MAKEDONIJA I KOSOVO

Ekipa Balkanmagazina

Neuspeh pregovora o Kosmetu još jedan je argument u prilog tezi da će Albanci posle 10. decembra jednostrano proglasiti nezavisnost, što može izazvati nove sukobe na Balkanu

Zapaljive izjave, defilei terorističkih grupa, pojačavanje snaga Kfora na terenu i nemogućnost da se dijalogom dođe do kompromisa očigledno su zabrinule i vlasti u Makedoniji. Naime, pozivajući se na diplomatske izvore, deo medija u Skoplju tvrdi da je rat na Kosovu neizbežan, bez obzira da li će i kada južna srpska pokrajina proglasiti nezavisnost i da postoji realna mogućnost da se deo sukoba prelije i na zapadnu Makedoniju.

Albanci spremni za rat

U to su očigledno uvereni i pripadnici paravojne Albanske nacionalne armije (ANA), čije su jedinice raspoređene na Kosovu i u Makedoniji, a čije vođe s ponosom ističu da njihov broj svakodnevno raste i da užurbano treniraju, pripremajući se za sukob. Tako se Albanska nacionalna armija ovih dana pohvalila da je mobilisala još 1.000 novih boraca, koji su se dobrovoljno prijavili "da štite albansku državu".


kzk1.pr
Vežba počasne jedinice Kosovskog zaštitnog korpusa 6. decembra u Prištini (Fonet)


Makedonski mediji navode i da specijalne jedinice ANA, nazvane "Tahir Sinani" vrše mobilizaciju i pripremaju se u zapadnim delovima zemlje i u kumanovsko-lipkovskom regionu. Inače, Tahir Sinani, bio je nekadašnji bliski saradnik Hašima Tačija, koga je 2001. godine likvidirala makedonska policija tokom oružanog sukoba u okolini Gostivara.

U moru informacija o delovanju albanskih terorista u Makedoniji I na Kosmetu zanimljiva je i ona koju je objavio skopski, provladin list "Večer". Naime, pozivajući se na obaveštajne izvore, “Večer” tvrdi da je bivši komandant Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB), sa svojom naoružanom grupom ovih dana prešao kosovsko-makedonsku granicu. Njegova krajnja destinacija nije poznata, ali se pretpostavlja da se ulogorio u blizini pograničnog sela Tanuševci na Skopskoj Crnoj Gori, kao i da će njegova grupa, kada dođe do sukoba, navodno dejstvovati u reonu kumanovskog sela Strima.

Spiskovi rezervista

S druge strane, Ministarstvo odbrane Makedonije proteklih dana počelo je sa užurbanim ažuriranjem spiskova imena rezervnog armijskog sastava. Iz Ministarstva odbrane u Skoplju lokalni organi su dobili naredbu da provere sa koliko rezervista raspolaže svaka opština pojedinačno, što je u makedonskoj javnosti odmah protumačeno kao priprema za novi sukob. Ministarstvo je potvrdilo informacije o “češljanu” spiskova rezervnog sastava, ali uz objašnjenja “da se radi o redovnoj proceduri” i “da svaka država mora da zna sa kojim snagama raspolaže”

Da ni međunarodne snage u regionu ne sede skrštenih ruku, govori i podatak da su predstavnici Kfora proteklih nedelja obilazili skopske klinike raspitujući se o kapacitetima smeštaja i mogućnostima makedonskih hirurških sala. Određenu dozu zebnje unela je i informacija da je Visoki komesarijat za izbeglice UNHCR odlučio da održi dvodnevni seminar u Makedoniji i poduči predstavnike MUP-a i Ministarstva za rad i socijalnu politiku u Skoplju koje će se kategorije ljudi smatrati izbeglicama… Interesantno je da unazad šest godina, od završetka vojnog konflikta u Makedoniji, Visoki komesarijat nije održao nijedan ovakav seminar. U cilju zbrinjavanja potencijalnih izbeglica, predstavnici misije sa Kosmeta više puta su razgledali nekoliko objekata u Makedoniji (stari hoteli i odmarališta) za koje se pretpostavlja da bi mogli da budu “prihvatni centri”.

Obaveštajci u Skoplju

Makedonski mediji izvestili su i o sastanku šefova obaveštajnih službi iz regiona koji su se pre nekoliko dana okupili u Skoplju da bi razgovarali o bezbednosnoj situaciji uoči rešavanja konačnog statusa Kosova i Meothije.


kzk2pr
Pauza počasne jedinice KZK (Fonet)


Pored obaveštajaca iz jugoistočne Evrope, na sastanku u Skoplju ovoga puta su navodno učestvovale i njihove kolege iz centralne Evrope. Skup šefova obaveštajnih službi makedonska policija je držala u strogoj tajnosti, pa je snimanje gostilju koji su se sreli u skopskom hotelu “Holidej in” bilo najstrožije zabranjeno. Domaćin susreta je bio prvi čovek makedonske Direkcije za bezbednost i kontraobaveštajni rad, Sašo Mijalkov, a oficijalni razgovori, na kojima su razmenjivana saznanja, vođeni su u Klubu poslanika u Skoplju.

Prema nepotvrđenim infomacijama, sastanak je završen usvajanjem zajedničkih zaključaka koji su ostali nepoznati javnosti ali koje će, kako se tvrdi, makedonska policija iskoristiti kao smernice “u borbi protiv terorizma”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...