NOVA ŠARGAREPA ZA SRBIJU

Nataša Jokić

Ukoliko javni tužilac haškog suda Serž Bramerc zaključi da Srbija potpuno saradjuje sa Tribunalom i sve čini kako bi uhapsila Ratka Mladića, potpisivanje ugovora o stabilizaciji i pridruživanju moglo bi da ide "veoma brzo"

"Potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju moglo da ide 'veoma brzo' ali je to u praksi povezano sa tri 'ako': ako javni tužilac Haškog suda Serž Bramerc dodje u Beograd, ako njegovo mišljenje bude pozitivno i ako ministri spoljnih poslova zemalja EU onda, na osnovu tog mišljenja, 18. februara na sastanku u Briselu zaključe da je uslov o potpunoj saradnji Srbije sa Haškim sudom ispunjen ", rekao nam je juče dobro obavešteni diplomatski izvor blizak kabinetu Havijera Solane, visokog predstavnika Evropske Unije za stabilizaciju i pridruživanje.

 

Kraj holandske blokade

Ova izjava uklapa se u ono čemu teži Komisija Evropske Unije (neka vrsta vlade EU) čiji je komesar za proširenje Oli Ren ponovo izjavio da je Brisel spreman da ponudi potpisivanje ovog ugovora. Setimo se: Oli Ren je 28. januara, uoči izbora u Srbiji, došao na sastanak ministara spoljnih poslova sa idejom da se Beogradu ponudi sporazum o stabilizaciji i pridruživanju za šta je imao podršku većine zemalja članica, ali ne i potrebnu jednoglasnu podršku.

 

Belgija i pogotovu Holandija blokirale su potpisivanje sporazuma zbog toga što saradnja Srbije sa Haškim sudom nije potpuna. Holandski ministar spoljnih poslova Maks Ferhagen čak je insistirao da potpuna saradnja znači hapšenje i transfer Mladića u Hag.

 

I na narednom ministarskom sastanku zakazanom za 18. februar mogao bi da se ponovi isti scenario holandske blokade ali je to manje verovatno. Razloga je više. Prvi je što su izbori završeni rezultatom koji je ipak pokazao da se na glasanju većina birača u Srbiji opredelila za proevropskog kandidata. Drugi razlog je uslovni - ukoliko mišljenje Serža Bramerca bude pozitivno i on eksplicitno kaže da "Srbija čini sve što je u njenoj moći da uhapsi Mladića", za Ferhagena bi to mogao da bude dovoljan alibi pred holandskom opozicijom.

 

Lek za šok zbog otcepljenja

U Srbiji malo ko može i da zamisli do koje je mere holandsko javno mnenje istraumatizovanim krivicom koja se pripisuje holandskim plavim šlemovima za masakr u Srebrenici zbog čega "balkansko pitanje" na tamošnjoj političkoj sceni predstavlja ubojitu stranačku municiju. Iako je blokirao potpisivanje ugovora o stabilizaciji i pridruživanju ali je pristao na političku deklaraciju koja zapravo ne donosi ništa novo - Ferhagen je posle 28. januara po povratku kući u Hag bio izložen žestokim napadima opozicije i optužbama da Holandija opet popušta Srbima.

 

Treći razlog zbog kojeg bi holandski ministar mogao da umekša svoj stav jeste mogućnost da  Kosovo proglasi nezavisnost u isto vreme kada ministri donesu odluku o potpisivanju sporazuma  (možda čak istog ili prethodnog ili narednog dana). Bez obzira kako to ko tumačio sa moralne tačke gledišta, sa aspekta Brisela ponuda sporazuma mogla bi da bude nešto ovoga puta stvarno konkretno što bio amortizovalo šok u srpskom javnom mnenju izazvan proglašenjem nezavisnosti.

 

Razjašnjavanje sa Srbijom, a sa Rusijom?

Četvrti razlog je taj što je za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ministar Božidar Djelić već ovlašćen. Veoma je moguće da sporazum ne bi mogao da bude ratifikovan jer bi većina poslanika u srpskoj Skupštini glasala protiv. Jasno je da bi u tom slučaju gotovo neizbežno došlo do krize vlade i bili raspisani parlamentarni izbori. Oni bi Srbiju u referendumskoj atmosferi stavili pred izbor: Evropska Unija i sva ulaganja EU rezervisana za zemlju potpisnicu sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ili blokada evropske integracije zbog Kosova nad kojim Srbija nema faktičku kontrolu od 1999. godine ali zvanično i pravno predstavlja deo njene državne teritorije.

 

Naš sagovornik iz Evropskog Parlamenta smatra da ovakav scenario odgovara Evropskoj Uniji  jer bi "ako ništa drugo, doveo do razjašnjavanja odnosa sa Srbijom".

 

Ostaje medjutim niz nepoznatih elemenata u komplikovanoj slagalici oko Kosova koji bi mogli da izmene tok odnosa Srbije i Evropske Unije. Jedan od ključnih je Rusija: niko i dalje u Evropskoj Uniji ne zna dokle je ona spremna da ide na Balkanu kako bi sprečila širenje NATO-a sa kojim su odnosi, po mnogim mišljenjima, gori nego u vreme hladnog rata.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...