PARLAMENTARNI IZBORI U MAKEDONIJI

Nikos Arvanites

Treba očekivati zaoštravanje odnosa na političkoj sceni Makedonije jer nijedna partija neće imati većinu

Parlamentarni izbori u Makedoniji 1. juna biće veoma teški i napeti sa jakom polarizacijom i po svojoj dinamičnosti i porukama slični kao parlamentarni izbori u Srbiji sa opcijama za evropsku Srbiju i nacionalnu koncepciju. Parlamentarni izbori u Makedoniji istovremno ce biti referendumski kao i u Srbiji, s tim što će dve vodeće partije Albanaca, DPA Menduha Tačija i DUI Ali Ahmetija, koje su medjusobno suprostavljene, imati jak uticaj na formiranje parlamentarne većine uz zahteve za bolji status albanske zajednice do socijalno-penzijske zaštite bivših pripadnika ONA kao što je učinjeno sa statusom članstva OVK na Kosovu i Metohiji.



Predizborni miting Socijaldemokratske stranke Makedonije (SDSM) u Skoplju (foto: Fonet)

Lista koalicije “Sunce-Koaliicja za evropsku Makedoniju” koju predvodi lider koalicije Radmila Sekerinski kritikuje vlast VMRO-DPMNE premijera Grujevskog i DPA Menduha Tačija koji, po stavu SDSM, vode “katastofalnu“ politiku po interese Makedonije i da Grujevski sa radikalnim albanskim partijama, pre svih DPA, vode Makedoniju u federalizaciju.

Politički rat VMRO-DPMNE i SDSM sličan je kao sukob DSS i SRS s jedne strane i DS, G 17 i LDP s druge strane u Srbiji. Vladajuća VMRO-DPMNE ističe da je vratila spoljni dug za oko 500 miliona evra za četiri godine i da je Makedonija veoma blizu NATO I EU dok SDSM i DUI tvrde da je koalicija Grujevskog i Tačija osiromašila Makedoniju i da je država u teškom stanju korupcije, kriminala i medjuetničke napetosti. Makedonija na parlamentarne izbore izlazi sa 1.779.116 gradjana. Glavna tema ovih izbora biće: 1) evropske integracije Makedonije, 2) socijalno ekonomska stabilnost Makedonije 3) medjuetnička stabilnost Makedonije.

Šta pokazuju analize javnog mnenja početokom maja i na kraju izborne kampanje.

Početkom maja VMRO-DPMNE je imao 29,2 odsto, DUI Ali Ahmetija 10,8 odsto, SDSM Radmile Sekereniski 9,8 odsto i DPA Menduha Tačija 5,7 odsto.

Krajem maja VMRO-DPMNE 30,2 odsto, SDSM 10,6 odsto, DUI 9,2 odsto i DPA 5,6 odsto. Koalicija “Najbolje Makedonija” VMRO-DPMNE je po ovim istraživanjima u blagoj prednosti ali nijedna partija nema parlamentarnu većinu pa će biti potrebno stvaratati koalicione sporazume u postizbornom periodu.

Početokom maja premijere Gruevski uživao je poverenje kod 29,5 odsto anketiranih a na kraju kampanje kod 32,3 odsto. Radmila Sekerinski je u početku kampanje imala 3,2 odsto a na kraju kampanje 12,2 odsto. Šef države Branko Crvenkovski početkom kampanje bio je vrednovan sa 7,5 odsto da bi pao na 6 odsto anketiranih. Ali Ahmeti iz DUI je na početku kampanje i mao 9,2 odsto a na kraju 11,2 odsto. Menduh Tači je početkom kampanje beležio 4,5 odsto a na kraju kampanje oko 4 odsto anketiranih glasova. Tokom izborne kampanje vodi VMRO-DPMNE sa oko 30 odsto glasova a taj procenat moze biti i do 33 odsto. DUI sa oko 10 odsto, koji bi mogao da dobije i do 12 odsto biračkog tela i uz manje nacionalne partije sa VMRO-DPMNE imaju šanse da sastave novu vladu ili parlamentarnu većinu.

Treba očekivati zaoštravanje odnosa na poliitčkoj sceni Makedonije jer nijedna partija neće imati većinu i stvaraće se šire koaliicje koje će podrazumevati razne političke, ekonomske, etničke i kadrovske ustupke i kombinacije. Istovremno mogući su i razni oblici poliitčkog nasilja u Makedoniji kako medju albanskim partijama, tako medjutničkog nasilja pa i terorizma..

EU će pokušati da izvrši pritisak da se formira vlada SDSM i VMRO-DPMNE uz podršku neke albanske partije, ili DUI ili DPA, da bi se sačuvala stabilnost Makedonije i put ka EU i NATO. Na taj način bi se održala politika predsednika Makedonije Crvenkovskog a Grujevski bi mogao da obnovi mandat premijera Makedonije. EU nije u interesu politička i medjuetnička polarizacija niti obnova sukoba vec stvaranje evro-atlantske politike u Makedoniji u narednih godinu dana. Suštinsko pitanje je da li će se moći formirati nova vlada uprkos jakih političkih razlika izmedju VMRO-DPMNE i SDSM kao i albanskih partija DUI i DPA. Treba očekivati jak uticaj diplomata SAD i EU u Makedoniji u formiranju nove vlade i stabilnosti Makedonije koja je izmedju partijskih “ratova” i medjuetničkog sukoba oko federalizacije Makedonije i medjunarodnog spora sa Grčkom oko naziva države i odnosa sa susedima, pre svega sa Srbijom, oko odnosa Makedonije prema statusu Kosova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...