće i probleme nastale u bilateralnim odnosima."

Omekšavanje Grčkog stava prema Turskoj može biti osnova za političke nemire i dodatnu destabilizaciju Grčke.

Drugi problem je odnos Grčke politike prema BJRM i traženju kompromisa za naziv ove države i mejdusobno diplomatsko uvažavanje.

Nova vlada Grčke suočiće se sa starim problemima azilanta i pojavnim oblicima politčkog nasilja i terorizma anarhističkih grupacija koje su napravile veliku štetu ugledu Grčke i unutrašnjoj stabilnosti.

Ekonomski aspekti krize neće biti jednostavno rešeni. Politička platforma Jorgosa Papandreua je, kako prenose mediji, dati nacionalnoj ekonomiji injekciju od tri milijarde evra, povećati plate radnicima u javnom sektoru i potpomoći investicije u infrastrukturu.

Podrška socijalistima iz EU i SAD
Prethodna vlada Nove demokratije nije uspela da odgovori na niz ključnih pitanja grčkih gradjana i spreči velike afere i korupciju u vremenu globalne krize.

Očigledno je da je PASOK dobio više poena u SAD i u EU povodom pozicije Grčke u EU i na Balkanu i značaju za američke interese u ovom delu Evrope. U regionu Balkana Grčka ostaje važan faktor za EU, NATO i SAD u priključivanju Zapadnog Balkana evroatlantskim integracijama. Posebni prioriteti biće veze na Balkanu sa Albanijom i Kosovom, podrška Srbiji za odmrzavanje SSP i "beli Šengen" ali i otopljavanje odnosa i traženje kompromisa sa BJRM. Grčki socijalisti imaju solidnu komunikaciju sa vladajućim partijama u Srbiji, pre svega sa DS kao partnerom u Socojalističkoj Internacionali (SI) a podržavaju i puno članstvo SPS u SI.

Grčka završava 2009. godinu sa ispražnjenim budžetom i vidnim manjkom kako od turizma tako i od poreskih obveznika. Ostaje da se vidi kako će Grčka i nova vlada "plivati" izmedju recesione ekonomije, rešavanja bolnih spoljnopolitičkih pitanja sa Turskom i BJRM i eliminisanjem „unutrašnjeg terorizma“, indukovanog od političkih ekstremista i nezadovojnih azilanata.

U Grčkoj pobedila je demokratija 13. put posle rušenja vojne hunte 1974. godine, ali ostaju problemi nasledjeni od prethodne vlade, kao i oni problemi koje je PASOK napravio još od vremena Olimpijade 2004. do dolaska Nove demokratije na vlast 2007. godine. Narednih 100 dana biće proba za PASOK ali i za Novu demokratiju, kako će reagovati na nove vladine mere u uslovima globalne i unutrašnje krize.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...