NOVOGODIŠNJA ENERGETSKA KLIZALICA

Jelica Putniković

Iz Moskve stigao signal da im je dosta spekulacija oko stava srpske strane po pitanju budućeg međudržavnog naftno - gasnog sporazuma

Ove, poslednje subote proste 2007. godine Vlada Srbije će raspravljati o “Informaciji o predlogu Radne grupe Vlade Srbije o Nacrtu sporazuma o saradnji između Srbije i Ruske Federacije u oblasti naftne i gasne privrede”.

Zakazivanju ove vanredne sednice prethodila je ostavka Mlađana Dinkića, srpskog ministra ekonomije i regionalnog razvoja na članstvo u toj istoj Radnoj grupi. Oni koji baš ne gotive dotičnog ministra skloniji su da veruju kako će se Koštuničina Vlada danas sresti da bi lider G 17 plus stigao da ode na skijanje, a ne zbog toga što je njegova ostavka u pomenutom telu izazvala preveliku pometnju.

Rusi traže odgovor

Nezvanični izvori sajta Balkanmagazin u vladajućoj koaliciji kažu da je Vlada morala da odloži start novogodišnjeg i božićnog praznovanja jer je iz Moskve stigao signal da im je dosta spekulacija oko stava srpske strane po pitanju budućeg međudržavnog naftno - gasnog sporazuma. U svakom slučaju, zaključak Vlade po ovom pitanju treba da bude osnova za odgovor Rusima, odnosno predstavnicima “Gazproma” na paket ponudu u kojoj je obuhvaćeno to da “Gazpromnjeft” postane većinski vlasnik Naftne industrije Srbije AD, da gasovod “Južni potok” bude izgrađen kroz Srbiju i da “Gazprom” dovrši izgradnju podzemnog skladišta gasa “Banatski dvor”.

Rusi su, naime, tražili da delegacija Vlade Srbije odmah posle Nove godine otputuje u Moskvu kako bi tamo definisali konačnu verziju međudržavnog sporazuma. Ovaj dokument potom, kao što je Balkanmagazin već pisao, treba da prihvate poslanici u Skupštini Srbije.

U zavisnosti od ishoda ovih pregovora srpski predsednik Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica će 18. januara, na skupu u Sofiji, gde će “Gazprom” potpisati sporazum oko izgradnje “Južnog potoka” biti ravnopravni učesnici sa Rusima, Bugarima i Grcima ili samo posmatrači.Tadiću bi ovaj čin umnogome doprineo u predizbornoj kampanji na predstojećim predsedničkim izborima, a o tome da bi i Koštunica, kao lider DSS, mogao pobrati neophodne poene svojoj partiji za predstojeće lokalne izbore - ne treba sumnjati.

Dinkićeva "čorba"

Reklo bi se da lider G 17 plus ovaj scenario namerno kvari, a nije teško pretpostaviti da je razlog tome nedovršena raspodela direktorskih fotelja u ključnim javnim preduzećima. Pre svega u NIS-u ali i “Srbijagasu” koji je dobio samo v.d. direktora a još nema imenovanja predsednika upravnog odbora.

Treba, međutim, reći da je ministar Dinkić “zakuvao čorbu” i u elektroenergetskom sektoru Srbije. Jer, iako je više puta bilo najavljivano da će taj posao biti završen do Nove godine, Vlada Srbije ni ovog četvrtka, na redovnoj sednici nije donela odluku o raspisivanju tendera za izbor strateškog partnera za izgradnju termoelektrane “Kolubare B” i izgradnju trećeg bloka u TE “Nikola Tesla B” u Obrenovcu. Razlog tome je, prema nezvaničnim izvorima sajta Balkanmagazina iz Elektroprivrede Srbije, protivljenje Dinkića koji ne odustaje od svoje vizije da se novac za ove investicije obezbedi besplatnom podelom akcija EPS-a i njihovim plasmanom na Beogradsku berzu. U prevodu, Dinkić ne bi da čeka kraj mandata ove Vlade pre nego što krene u (ras)prodaju EPS-a.

Braneći svoje stavove Dinkić je, prema saznanju TV B 92 “zatražio od premijera Vojislava Koštunice da se predlog sporazuma sa Rusijom u oblasti energetike ozbiljno preispita i da se ruskoj strani predloži da se iz njega izuzme Naftna industrija Srbije”. Dinkić je, navodno, u pismu premijeru obrazložio razloge zbog kojih Ministarstvo ekonomije smatra da je predlog ruske strane „izuzetno nepovoljan za Srbiju i da ozbiljno ugrožava nacionalne interese zemlje u oblasti ekonomije“.

O EPS-u i opet odloženim tenderima Dinkić se nije izjašnjavao. Bar još nije. Kako je današnja sednica Vlade posvećena gasno – naftnom sektoru verovatno će EPS ostati da čeka neku sednicu dogodine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...