Socijalnu pomoć u Nemačkoj sada uživa oko 411 hiljada migranata

M. L.

Najviše primalaca – 975 hiljada je bilo 2015, na vrhuncu migracionog talasa. Oko 40 posto migranata lažno se prijavljuje kao maloletnici
(ilustracija, Nemački savezni socijalni sud u Kaselu)

Broj migranata – podnosilaca zahteva za azil u Nemačkoj, koji uživaju socijalnu pomoć, trenutno iznosi oko 411 hiljada ljudi, objavio je internet server nemačkog nedeljnika Fokus (Focus), pozivajući se na savezni statstički zavod u Visbadenu.

To je pad od 12 posto u odnosu na prošlu godinu i treći uzastopni pad od 2016. Najviše primalaca socijalne pomoći bilo je 2015 – 975 hiljada, na vrhu imigracionog talasa koji je preplavio Evropu.

Oko polovine migranata - primalaca socijalne pomoći u Nemačkoj  (53 posto) došlo je iz Azije. Među njima je najviše bilo Avganistanaca (63 hiljade), potom Iračana (43) i Sirijaca (23 hiljade). Iz Afrike je došlo oko 96 hiljada (23 posto), a iz Evrope je stiglo 83 hiljade (20 posto).

Krajem prošle godine bilo je u Nemačkoj ukupno oko milion imigranata-izbeglica, među njima nešto više od polovine činili su Sirijci, dve ostale najbrojnije skupine su iz Iraka i Avganistana.

Fokus je objavio da oko 40 posto proveravanih izbeglica, prilikom postupka za odobravanje azila lažno se prijavilo kao maloletni. To, naime, proizlazi iz dosad neobjavljene studije Instituta za sudsku medicinu na Minsterskom univerzitetu. Ovaj institut je izdao oko 600 procena starosti podnosilaca zahteva za azil na traženje organa vlasti i sudova. Pomoću snimaka zgloba šake i čeljusti, kao i analiza ključne kosti može se utvrditi, s relativno malom merom nepreciznosti, starost osobe koja je u pitanju.

Fokus napominje da prijavljivanje niže starosti od realne, ne mora uvek biti posledica zle namere. Mnogo izbeglica nemaju sa sobom rodni list ni pasoš, a nisu retki ni oni koji ne znaju tačno kada su rođeni. Osim toga, bilo je dosta slučajeva da su ih oni koji su im pomagali u ilegalnim prelascima granica prinudili da prijavljuju manje godina nego što ih stvarno imaju kako bi imali bolje izglede da dobiju azil i veću socijalnu pomoć.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...