RATIFIKOVANJE SPORAZUMA ILI NESPORAZUMA

Jelica Putniković

Umesto strateškog posla za državu, energetskom sporazumu sa Rusijom preti da postane predizborna igračka zavadjenih srpskih stranaka

Preporučujući deputatima Državne dume Rusije da ratifikuju energetski sporazum sa Srbijom, ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je jasno rekao da će "Srbija ratifikovati sporazum sa Rusijom o izgradnji gasovoda Južni tok posle formiranja novog sastava parlamenta". Lavrov je u Moskvi objasnio i to da je "tehnička zadrška vezana sa sprovođenjem izbora u Srbiji".

"Siguran sam da će svaki sastav srpskog parlamenta posle njegovog formiranja ratifikovati taj sporazum. Našim srpskim partnerima je teško da fleksibilnije interpretiraju svoj Ustav", rekao je Lavrov, podsećajući ruske deputate da "po srpskom ustavu vlada i parlament u predizbornim periodu imaju ograničena punomoćja".


Balkanski lonac (karikatura: Špiro Radulović)

Lavrov "veći Srbin" od srpskih političara

Nama u Srbiji ostaje da se nadamo da su ovo tumačenje Lavrova k znanju primili i ovdašnji političari koji su poslednja dva dana, sve u zavisnosti kojoj partiji pripadaju, na sav glas dokazivali ili osporavali potrebu da "tehnička" Vlada Srbije danas raspravlja i donese odluku o ratifikaciji energetskog sporazuma sa Rusijom. Sledeći čin ovog predizbornog pozorišta bilo bi hitno zasedanje saziva sad već raspuštenog srpskog parlamenta, sve kako bi ratifikovao taj naftno-gasni sporazum.

Srpski premijer Vojislav Koštunica je odlučio da na dnevni red današnje sednice Vlade stavi izjašnjavanje sad već bivših koalicionih partnera o ratifikaciji ovog sporazuma u Skupštini Srbije, pozivajući se na upozorenje koje je u njegov kabinet stiglo od ruskog ministra energetike Viktora Hristenka. U ovom pismu Hristenko ističe da je ruska strana završila sve potrebne procedure da bi energetski sporazum Rusije i Srbije stupio na snagu i da očekuje da i Srbija ratifikuje taj dokument, kako bi bio realizovan u predviđenim rokovima. Odnosno, kako ne bi došlo do nepotrebnog kašnjenja u njegovoj realizaciji.

Pozivajući se na ovo pismo glasnogovornici iz DSS-a su požurili da svoje političke protivnike ubeđuju kako ratifikaciji treba pristupiti po kratkom postupku, sve da bi gasno-naftni sporazum stupio na snagu. Jedini uzdržan oko pozivanja dojučerašnjih koalicionih partnera da ispune zahtev iz Moskve juče je bio potpredsednik DSS i još aktuelni ministar rudarstva i energetike Aleksandar Popović. Ministar u čijem resoru je sprovođenje ovog aranžmana, samo je ponovio da srpska strana radi na poslovima oko formiranja zajedničke kompanije za realizaciju izgradnje gasovoda Južni tok. Rok za formiranje ove kompanije je, inače, 25. maj a njen posao je da u narednom roku, a najduže za 18 meseci od momenta osnivanja, pripremi tehničko-ekonomski elaborat za izgradnju gasovoda i da u roku od najviše 24 meseca od momenta usvajanja elaborata pristupi izgradnji gasovoda. Sve ovo precizirano je u Sporazumu koji su 25. februara u Beogradu potpisali Saša Ilić, v.d. generalnog direktora Srbijagasa i Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gazproma. U njemu se ne pominje da ga je potrebno ratifikovati u parlamentima (http://www.srbijagas.com/media/Ugovor_Srbijagas.pdf). Ovaj dokument je samo prvi, načelni sporazum kojim se potvrđuje ono što je obuhvaćeno Međunarodnim energetskim sporazumom, potpisanim u Kremlju 25. januara.

Šta posle slikanja

Podsetimo, pored ostalih, tom događaju u Moskvi prisustvovali su predsednik Srbije i lider DS-a Boris Tadić i lider DSS i premijer Srbije Vojislav Koštunica. Slikanje s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom tada je pomoglo Tadiću u predizbornoj kampanji. Sada bi krah energetskog rusko-srpskog aranžmana svakako negativno uticao na opredeljenje glasača na predstojećim parlamentarnim izborima.

Zato ne čudi što je Tadić, odgovarajući na pitanje novinara da li je moguće da sledeći sukob u vladi Srbije bude oko potpisivanja energetskog sporazuma sa Vladom Rusije rekao da je "uloga ministara da štite zakon i ekonomske interese države i građana". Reklo bi se da je Tadić sad promenio mišljenje, kao da odustaje od sporazuma, pa taktizira. Ili se, možda plaši reakcije svog (novog-starog) koalicionog partnera, lidera G 17 plus Mlađana Dinkića, koji je kategorično odbio mogućnost da ministri iz njegove partije podrže predlog da se vanredno sazovu poslanici raspuštene Skupštine kako bi ratifikovali rusko-srpski energetski aranžman.

Čini se da više hvale za ovaj projekat ima Lavrov koji je, u već pomenutom obraćanju deputatima u Dumi, rekao da "o značaju energetskog sporazuma za Rusiju govori i činjenica da je Južni tok bio jedna od najvažnijih tema razgovora ruskog predsednika Putina sa rukovodiocima najvećih italijanskih kompanija, među kojima su bili i predstavnici kompanije Eni, koja sa Gaspromom realizuje projekat".

Ističući da je ratifikacija sporazuma zapravo tehničko pitanje, član DS-a, sadašnji potpredsednik vlade i mogući kandidat ove partije za budućeg premijera Božidar Đelić, nudi nova obećanja:

"Posle koncesije, evo još jednog lažnog problema koji pokušava da se napravi. Što se tiče energetskog sporazuma, Demokratska stranka stoji iza tog sporazuma i, ukoliko bude u poziciji, posle 11. maja će predložiti na sednici vlade da se usvoji zakon o ratifikaciji i da sledeća skupština usvoji taj zakon i Demokratska stranka će glasati da se usvoji zakon o ratifikaciji."

Ako je već tako, onda nije jasno zašto se vlada već sada ne složi oko ratifikacije?

Sam tekst Sporazuma koji je potpisan u Moskvi postoji, inače, "okačen" na sajtu Vlade Srbije (http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/dokumenti_sekcija.php?id=81909). U njemu se nigde izričito ne navodi da je neophodno ratifikovati ga pre 31. decembra 2008. godine. Nema, takodje, ni pomena o tome da ga treba ratifikovati pre nego što budu precizirani detalji oko transakcije za prodaju Naftne industrije Srbije - AD Gazpromnjeftu. Prodaja većinskog paketa NIS-a ruskom partneru, u vezanom aranžmanu sa gasovodom i dovršetkom skladišta prirodnog gasa u Banatskom dvoru, još nije okončana. Preostalo je da se definiše još puno detalja među kojima je, svakako, i pitanje imovine NIS-a. Odnosno, šta sve Rusi kupuju.

Posle ovakvog čitanja jasne su izjave Lavrova. Ali, čini se da o ovim detaljima ne brinu puno srpski političari koji, poput ministra Dinkića i potpredsednika Đelića, doduše, osporavaju ovu vezanu trgovinu ali, osim pretnje da će posle izbora tražiti da se naftni deo aranžmana izuzme iz sporazuma, ne daju konkretne odgovore kako će to da izvedu ako Rusi ostanu čvrsti u stavu da bez vlasništva nad NIS-om neće biti ni gasovoda kroz Srbiju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...