Zdravlje u senci geopolitike: Francuzi odbijaju “Putinovu vakcinu” dok Nemci unapred rezervišu milone doza Sputnika

Nataša Jokić, Strazbur

Zajednička evropska kupovina vakcina preko Evropske komisije pretvorila se u zdravstveni i politički fijasko, ali Francuska nastavlja da vodi politiku čiji je prioritet čuvanje ugleda Evropske komisije
(London, 12.04.2021 - postupno i delimično ublažavanje ograničenja zbog korona virusa u Britaniji: da li se masovna vakcinacija u Velikoj Britaniji u političkoj dimenziji može shvatiti kao trijumf bregzita?)

Neoliberalni francuski dnevnik L’Opinion smatra čudnim što je Nemačka rezervisala 271 milion doza ruske vakcine SputnikV, čekajući da Evropska agencija za lekove izda dozvolu za njen uvoz. To što se Nemačka odlučila da poruči vakcinu nezavisno od EU “baca senku na strategiju zajedničke kupovine (vakcina) preko Brisela”, ocenjuje u jučerašnjem izdanju dopisnik ovog lista iz Berlina.

Pisanje ovog dnevnika tipično je za viđenje francuske administracije. Evropski komesar Francuz Tjeri Breton (Thierry Breton) u više navrata je izjavio da EU može bez ruske vakcine.

„Cilj je da se poveća količina postojećih vakcina.“ Na primedbu da bi SputnikV mogao da stigne na jesen na zapadno tržište – Breton je samouvereno odgovorio da će do tada biti dovoljno drugih (čitaj zapadnih) vakcina i SputnikV neće biti potreban.

fra breton komesar

Evropski komesar Francuz Tjeri Breton

Polemika o vakcinama kojih nema

Breton kao da živi na nekoj drugoj planeti. On sebi očigledno ne postavlja pitanje da li mu građani još veruju kada izlaže svoje optimističke kalendare jer sve što je do sada Evropska komisija najavila – nije se ispunilo. Vakcina nema dovoljno. U Francuskoj postoji jedino Astra Zeneka koju malo ko hoće, posle svih kontroverzi i opisa slučajeva tromboze završenih smrtnim ishodom.

Da li francuska administracija, za razliku od nemačke, stavlja geopolitiku ispred zdravlja svojih građana?

Dopisnik l’Opiniona iz Berlina do te mere kritički gleda na nemačke porudžbine ruske vakcine da sumnja „da li je Nemačkoj stvarno potrebna vakcina SputnikV?“ Račun je sa francuskog aspekta prost: Nemačka ima 83 miliona stanovnika, a rezervisala je 271 million doza zapadnih vakcina (Phizer, Astra-Zeneca, J&J, Moderna).

Problem, međutim, nije ni do sada bio u količini poručenih vakcina već u količini isporučenih vakcina čija isporuka kasni.

Zajednička evropska kupovina vakcina preko Evropske komisije pretvorila se u zdravstveni i politički faijasko, ali Francuska nastavlja da vodi politiku čiji je prioritet čuvanje ugleda Evropske komisije.

nemacka-studenti-test-

Dortmund, 12.04.2021 - testiranje studenata na Covid-19 pred upis novog semestra Univerziteta u Dortmundu

„Ofanziva Putina“ i „priznanje Kineza“

Nemačka će biti šezdeseta zemlja koja je prihvatila rusku vakcinu. To je uradila i Austrija, a Italija planira da počne proizvodnju Sputnika u junu mesecu.

Do koje mere se zdravstvo našlo u senci politike govori i zaključak francuskog dnevnika L’Opinion da nemačke rezervacije ruske vakcine zapravo otvaraju put „ofanzivi Vladimira Putina“ i da kao u slučaju „gasovoda Severni tok 2, omogućavaju ostvarivanje ruskih interesa bez ikakve potrebe“.

Pariski Le Monde juče je takođe doneo opširan članak o kineskoj vakcini pod naslovom „Kina objavila sumnje u efikasnost sopstvenih vakcina“.

„Gao Fu, direktor Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti priznao je u subotu 10. aprila da je efikasnost kineskih vakcina slaba. „Nemaju visok stepen zaštite“, rekao je on na jednoj konferenciji u Čengdu na jugoistoku zemlje. Iz ovog razloga kineska vlada namerava da pomeša (vakcine) kako bi ojačala njihovo dejstvo“, izveštava Le Monde.

„Ovo je prvi put da jedan kineski naučnik na visokom položaju javno prizna da kineske vakcine, koje upotrebljavaju virus kako bi pokrenule odbrambeni mehanizam, imaju relativno slabo dejstvo u odnosu na vakcine proizvedene po eksperimentalnom načinu RNK – nosača poruke. Reči Gao Fua podrivaju napore kineske vlade, koja bez prestanka hvali svoje vakcine i deli milione doza po inostarnstvu, usput sejući sumnje u zapadne vakcine – pre svega u vakcinu Pfizer – BioNtech tipa RNK“, piše u izveštaju dopisnika lista Le Monde iz Šangaja.

kina-gao-fu

Gao Fu, direktor Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti 

„Specijalna vakcina“ za Slovačku?

U Slovačkoj, premijer Igor Matovic morao je da dâ ostavku jer je, bez konsultovanja Brisela, „tajno“ poručio dva miliona doza ruske vakcine. U najnovijoj epizodi ovog feljtona najavljuje se nova afera: prema analizama Nacionalnog instituta za kontrolu lekova (SUKL), Rusija je isporučila Slovačkoj vakcine drugačije od onih koje je isporučila drugim zemljama.

Tekst objavljen u martu u britanskom medicinskom magazinu The Lancet govori da je SputnjikV vrlo efiksana vakcina. SUKL, međutim, sada tvrdi da su uzorci korišćeni za pretklinička i klinička istraživanja drugačiji od onih koje je Rusija isporučila Slovačkoj.

Slovački dnevnik DenníKN, izvestio je zatim da je Igor Matovic, koji sada ima funkciju ministra finansija, bio u Moskvi. Navodi se da ruski proizvođač vakcine Sputnik traži da mu se vrate isporučene doze i poništi ugovor sa Slovačkom.

slovacka-premijer-igor

Bivši slovački premijer Igor Matovic 

Džonson i Džonson i Astra Zeneka – takođe pod sumnjom

Ovih dana Tv Bloomberg je prenela da je Evropska agencija za lekove (EMA) počela ispitivanje slučajeva tromboze kod osoba vakcinisanih vakcinom Johnson&Johnson. Informacija je propraćena objašnjenjem da su slučajevi tromboze malobrojni – četiri među pet miliona vakcinisanih.

EMA je nedavno utvrdila da postoji „moguća“ veza između slučajeva tromboze i vakcine Astra – Zeneca. Britanski Daily Mail odlučio je da istakne pozitivnu stranu ovog nalaza, poručujući u svom izveštaju „Ostanimo mirni i nastavimo vakcinaciju!“, uz zaključak da je korist od vakcine znatno veća od potencijalnog rizika.

Ipak, britanske vlasti obustavile su upotrebu vakcine Astra-Zeneka kod mlađih od 30 godina kojima se preporučuju Pfizer ili Moderna. U Velikoj Britaniji do sada je 58 odsto odraslih stanovnika primilo bar jednu dozu vakcine pa je vlada mogla da počne sa merama „otključavanja“.

rim-protest-mere-

Rim, 12.04.2021 - demonstracije u Rimu protiv restriktivnih mera koje su na snazi u Italiji zbog pandemije korona virusa (COVID-19)

I ovde je prisutna senka geopolitike. Masovna vakcinacija u Velikoj Britaniji nameće se u svojoj političkoj dimenziji kao definitivni trijumf bregzita. Dovoljno je pogledati na žalosnu situaciju s druge strane Lamanša gde vakcinodromi zvrje poluprazni dok vlade stalno najavljuju nove kalendare ubrzavanja vakcinacije.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...