REVOLUCIONARNA SEKTA - SPONZORISANA ORGANIZACIJA

Autor:    Nikos Arvanites

Ko podstiče terorizam u Grčkoj? Političke partije “unutrašnji terorizam” mogu da koriste i kao svoje političko oružje u dolasku na vlast ili obaranju vlade.

Grčka se nalazi u zoni interesa “unutrašnjeg terorizma” proizvedenog na osnovama ideoloških i političkih ciljeva organizacije “17 novembar”, osnovane 1973. godine, ili “Revolucionarne borbe”, formirane 1993. godine.


Demonstracije u Atini, decembra 2008. (Fonet)

Teroristička organizacija “Revolucionarna sekta” (ranije “Revolucionarna borba”) je nastavljač strategije urbanog terorizma, iza koje stoje anarhističke organizacije, koje su često pod uticajem mafije, separatistučkih pokreta ili moćnih tajnih službi koje preko anarhističkih organizacija imaju svoj uticaj na političke tokove u Grčkoj, na destabilizuju vlast i društvo u celinu. Sukobi u Grčkoj prevazilaze socijalnu dimenziju unutrašnje ili međunarodne ekonomske krize, zato što ove snage oslonac traže u široj pobuni, uz primenu selektivnog nasilja prema predstvnicima države, policije i državnih organa.

Regrutovanje za “Sektu”

Akcije su bile i u domenu otmica biznismena, ali mogu prerasti u klasičnu formu “urbanog terorizma” sa ubistvima političara i državnih službenika, stranih diplomata ili otmicama i talačkim krizama. Regrutovanja za akcije “Revolucionarne sekte”, pre svega su iz marginalnih delova društva, i to medju mladjima, sa ciljem pobune protiv vlasti zbog teške socijalne pozicije. Drugi segmenat popune “anarhističko-teorrističkog rezervoara” su krugovi antiglobalista i onih koji su nezadovolji nacionalnom pozicijom Grčke u okruženju i EU, kao i prestavnici etničkih grupa koje traže šira prava i bolju poziciju u društvu.

“Sektu” čine, po pravilu, zatvorene strukture sa sistemom za “ispiranje mozga” i širenje dogmatskog mišljenja o karakteru države i društva kao i o potrebi radikalnog delovanja. Cilj “urbanog terorizma” je širenje organizovanog straha kod građana, blokada vlasti i konfuzija policije. Meta “Revolucionarne sekte” su za sada policajci, kao nosioci državnog poretka, a kasnije se mogu očekivati napadi na političare, ministre i biznismene.

Medjunarodne prilike i “unutrašnji terorizam”

Globalna kriza otvara i pitanje delovanja ekstremnih grupacija. Nastanak terorističko-anarhističke organizacije “17. novembar”, povezan je sa promenama u Grčkoj u vreme vlasti vojne hunte ali i naftnog šoka u svetu 1973. godine. “Revolucionarna borba” počela je da deluje 1993. godine u vreme balkanskih sukoba, sve do 2002. godine, a danas, pode nazivom “Revolucionarna sekta”, deluje u epohi globalne svetske krize i burnih procesa na unutrašnjem planu u Grčkoj.

Urbanog terorizma na Balkanu bilo je na Kosovu i Metohiji devedesetih godina prošlog veka i iz “gradske gerile” staljinističkih i separatističkih organizacija, stvaranih po Balkanu i zapadnoj Evropi, nastao je OVK, iz čijih redova se regrutuju danas pripadnici regularnih snaga bezbednosti Kosova. Mafijaške organizacije sa Balkana, koje su međusobno povezane, koriste forme urbanog nasilja da putem atentata i pretnji prema državi postignu određene ciljeve. Takav je slučaj bio u Srbiji, gde su se mafija i delovi tajne službe ali, i strane agenture, udružili za ubistvo premijera Srbije, dr Zorana Djindjića.

Teroristi i podstrekači

Veće akcije koje čine “unutrašnji terorizam”, retko se organizuju a da nemaju sponzore u vidu transnacionalnih terorističkih organizacija, jakih mafijaških organizacija ili struktura unutar domaćih ili stranih tajnih službi. Na taj način se stvara efekat neefikasne države i njen međunarodni ugled dolazi u pitanje, posebno u slučaju Grčke koja je regionalna turistička sila.

Širenje političkog nasilja i urbanog teorizima u Grčkoj direktno utiče na turističku ponudu u tokom 2009. godine. Posle ovih akcija uvek se izvlače političke poruke oko slabosti i nesposobnosti vlasti da se bori za pravni poredak i zaštitu državnih i ekonomskih interesa, a to može da dovede do pada vlade i politčke i državne krize širih razmera. Poruka anarhističke i terorističke organizacije “Revolucionarna sekta” je: “Mi se ne bavimo poliitkom, već gerilom”. To je zamena teza.

Atak na policiju kao instituciju države je dokaz da je reč o organizaciji koja traži političku promociju kroz širenje nasilja i terorora. U poslednjih dva meseca u Grčkoj su napadnute tri policijske stanice. Cilj svih terorističkih grupa je da zastraše druge, ciljevi su im da iznude razne ustupke, dobiju publicitet i isprovociraju represiju. Balkan je prepun oružija, plaćenih ratnika, terorista i krimnalaca, kao i etničkih militantnih grupa, koje su pogodne za unutrašnji terorizam.

Levičarske anarhističke grupacije mogu biti maska za projektovane etničko-verske struktute ili rafinirano delovanje mafije ili odbačenih pripadnika snaga bezbednosti koji počinju da deluju na svoju ruku. Organizacija “Revolucionarna sekta” svoj proglas započinje sa citatima Frakcija Crvene Armije (RAF), nemačke teorrističke organizacije poznate koa grupa “Bader-Majnhof” iz sedamdsesetih godina prošlog veka. Očigledno je da je namera “Revolucinarne sekte” da udari na strane komapnije u Grčkoj ali i diplomatske predstavnike stranih država EU i SAD, kako bi se pokazao antiglobalistički stav ali i reakcije na ukupno stanje u državi.

Treba podsetiti da je prvi antiteroristički zakon posle vojne hunte donet za vreme vladavine konzervativaca u Grčkoj 1978. godine, kada je zabranjeno objavljivajne proglasa terorističkih organizacija. Taj zakon je početkom 80-godina prošlog verka ukinula vlast PASOKA a 1990. godina isti zakon je vratila Nova demokratija, da bi kasnije ponovo bio ukinut za vreme vlasti PASOK - a.

Postavlja se pitanje povezanosti raznih ekstrmemnih organizacija sa političkim strukturama, koje haos u državi, pretnju političkim nasiljem i obaranjem ugleda države u svetu mogu da koriste kao promociju za pad vlade i osvanje vlasti. Dakle, političke partije unutrašnji terorizam mogu da koriste i kao svoje političko oružje u dolasku na vlast ili obaranju vlade. Tako shvaćene, akcije “Revolucionare sekte” štete interesima gradjana i države Grčke i pojačavaju unutrašnju krizu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...